Do szczepień przeciw grypie zachęca prof. Anna Piekarska Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM w Łodzi Oddział Chorób Zakaźnych i Hepatologii WSSz im dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi: Grypa jest sezonową chorobą, która głównie w okresie od listopada do marca może zaburzać nasze zdrowie. Najczęściej zakażenie wirusem grypy przebiega łagodnie, „grypowo” – ale z wysoką gorączką, katarem, kaszlem i bólami mięśniowymi, bólem głowy. Jednak, szczególnie u osób po 60 roku życia , zdarzają się poważne powikłania grypy pod postacią m.in. zapalenia płuc, zapalenia mięśnia serca i zapalenia nerek, które doprowadzają do niewydolności tych narządów. Zachęcam wszystkich do szczepienia się w okresie jesiennym przeciw grypie, a szczególnie zachęcam osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z niską odporności i chorobami współistniejącymi do zaszczepienia się przeciwko grypie. Szczepienie przeciw grypie nie tylko skutecznie i bezpiecznie chroni nas przed zakażeniem tym wirusem ale także pozwala uniknąć długotrwałych powikłań choroby.
Dlatego szczepmy się przeciw grypie bo jest to skuteczna profilaktyka, chroniąca nie tylko nas, ale i naszych bliskich.
Kto może szczepić?
Kwalifikować do szczepienia przeciw grypie mogą:
- lekarz
- felczer
- lekarz dentysta
- pielęgniarka
- położna
- ratownik medyczny
- fizjoterapeuta
- diagnosta laboratoryjny
- farmaceuta (u osób pełnoletnich).
UWAGA! Kwalifikację przed szczepieniem dzieci prowadzi lekarz.
Natomiast podać szczepionkę przeciw grypie mogą:
- lekarz
- lekarz dentysta
- felczer
- pielęgniarka
- położna
- ratownik medyczny
- higienistka szkolna
- farmaceuta
- fizjoterapeuta
- diagnosta laboratoryjny,
pod warunkiem, że posiadają dokument, który potwierdza ukończenie kursu lub szkolenia w zakresie szczepień ochronnych lub mają minimum 6-miesięczną praktykę w wykonywaniu szczepień ochronnych, w tym szczepień przeciw COVID-19.
Gdzie zaszczepisz się przeciw grypie?
Szczepienie przeciw grypie będzie można przyjąć w placówkach medycznych i aptekach, które zgłoszą się do akcji szczepień. Zapraszamy na szczepienia przeciw grypie, jest szybkie i bezbolesne. Po szczepieniu można odczuwać dolegliwości bólowe w okolicy szczepienia- jest to najczęściej zgłaszany objaw poszczepienny przez pacjentów. Mogą się również pojawić objawy podobne do tych odczuwanych podczas przeziębienia- osłabienie, zmęczenie, ból głowy, ogólne rozbicie, stan podgorączkowy, gorączka. Przypominamy, że na szczepienie przychodzimy zdrowi, bez cech infekcji. Trzeba mieć ze sobą wcześniej kupioną w aptece szczepionkę. Receptę na nią wystawi lekarz POZ. W naszym punkcie każdy pacjent jest kwalifikowany do szczepienia przez lekarza, ponadto, aby ułatwić dostępność szczepień pacjentom, decydujemy się również na wystawienie recepty pacjentom zainteresowanym szczepieniami przeciwko grypie - całkowicie bezpłatnie, w poradni, w godzinach pracy punktu szczepień – informuje dr Aleksander Saliński z poradni Mobilny Lekarz w Łodzi, która prowadzi takie szczepienia.
UWAGA! Dzieci mogą być szczepione tylko w placówkach medycznych (podmiotach leczniczych).
Dla kogo darmowe szczepionki, a dla kogo ze zniżką?
Szczepionki przeciwko grypie dostaną bezpłatnie (na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki):
- kobiety w ciąży
- seniorzy w wieku powyżej 75 lat.
Z częściową refundacją szczepionki będą mogli kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych oraz na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) m.in.:
- pacjenci 18 – 65 lat – narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych
- pacjenci powyżej 65 lat
- dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do 18 lat.
Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę.
Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, natomiast NFZ płaci za szczepienie.
Niemal 22 zł za szczepienie przeciw grypie
Za każde podanie szczepionki przeciwko grypie NFZ zapłaci 21,83 zł. Stawkę wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Koszt obejmuje:
- kwalifikację do szczepienia
- podanie szczepionki przez osobę uprawnioną.
Środki na usługę szczepienia przeciw grypie pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Napisz komentarz
Komentarze