Park „Solidarności” dawniej nazywany był Parkiem Kultury i Wypoczynku im. XX-lecia PRL. Ma 7 hektarów, we wschodniej jego części, ok. 1880 roku funkcjonowało miejsce letnich zabaw Alojzego Milajdsena zwane „Szwajcarską Doliną”. Wiadomo, że obywały się tam występy grup teatralnych i wieczory „tańcujące”.
Po II wojnie światowej urządzono w nim boisko dla RKS „Lechia”. Funkcjonowało ono do 1959 roku. Po tym jak wybudowano nowe, pojawił się pomysł, by w tym miejscu, urządzić miejski park – jak na tamte czasy przystało – w czynie społecznym. I tak powstał obiekt kawiarni (obecna filia MCK), toalety, muszla widowiskowa z amfiteatrem na około 3 tys. osób. Cech Rzemiosł Różnych ufundował podświetloną fontannę z niedźwiedziami. Polski Związek Wędkarski urządził staw. Park ogrodzono. Z biegiem lat niestety ta centralna miejska oaza zieleni niszczała, doszło do tego, że ze względów bezpieczeństwa trzeba było rozebrać betonowa konstrukcję amfiteatru.
Teraz władze miasta pozyskały środki zewnętrzne na rewitalizację tego miejsca i przywrócenie mu dawnego blasku. Park ma być gotowy w przyszłym roku. To kolejne miejsce zielone po Przystani, Parku Bulwary, skupione wokół rzeki, które przejdzie modernizacje.
- Tomaszów Mazowiecki stawia na ekologię, stawia na zieleń. Park „Solidarność” to trzecie miejsce, które rewitalizujemy w ciągu ostatnich lat. Park „Bulwary”, Przystań Miejska, a teraz przyszedł czas na Park „Solidarność” – park wyjątkowy, „ogród hrabiowski”, ogród z wielką liczbą starodrzewia, czyli ogród tak naprawdę historyczny, który chcemy odnowić wspólnie, pod okiem konserwatora zabytków, konserwatora zieleni, co do łatwych zadań nie należy – mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.
W pierwszym etapie opracowano niezbędną dokumentację techniczną. Sama realizacja polegać będzie na: zakupie samochodu elektrycznego przeznaczonego do obsługi przestrzeni parkowej, odbudowie muszli koncertowej, rewitalizacji stawu parkowego i stawideł, modernizacji fontanny i rzeźb zlokalizowanych w parku, dostawie i montażu małej architektury z elementami smart(elementy solarne, ładowarki), przebudowie, budowie, modernizacji ścieżek i alejek parkowych wraz z połączeniem parku z Pałacem Ostrowskich i przestrzenią przypałacową w której eksponowane są zbiory muzealne i informacje o wydarzeniach kulturalnych, pielęgnacji istniejącej zieleni, nowych nasadzeniach, instalacji monitoringu wizyjnego, instalacji inteligentnego oświetlenia energooszczędnego, modernizacji wejść do Parku z elementami dostępności, likwidacją barier architektonicznych.
- Fontanna w myśl koncepcji nowego parku będzie stanowiła jego centralny punkt architektoniczny. Chcemy, żeby park był zamykany na noc, żeby był utrzymywany w jak najlepszym stanie, żeby nie dochodziło do aktów wandalizmu, a on sam nie ulegał dewastacji. Mimo, ze będą tam umieszczone kamery monitoringu, to jednak zdecydowaliśmy, że bramy wejściowe na noc będą zamykane, latem oczywiście ten okres otwarcia parku będzie znacznie dłuższy, zimą krótszy – dodał prezydent.
W parku pojawi się także trakt widokowy umieszczony na skarpie, prowadzący od bramy głównej. Będziemy mogli wejść wprost na bezpośredni fragment „parku hrabiowskiego” przy muzeum gdzie będzie taras widokowy. Powstanie też ogród deszczowy. - W uzgodnieniu z konserwatorem zmienią się troszeczkę ciągi komunikacyjne w parku, czyli ścieżki, a tak naprawdę powrócą do stanu poprzedniego. Cieszę się, że jesteśmy na takim etapie zaawansowania prac, że dzisiaj mogę powiedzieć, iż projekt ten nie jest zagrożony ani pod względem czasowym, ani pod względem realizacyjnym – mówi Witko.
Park realizowany jest w ramach projektu pn. „TOMASZÓW MAZOWIECKI - ARENA POZYTYWNEJ ENERGII: wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej oraz podniesienie jakości środowiska naturalnego w Tomaszowie Mazowieckim” realizowanego w ramach Programu ROZWÓJ LOKALNY i finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021
Napisz komentarz
Komentarze