Po kilku tygodniach od tej przerażającej diagnozy mój telefon prawie milczał.
Przestali dzwonić znajomi, a rodzina i przyjaciele też już chyba nie mieli sił na dłuższe rozmowy. Byłyśmy z Zosią w szpitalu same. Ona niewiele rozumiała, a ja płakałam w poduszkę. Z bezradności, przerażenia i osamotnienia.
Rodzice, którzy doświadczyli choroby onkologicznej dziecka często wspominają, że osoby z ich otoczenia nie wiedziały, w jaki sposób okazać wsparcie. Gdy mija pierwszy szok, a wyrazy współczucia już padły, nie wiadomo, co powiedzieć. Wspólnie płakać? Milczeć? Opowiadać o zwykłych sprawach? Wszystko wydaje się bez sensu, banalne w obliczu śmiertelnego zagrożenia.
Choroba nowotworowa to kryzys. Możemy czuć strach, złość, niepewność. To, co jeszcze przed chwilą było dla nas ważne, nagle przestaje mieć znaczenie. Codzienność zmienia się szybko, wymaga nowych rozwiązań, podejmowania szybkich i trudnych decyzji.
- Jak radzić sobie z emocjami podczas kryzysu?
- Jak odpowiadać na trudne pytania dziecka?
- Z jakimi problemami mierzy się rodzina i bliscy onkobohatera?
- Co daje nadzieję i siłę w doświadczeniu choroby, a co ją odbiera?
Zapraszamy na bezpłatny webinar, który poprowadzi dr Bogna Kędzierska, kierownik zespołu psychologów Fundacji Gajusz, specjalista w dziedzinie psychotraumatologii i psychoonkologii.
Zapisy: obecnosci.org.pl
Fundacja Gajusz od 1998 r. pomaga rodzinom dotkniętym ciężką, czasem nieuleczalną chorobą dziecka. Zapewnia pomoc psychologiczną i zajęcia terapeutyczne na łódzkich oddziałach onkologicznych oraz prowadzi trzy hospicja dziecięce.
Na każdy ból, strach, łzę. 24 h/d, 7 dni w tygodniu.
Webinarium jest częścią projektu "Wsparcie dzieci po leczeniu ONKOlogicznym" realizowanego z dotacji Program Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Napisz komentarz
Komentarze