Jak działają rezystancyjne czujniki temperatury?
Rezystancyjne czujniki temperatury (RTD) są opornikami, które reagują na zmianę temperatury. W ich wnętrzu znajduje się metalowy rezystor, a czujniki wykorzystują zjawisko zmiany rezystancji metali, które następuje w wyniku zmiany temperatury. Jej wzrost albo spadek wpływają na amplitudę drgania jąder atomów i powodują wzrost lub spadek rezystencji.
W czujnikach RTD rezystor wraz z przyłączonymi do niego przewodami jest zaizolowany i umieszczony w powłoce ochronnej. Najczęściej stosuje się w nich platynę, miedź lub nikiel.
Platynowe czujniki temperatury dzielą się na:
- czujniki drutowe, wykonane przez nawinięcie platynowego drutu na ceramiczny trzpień;
- czujniki cienkowarstwowe, w których płaskie podłoże z ceramiki powlekane jest warstwą oporową.
Obydwa rodzaje czujników znaleźć można na stronie tme.eu.
Termopary – termoelektryczne czujniki temperatury
Innym rodzajem czujnika temperatury jest termopara, czyli czujnik termoelektryczny. Czym różni się od czujnika rezystancyjnego?
Czujniki termoelelektryczne złożone są z połączonych ze sobą dwóch rodzajów metali, które tworzą termoparę. Dzięki zjawisku Seebecka, które dotyczy pojawiania się siły elektromotorycznej w obwodzie wskutek różnicy temperatury, podczas jej zmiany pojawia się analogiczna zmiana napięcia na końcach czujnika.
Jaki czujnik temperatury wybrać?
Czujniki temperatury są urządzeniami pomiarowymi szeroko stosowanymi w różnorodnych układach. Znajdują zastosowanie w prawie każdej branży i skali produkcji. Stosuje się je zarówno w mikroprocesorach, jak i w skomplikowanych układach sterujących.
Wybór właściwej technologii czujnika zależny jest od tego, jakie są warunki pracy. Pod uwagę należy brać:
- zakres mierzonej temperatury – powyżej 650°C stosuje się termoparę;
- wahania temperatury;
- wymaganą dokładność czujnika – RTD są precyzyjniejsze;
- poziom drgań – w środowisku pracy o poziomie drgań powyżej 3 g nie należy stosować rezystancyjnych czujników drutowych, o ile nie mają izolacji szklanej.
Pomiar temperatury jest kluczowym etapem w wielu procesach produkcyjnych. Czujniki temperatury pozwalają precyzyjnie kontrolować jej zmiany. Wybierz odpowiedni system i układ na tme.eu, by mieć pewność, że spełnią swoje zadanie w należyty sposób!
Napisz komentarz
Komentarze