Złodzieje w naszym mieście nie mogą się już czuć bezpiecznie o czym się przekonał w Sylwestra ubiegłego roku amator tablic rejestracyjnych. Operator monitoringu zaważył na jednym z osiedli, pomiędzy blokami, mężczyznę niosącego kilka tablic. Powiadomiony patrol policji zatrzymał mężczyznę po krótkim pościgu. Tablice pochodziły z kradzieży. Ale takich interwencji było o wiele więcej. W Parku Bulwary spacerował mężczyzna z dużą liczbą przewodów elektrycznych co zaniepokoiło pracowników monitoringu. Policja potwierdziła, że materiały pochodzą z kradzieży. Operatorzy często też ujawniali osoby poszukiwane, dzięki temu policja mogła dokonać zatrzymań.
Pracownicy monitoringu interweniowali również gdy dostrzegli wandali. Takie sytuacje miały miejsce m.in. w Parku Bulwary i centrum miasta, gdzie za niszczenie elewacji budynku zatrzymano dwie młode osoby. Sprzedawcy w sklepach muszą się również pilnować komu sprzedają alkohol. Operatorzy mieli bowiem zdarzenie, w którym ujawnili grupę młodzieży dokonującej takiego zakupu – interweniowała policja.
Kamery pomogły również ujawnić ludzi potrzebujących pomocy. W wielu przypadkach po zasłabnięciu kogoś na ulicy, to właśnie operatorzy monitoringu wzywali pogotowie.
W lutym ubiegłego roku tuż po pożarze jednego z pustostanów na ul.Mireckiego operator rozpoznał osobę typowaną jako możliwego sprawcę poprzednich licznych podpaleń pustostanów. Osoba ta została zatrzymana. Dalsze czynności operacyjne policji pozwoliły udowodnić, że mężczyzna był faktycznym sprawcą podpaleń.
Operator monitoringu ujawnił również proceder handlu narkotykami. Osoby zostały zatrzymane na gorącym uczynku tuż po transakcji w posiadaniu znacznej ilości środków odurzających.
Prace projektowe nad odbudową systemu monitoringu miejskiego podjęto w 2016 roku. W październiku 2017r. rozpoczął działanie nowoczesny system w oparciu o sieć światłowodową i radiową. Wtedy oddano do użytku 11 kamer (4 obrotowe i 7 stałopozycyjnych działających w jakości obrazu 4K) zlokalizowanych w ścisłym centrum miasta (Plac Kościuszki - ul. Św. Antoniego DH Tomasz). Utworzono nowe Centrum obsługi monitoringu przy ulicy Strzeleckiej.
W 2018r. wytypowano cztery kolejne lokalizacje z 13 nowymi kamerami (5 obrotowe i 8 stałopozycyjnych). Przez następne lata sieć była systematycznie rozbudowywana. W 2019r. zainstalowano 39 kamer (11 obrotowych i 28 stałopozycyjnych).
Szczególnie ważny punkt objęty monitoringiem miejskim to zrewitalizowany i odnowiony Park Bulwary. W tym samym roku prezydent Marcin Witko podpisał porozumienie z Zarządem SM „Przodownik” na rozmieszczenie kamer na terenach Spółdzielni. W 2020r. dochodzi kolejnych pięć punktów kamerowych, w system włączono także kamery zlokalizowane na Przystani przy ul. PCK 2/4. W sumie kolejnych 26 kamer (9 obrotowych i 20 stałopozycyjnych). W między czasie siedziba monitoringu przeniosła się na pl. Kościuszki. Rok 2021 ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa został wykorzystany na opracowanie koncepcji inteligentnego monitoringu w oparciu o założenia Programu Human Smart Cities.
I tak już w 2022 roku stworzono sześć punktów kamerowych, w których zamontowano 16 nowych kamer (10 stałopozycyjnych , 5 obrotowych i jedną do rozpoznawania tablic rejestracyjnych LPR.). Uruchomiono również stanowisko podglądowe monitoringu miejskiego w Komendzie Powiatowej Policji. W ramach realizacji programu Smart Cities do systemu kamer monitorujących miasto podłączono również 11 kamer mierzących natężanie ruch samochodowego w centrum miasta. Teraz mamy więc w mieście 111 kamer.
Napisz komentarz
Komentarze