1. Co to jest siewnik do kukurydzy?
Siewnik do kukurydzy to najprościej mówiąc urządzenie, które pozwala na wysiewanie nasion kukurydzy do gleby. Przyspiesza i ułatwia pracę, a także pomaga zachować precyzję w trakcie wysiewu. Zanim zaczęto stosować siewniki, wysiewanie odbywało się ręcznie. Stosując siewniki, ziarna ułożone są równomiernie, co przy ręcznym wysiewaniu jest niemożliwe do osiągnięcia.
2. Siewniki mechaniczne
Chociaż modele tego typu maszyn są aktualnie coraz rzadziej spotykane, warto o nich wspomnieć. W siewniku mechanicznym za dozowanie nasion odpowiedzialny jest specjalny aparat wysiewający, pobierający nasiona ze zbiornika. Nasiona następnie umieszczane są w bruździe uformowanej przez redlicę. W porównaniu do pneumatycznego systemu wysiewu, rozwiązanie mechaniczne jest słabsze, ale i tańsze, co w niektórych przypadkach może być zaletą.
3. Siewniki pneumatyczne
Siewniki pneumatyczne różnią się od mechanicznych większą precyzją, a także szybszą pracą. To jednak nie jedyne zalety tych urządzeń. Możemy wyróżnić wśród nich systemy podciśnieniowe i nadciśnieniowe.
Siewnik pneumatyczny z systemem podciśnieniowym pozwala na wysiewanie ziaren także w mokrej glebie. Jego praca zapewnia precyzyjny siew i odbywa się przy prędkości około 10-11 km/h. Ziarno na początku swojej drogi jest przysysane do tarczy. W kolejnym etapie jest odklejane i podawane specjalnym kanałem do bruzdy.
Maszyny z systemem nadciśnieniowym wykorzystuje się zazwyczaj w gospodarstwach wielkoobszarowych lub przedsiębiorstwach usługowych. Zasada działania jest podobna do siewników pneumatycznych. W tym przypadku działa jednak silny strumień powietrza, który pomaga wystrzelić ziarna w glebę z ogromną precyzją. Wszystko może odbywać się przy prędkości około 20 km/h.
4. Siewnik ręczny taczkowy - Jak działa?
Prostszym urządzeniem, które również można wykorzystać do wysiewania ziaren kukurydzy jest siewnik ręczny taczkowy. Tego typu siewnik napędzany jest za pomocą układu kół zębatych. Wprawione w ruch koła przenoszą siłę na mieszadło, w którym znajdują się nasiona. Te z kolei odprowadzane zostają na zewnątrz i trafiają do gleby.
Od tego jaka będzie gęstość wysiewu oraz jakie będzie jego tempo zależą indywidualne parametry wybranego urządzenia. Jeśli z kolei chodzi o jego wybór, warto zapoznać się z ofertą sklepu Lewmik, który specjalizuje się w tej dziedzinie. Szeroki asortyment urządzeń z pewnością pozwoli wybrać odpowiedni siewnik względem oczekiwań.
5. Siewnik pneumatyczny, mechaniczny, czy ręczny?
Jaki siewnik wybrać? Odpowiedź nie może być jednoznaczna. Wybierając odpowiednie urządzenie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na własne potrzeby i oczekiwania. W przypadku, gdy do obrobienia jest wielki areał, konieczne może być użycie siewnika pneumatycznego o dużej mocy przerobowej, który pozwoli na szybkie i sprawne zakończenie pracy. Z kolei osoba, która potrzebuje siewnika do ogrodu może zadowolić się siewnikiem ręcznym, który w zupełności spełni jej oczekiwania.
Napisz komentarz
Komentarze