W czwartek, 13 lipca 2017 roku, odbyło się uroczyste otwarcie nowej linii produkcyjnej. Dyrektor Frito Lay, Krzysztof Dudziński, powitał zaproszonych gości, wśród których byli przedstawiciele zarządu PepsiCo w Polsce: Filip Łukasik – dyrektor Działu Analiz i Planowania Finansowego w Polsce i Małgorzata Skonieczna - dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej na Europę Centralną oraz przedstawiciele władz samorządowych: Marcin Witko - prezydent Tomaszowa Mazowieckiego i Mirosław Kukliński – starosta Powiatu Tomaszowskiego.
Spotkanie było okazją do oficjalnego, uroczystego otwarcia nowej linii produkcyjnej do produkcji chrupek kukurydzianych. Nowa linia dostarczy ponad 10% całkowitej produkcji i pozwoli zaspokoić rosnące zapotrzebowanie konsumentów w Europie Środkowej. Nowa linia produkcyjna, to również dodatkowo kilkanaście miejsc pracy. Zakład w naszym mieście istnieje już ponad dziesięć lat i jest jednym z najnowocześniejszych w Europie Wschodniej. Krzysztof Dudziński przedstawił prezentację multimedialną dotyczącą zakładu, przybliżył jego historię i rozwój.
Następnie zaproszeni goście mieli wyjątkową okazję zwiedzić linie produkcyjne. Przed wejściem na teren zakładu musieli spełnić wymagania sanitarne: założyć czepek, specjalne obuwie, umyć ręce lub założyć gumowe rękawice, założyć fartuchy ochronne. Dyrektor zakładu poprowadził gości przez kolejne etapy produkcyjne, poczynając od przygotowania składników po pakowanie gotowych produktów. Odbyło się przecięcie symbolicznej wstęgi, do którego dyrektor zaprosił Marcina Witko i Mirosława Kuklińskiego.
Bardzo dobrze układa się współpraca z władzami samorządowymi miasta i powiatu. Dzięki temu też zakład ma możliwość ciągłego rozwoju. Otwarta nowa linia produkcyjna, to nie ostatnia inwestycja we Frito Lay. Jeszcze w tym roku zostanie oddana kolejna – automatyczna paletyzacja. Planowana jest rozbudowa kolejnych linii o systemy przyprawiania i dystrybucji oraz zakup nowego parku maszynowego. Trwają prace nad inwestycjami zabezpieczenia przeciwpożarowego zakładu i zwiększana jest nośność dachu na budynku magazynowym.
W wyniku zmodernizowania polskich zakładów produkujących napoje i słone przekąski oraz wdrożenia w nich programu ReCon (Resource Conservation), zużywają one obecnie mniej energii elektrycznej i wody oraz produkują mniej odpadów i ścieków. Wszyscy pracownicy PepsiCo są zaangażowani w ochronę środowiska. Zespoły Green Team w polskim oddziale PepsiCo regularnie komunikują ten temat na szkoleniach
i tablicach informacyjnych, a w ramach programu Eureka pracownicy zgłaszają swoje pomysły dotyczące ochrony środowiska i uczestniczą
w ich realizacji.
W uznaniu dla zasług PepsiCo na rzecz ochrony środowiska firma została wyróżniona prestiżową nagrodą „Wzorzec. Efektywny projekt energetyczny 2016”. Za swoją politykę opartą na zrównoważonym rozwoju i dbałości o środowisko PepsiCo otrzymało też wyróżnienie w konkursie „Eko-odpowiedzialni w Biznesie”, a także statuetką i godło „Eko Inspiracja 2015”.
Napisz komentarz
Komentarze