Zatrzymanym przedstawiono zarzuty poświadczenia nieprawdy i oszustwa na szkodę NFZ. Zatrzymani lekarze niezasadnie wystawili recepty refundowane o wartości ponad 600 000 zł. Oprócz lekarzy zatrzymano również inne osoby biorące udział w przestępczym procederze. Wobec podejrzanych zastosowano nieizolacyjne środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji i zakazu wzajemnego kontaktowania się.
Nadal realizowane są czynności dowodowe, w tym przez funkcjonariuszy CBA Delegatury w Warszawie we współpracy z NFZ.
Prokuratura nie chce udzielać informacji na ten temat ze względu na fakt, że postępowanie ma nadal charakter rozwojowy i ze względu na realizowane kolejne czynności dowodowe, kierując się dobrem postępowania przygotowawczego.
Spośród przestępstw zarzuconych podejrzanym, najsurowszą sankcję karną przewiduje czyn opisany w art. 286§1kk , który przewiduje zagrożenie karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Jednakże przy przyjęciu , że dopuszczono się tego czynu zabronionego w stosunku do mienia znacznej wartości, zagrożenie karne ulega podwyższeniu i zgodnie z treścią art. 294§1kk , za popełnienie tego czynu grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Napisz komentarz
Komentarze