W środę w siedzibie resortu edukacji i nauki odbyła się konferencja prasowa dotycząca działań organizacji młodzieżowych i studenckich w walce z dezinformacją. Poinformowano o konkursie #FakeHunter Challenge/Geopolityka organizowanym przez Polską Agencję Prasową i GovTech Polska, którego współorganizatorami są Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Związek Cyfrowa Polska.
Prezes PAP Wojciech Surmacz poinformował, że w przyszłym tygodniu PAP organizuje #FakeHunter Challenge "poświęcony tylko i wyłącznie wojnie na Ukrainie, brutalnemu atakowi Rosji na Ukrainę".
"Na spotkaniach w szkołach, które odbywają się w całej Polsce, jednym z ważnych punktów dyskusji z dziećmi jest zagadnienie dezinformacji i tzw. trollingu rosyjskiego" - powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek.
"Chcemy, żeby (dzieci - PAP) miały świadomość, że jeśli szukamy prawdy, to zwłaszcza dzisiaj, w dobie wojny w Ukrainie wywołanej przez Putina, prawdy w mediach społecznościowych się nie znajdzie. Prawdę znajdzie się u nauczyciela, prawdę znajduje się u rodziców, prawdę znajduje się w Polskiej Agencji Prasowej, na stronach rządowych, na stronach ministerialnych" - podkreślił Czarnek.
Ocenił, że to, co prezentowane jest w mediach społecznościowych, jest po to, żeby wywołać lęk i niepokój u dzieci i młodzieży.
Prezes PAP przypomniał, że #FakeHunter to społeczny projekt weryfikacji treści publikowanych w internecie, uruchomiony przez Polską Agencję Prasową wspólnie z GovTech Polska (GovTech - ang. Government Technology). Wyjaśnił, że idea powstania tego narzędzia i tego mechanizmu sięga początku pandemii COVID-19.
"Wraz z pandemią Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła infodemię, czyli takie niespotykane, jak na nasze czasy, zjawisko nasilenia się nieprawdziwych informacji na temat jednego wydarzenia, którym był wybuch pandemii COVID-19" - przypomniał Wojciech Surmacz.
Ocenił, że "dzisiaj skala nieprawdziwych informacji, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, wskoczyła o co najmniej kilka poziomów wyżej, czyli mamy do czynienia z prawdziwą wojną dezinformacyjną, prowadzoną głównie przez Federację Rosyjską, która od wielu lat atakuje nasz kraj, całą Europę i świat, nieprawdziwymi informacjami". Wskazał, że "potrafi zdestabilizować państwo, potrafi zmienić ustrój w danym państwie".
"Oprócz tych działań, które widzimy na Ukrainie - mordowanie dzieci, zwykłych ludzi, mamy też do czynienia z mordowaniem prawdy. Musimy się z tym zmierzyć" - podkreślił prezes PAP.
Zwrócił uwagę, że w mediach tradycyjnych są redaktorzy, wydawcy, osoby odpowiedzialne "za informacje, które są podawane w podmiotach, które reprezentują, a w portalach społecznościowych nie ma takich redakcji".
"Zdecydowana większość profili to są osoby prywatne albo tak zwane troll konta" - powiedział Surmacz.
Zauważył, że po wybuchu wojny na Ukrainie "w polskiej przestrzeni publicznej pojawiło się ponad 10 tys. kont prowadzonych przez trolli rosyjskich, którzy zajmują się tylko i wyłącznie, wprowadzaniem dezinformacji".
"To nie są informacje o tym, że na Ukrainie nie ma wojny, jest operacja specjalna; to są bardzo precyzyjnie ukierunkowane informacje, które mają skonfliktować nas, rozbić nasze społeczeństwo, doprowadzić do destabilizacji państwa" - podkreślił prezes PAP.
Temat V edycji konkursu #FakeHunter Challenge/Geopolityka obejmuje sferę polityczną, militarną, gospodarczą, dyplomatyczną oraz energetyczną. W ciągu czterech dni zarejestrowane osoby będą mogły zgłaszać fałszywe informacje publikowane w sieci lub przesyłać raporty fact-checkingowe dotyczące m.in.: wojny w Ukrainie, rosyjskich działań militarnych i politycznych, pomocy udzielanej ukraińskim uchodźcom przez Polskę czy konsekwencji gospodarczych wywołanych działaniami na Wschodzie. Ponadto zakres przedmiotowy konkursu uwzględnia tematykę związaną z fałszowaniem wizerunku polskiego państwa oraz zakłamywania polskiej historii.
Do udziału w konkursie zaproszone zostały osoby powyżej 13. roku życia.
Dla pierwszych dwudziestu szkół, które zgłoszą chęć udziału w konkursie i zaangażują się w rywalizację, zorganizowane zostaną bezpłatne warsztaty z weryfikacji informacji. Wśród ekspertów prowadzących warsztaty będą specjaliści z portalu Fake Hunter, którzy na co dzień zajmują się weryfikacją fałszywych i zmanipulowanych informacji publikowanych w sieci oraz eksperci GovTech.
Na najlepsze zespoły czekają nagrody finansowe: I miejsce - 8 tys. złotych, II miejsce - 6 tys. złotych, III miejsce - 3 tys. złotych.
Do wygrania jest także nagroda specjalna – iPad. Aby go zdobyć należy przesłać swoje pomysły dotyczące sposobów na walkę z dezinformacją, wzbudzić zainteresowanie tym tematem u większej liczby odbiorców oraz wzbogacić i udoskonalić system FakeHunter.
Konkurs składa się z dwóch konkurencji tj. polowania na fake newsy oraz fact checking challenge. W rywalizacji mogą wziąć udział zespoły liczące od 1 do 5 członków. Punkty z zakwalifikowanych i ocenionych prac przez jury podlegają sumowaniu.
#FakeHunter Challenge/Geopolityka towarzyszyć będą rozmowy i debaty transmitowane live na https://fakehunter.pap.pl/challengeV.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się w piątek, 1 kwietnia o godz. 12.00.(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze