System nawadniania najlepiej montować jest na początku organizacji przestrzeni. W późniejszej fazie może to być utrudnione ze względu na wcześniej zaaranżowany w odpowiedni kształt teren. Może to skutkować zniszczeniem części ogrodu kosztem nawodnienia.
Na tego typu systemy w szczególności powinny zaopatrzyć się większe tereny. Przy mniejszych działkach jest to również atrakcyjne, ponieważ zaoszczędzisz sporo czasu na podlewaniu go. Tak więc jest to rozwiązanie właściwie uniwersalne i dla każdej działki, czy ogrodu.
Projekt systemu nawadniania
Należy odpowiednio rozplanować działkę tak, by zraszacze sięgały możliwie najdalej i najgłębiej. Przy mniejszych terenach nie będzie to problematyczne, by zrobić to samemu. Przy większych ogrodach i działkach można posłużyć się wsparciem specjalisty. W dobie XXI wieku takie usługi dostępne są również online. Można skorzystać oczywiście z pełnej kompleksowej usługi, gdzie wykwalifikowany zespół przyjedzie z własną koparką łańcuchową. Takie usługi są zwykle bardzo kosztowne.
Budowa systemu nawadniania
Samo zbudowanie systemu nie jest trudne. Mogą pomóc w tym liczne internetowe instrukcje bądź darmowe filmy instruktażowe. Z materiałów wideo jest dużo łatwiej wyciągnąć odpowiednie informacje. Potrzebujemy:
-rur rozprowadzających wodę
-złączki do rur
-zraszaczy
-pompy
-rozdzielacza
Każdy z wymienionych sprzętów występuje w co najmniej kilku rodzajach. Warto przestudiować ten temat zaraz po rozplanowaniu wstępnym terenu. Opcjonalnie można zainwestować w odpowiednie sterowniki, które będą uruchamiały system w odpowiednich godzinach i dostarczały odpowiedniej ilości wody. To wiąże się z większą inwestycją, ale również większą wygodą, a właściwie pełną automatyzacją.
Wykopy systemu nawadniania
Wykopanie rowów o odpowiedniej głębokości jest dość wymagające. Wszystko dlatego, że otwory powinny mieć ok. 45-60 cm głębokości. Powodem jest ochrona wody przed zamarzaniem. Do wykopania potrzebnych jest przynajmniej kilku silnych mężczyzn. W zależności od długości kopanych rowów może sięgnąć nawet do kilkuset metrów! W wykopaniu może nam natomiast pomóc odpowiedni sprzęt w postaci koparki łańcuchowej. Biorąc pod uwagę duże przestrzenie, bądź fakt, że będziemy nieustannie poszerzać system nawadniania, można zdecydować się na taki zakup.
Koparka łańcuchowa
Jednym z rekomendowanych sprzętów jest koparka łańcuchowa do wykopów GF-450 LUMAG. Jest to jeden z podstawowych i tańszych modeli tego typu. Poradzi sobie z każdym terenem i każdą jego wielkością. Zamontowany ma silnik 6,5 KM. Pozwala na wykopanie rowów o głębokości do 45 cm, co wystarcza do zamontowania systemów nawadniania. Zamontowany ślimak odrzuca wykopaną ziemię na jedną stronę, co pozwala zachować porządek podczas prac. Takiego porządku praktycznie nie da się utrzymać przy pracy ręcznej. Do używania tej koparki łańcuchowej, która waży 140 kg, wystarczy zaledwie jedna osoba, a napędzany ekonomicznym silnikiem benzynowym zdecydowanie tnie koszty robocze.
Koparka do wykopów w ogrodzie
Kolejnym sprzętem, który klienci oceniają jako Premium jest koparka łańcuchowa do rowów STILER. Mocny silnik o mocy 15KM obraca łańcuch z zamontowanymi 27 ostrzami z węglików spiekanych. Kopanie sięga aż do 60 cm gębokości. To znacznie więcej, niż konkurencyjne sprzęty tego typu. Parametry maszyny umożliwiają wydajność kopania na poziomie ok. 60m/godz. To przekracza pracę kilku silnych mężczyzn. Maszyna waży 188 kg, ale to nie stanowi wyzwania dla silnika BRIGGS & STRATTON o tak pokaźnej mocy.
Warto przeanalizować dwa aspekty. Czy skorzystać z usług specjalistów oraz, czy wykonać pracę samemu? Obydwa przypadki są praktykowane z powodzeniem. Przy opcji drugiej zakup sprzętu może być dobrym rozwiązaniem.
Napisz komentarz
Komentarze