Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury przygotowały raport pt. „Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2022 roku”. Analizy zostały opracowane na podstawie danych pochodzących z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji prowadzonego przez Komendę Główną Policji.
- Z doświadczenia wiemy, że im lepsza jakość dróg, tym kierowcy na więcej sobie pozwalają, a prędkości są tam znacznie wyższe. Między innymi dlatego w tych regionach dochodzi do większej liczby wypadków. Natomiast te „gorsze” drogi często zmuszają kierowców do lepszej koncentracji, skupienia uwagi i zachowania ostrożności - zauważa przedstawiciel Komendy Głównej Policji, komentując wysoki wskaźnik wypadków m.in. w woj. łódzkim
Statystyki wskazują, najwyższe w skali kraju ryzyko zaistnienia wypadku drogowego utrzymuje się w województwie łódzkim - zarówno pod względem liczby takich zdarzeń na 100 tys. mieszkańców, jak i tzw. gęstość wypadków (ich liczba przypadająca na 100 km dróg).
Wybrane wskaźniki dla woj. łódzkiego za 2022 rok:
- liczba wypadków drogowych na 100 tys. mieszkańców - 92,2,
- liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych na 100 tys. mieszkańców - 7,8,
- liczba ofiar śmiertelnych na 100 wypadków drogowych (ciężkość wypadków) - 7,4,
- liczba wypadków drogowych na 100 km (gęstość wypadków) - 8,4.
W strukturze wypadków w woj. łódzkim dominują zderzenia boczne oraz zdarzenia z udziałem pieszego, które generują znaczną liczbę ofiar śmiertelnych. Poza wypadkami z udziałem rowerzystów udział pozostałych kategorii zdarzeń pozostaje na poziomie poniżej średniej krajowej.
Spada natomiast ogólna liczba wypadków i ofiar śmiertelnych na polskich drogach. Wciąż jednak są miejsca, gdzie ryzyko zaistnienia wypadku jest bardzo duże.
Napisz komentarz
Komentarze