Fotowoltaika cały czas cieszy się w naszym kraju dużym powodzeniem. Jak wynika z danych Agencji Rynku Energii SA na koniec lutego 2022 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła 8768,1 MW. W lutym ubiegłego roku zanotowano 4244,03 MW. To ponad dwukrotny wzrost!
Dotacja przysługuje na koszty poniesione od 1 lutego 2020, program nie obejmuje wsparcia na rozbudowę mocy funkcjonujących już instalacji fotowoltaicznych.
Dotacja przeznaczona jest dla osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, na instalację o mocy instalacji 2-10 kW.
Dodatkowo, poza samą fotowoltaika, będzie można otrzymać dotację na dodatkowe komponenty takie jak magazyny ciepła, magazyny energii, czy system zarządzania energią – czytamy na stronie programu.
Na samą instalację fotowoltaiczną będzie można otrzymać „podstawową” dotację w wysokości do 4 tysięcy złotych, ale ostatecznie wysokość dofinansowania zależeć będzie od ilości i rodzaju zamontowanych dodatkowych urządzeń i wówczas kwoty wsparcia sumują się, więc maksymalna kwota dofinansowania może wynieść nawet 20,5 tys. zł.
Co ważne o dofinansowanie nowych, dodatkowych komponentów będą mogli ubiegać się również dotychczasowi beneficjenci, którzy skorzystali z dotacji we wcześniejszych odsłonach programu. Dodatkowa dotacja (bonus) na instalację fotowoltaiczną wyniesie wówczas 2 tys. zł plus wsparcie na magazyn energii/ciepła (obowiązkowy do realizacji) i ewentualnie system zarządzania energią.
UWAGA - dofinansowanie mogą uzyskać jedynie osoby rozliczające się w nowym systemie net-billingu, a także dotychczasowi prosumenci którzy korzystali z systemu opustów (tzw. net meteringu), jeżeli przejdą na nowy system rozliczeń (zmiana musi być potwierdzona przez OSD).
Wnioski przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej https://mojprad.gov.pl/
Napisz komentarz
Komentarze