Niska cena to najczęściej niska jakość
Przeglądając otrzymane od dostawców oferty, nie warto kierować się wyłącznie ceną za dedykowany system nawigacyjny. GPS - monitoring pojazdów, który kosztuje niewiele, ma również niewiele korzyści. Często wiąże się z błędami w raportach, zbyt niską częstotliwością rejestrowania danych, długim czasem reakcji w razie problemów i serwisowania i bardzo często długim okresem obowiązywania niekorzystnej umowy. Aby tego uniknąć, należy od potencjalnego dostawcy pozyskać jak najwięcej informacji dotyczących działania systemu telemetrycznego.
Precyzyjne zapytanie ofertowe kluczem do sukcesu
Wysyłając zapytanie, nie warto ograniczać się wyłącznie do określenia liczby pojazdów, które mają być objęte usługą. Warto na nie poświęcić kilka chwil, by uzyskać informacje dotyczące realnego korzystania z usługi.
Kontaktując się z potencjalnym dostawcą, zapytaj o:
- pochodzenie oprogramowania oraz urządzeń GPS. Monitoring pojazdów jest najskuteczniejszy, jeśli korzystamy z usług firmy, która jest producentem zarówno sprzętu, jak i aplikacji. Taki podmiot nie będzie opierał się na zewnętrznych podmiotach, więc w razie problemów czy awarii będzie w stanie zareagować szybko.
- aktualizacje systemu monitorowania, rodzaj map, liczbę i lokalizację serwisów, pakiety szkoleniowe, atesty na urządzenia, dostępne urządzenia peryferyjne takie jak np. wyświetlacz do komunikacji z kierowcą, identyfikację naczepy, które mogą okazać się potrzebne w przyszłości.
- wpływ instalacji systemu monitorowania na gwarancję pojazdu. Najkorzystniejsza jest opcja instalacji bezinwazyjnej.
- częstotliwość rejestracji i wysyłania danych w kraju oraz za granicą. Jeśli zależy nam na realnych oszczędnościach w obszarze gospodarki paliwowej w firmie, rejestracja powinna być dokonywana co 100 metrów, co kilka stopni skrętu oraz co 30 sekund. Tylko dzięki tak precyzyjnym danym jesteśmy w stanie zoptymalizować zarówno koszty, jak i technikę jazdy.
- to, czy usługa telemetrii obowiązuje na obszarze, po którym będą poruszały się pojazdy firmowe. Warto podać dokładne kraje i poprosić dostawcę o potwierdzenie łączności z serwerem na danym obszarze.
- gwarancję na lokalizatory i części składowe systemu
- specyfikacje danych, jakie będziemy mogli uzyskać w naszych pojazdach. Wysyłając zapytanie, podajmy dokładną liczbę pojazdów, rocznik oraz markę. W ten sposób unikniemy sytuacji, gdy na 10 samochodów tylko w trzech będziemy mogli sprawdzić zużytą ilość paliwa, bo pozostałe nie spełnią technicznych wymogów systemu.
Napisz komentarz
Komentarze