Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) to choroba, która polega na uszkodzeniu centralnej części siatkówki, czyli plamki żółtej oka odpowiedzialnej za wyraźne widzenie. Jest ono potrzebne do wykonywania precyzyjnych czynności takich, jak np.: czytanie, prowadzenie samochodu czy odczytywanie numerów nadjeżdżających autobusów. Istnieją dwa rodzaje zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem: suche i mokre (wysiękowe). Mokra postać AMD oznacza zaawansowane stadium choroby.
Stowarzyszenie Retina AMD Polska zaprasza osoby dotknięte wysiękową postacią AMD do udziału w spotkaniu, które odbędzie się 23.08.2022 r. (wtorek) w Tomaszowie Mazowieckim. Będzie to okazja do podzielenia się wiedzą, doświadczeniami i swoimi historiami. Uczestnikom zostaną przekazane materiały edukacyjne. Przewidziany jest również poczęstunek.
Udział w wydarzeniu należy potwierdzić wysyłając e-maila z podaniem nazwy miasta na adres: [email protected]. Liczba miejsc jest ograniczona, a szczegóły zostaną przekazane osobom zainteresowanym w korespondencji bezpośredniej.
W leczeniu AMD stosuje się zastrzyki do wnętrza oka leków hamujących rozwój tego schorzenia - preparaty anty-VEGF. W Polsce od 1.05.2015 r. działa program leczenia wysiękowej postaci AMD, w ramach którego refundacją objęte są leki zawierające substancje czynne: aflibercept i ranibizumab.
„Pomimo funkcjonowania w naszym kraju specjalnego programu leczenia wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem finansowanego ze środków NFZ, do naszego stowarzyszenia wciąż zgłaszają się pacjenci z informacją o trudnościach w uzyskaniu dostępu do leczenia” – zauważa Małgorzata Pacholec, prezes Stowarzyszenia Retina AMD Polska. „Dlatego też w wybranych miastach organizujemy spotkania, na których będziemy rozmawiać o tym, jak wygląda sytuacja w poszczególnych regionach” – dodaje.
Napisz komentarz
Komentarze