Dwuteownik stalowy – opis oraz sposób wytwarzania
Nazwy wielu wyrobów stalowych są bezpośrednio związane z ich wyglądem. Tak samo więc w przypadku, gdy ceowniki stalowe zaczerpnęły swoją nazwę od kształtu wyglądającego niczym litera C, tak samo dwuteowniki stalowe mogą na myśl nasuwać dwie złączone ze sobą litery T. Dwuteowniki stalowe są wyrobami hutniczymi i należą do grupy tak zwanych kształtowników. Są one konstrukcjami dość uniwersalnymi pod kątem wielkości – najczęściej produkowane są one w rozmiarach od 8 centymetrów do nawet 10 metrów!
Dwuteownik stalowy tworzony jest z gotowego półproduktu, który następnie jest wyginany w specjalnej maszynie. Ta nadaje dwuteownikowi charakterystycznego kształtu. Po nadaniu pożądanego wyglądu, konstrukcja ta jest już praktycznie całkowicie gotowa do sprzedaży. Czasem dodatkowo pokrywa się jednak jego powierzchnię ocynkiem, który zabezpiecza element przez wystąpieniem na nim korozji.
Zastosowania dwuteowników stalowych
Najczęstszymi branżami, w których wykorzystuje się dwuteowniki stalowe, bez wątpienia są budownictwo oraz inżynieria. Zdecydowanie najważniejszym wykorzystaniem dwuteowników jest tworzenie z nich podstawy do konstrukcji ścian nośnych czy sufitów we wszelkiego rodzaju budynkach. Dwuteowniki ze względu na swoją konstrukcję są niezwykle wytrzymałe, a w dodatku są w stanie świetnie dystrybuować masę, co sprawia, że nawet większe naciski nie stanowią dla tych elementów problemu.
Dwuteowniki są również bardzo sztywne, a zarazem dobrze reagują na spawanie. Dzięki temu są one absolutnie kluczowym elementem przy tworzeniu jakichkolwiek konstrukcji nośnych – nieważne, jak ambitnych.
Ze względu na znaczenie dwuteowników w konstrukcjach budynków, bardzo ważny jest ich odpowiedni dobór. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o wysokość czy długość, ale także o wytrzymałość konkretnego dwuteownika na zginanie czy stałe obciążenia. Dobranie złego dwuteownika może więc mieć poważne konsekwencje i właśnie dlatego należy na ten aspekt zwrócić sporą uwagę.
Napisz komentarz
Komentarze