Boże Narodzenie tuż tuż! Wspólne świąteczne kolędowanie to piękna polska tradycja, która towarzyszy nam od stuleci. To właśnie te powszechnie znane melodie i teksty sprawiają, że wracają wspomnienia, a Święta Bożego Narodzenia zyskują magiczny nastrój. Ich wspólne śpiewanie buduje i umacnia więzi między ludźmi dając poczucie bliskości.
17 grudnia w niedzielę, dokładnie na tydzień przed Wigilią, w Galerii Tomaszów od godz. 16, na placu głównym przy H&M, rozpoczną się występy znanego i nagradzanego Zespołu Folklorystycznego Smardzewianie. Dopełnią one atmosferę Świąt wyczarowaną w centrum dzięki świątecznym dekoracjom. Smardzewianie to najstarszy i najliczniejszy zespół ludowy w powiecie, jak i okolicy. W trakcie trzech odsłon po ok. 20-30 minut zespół składający się z 20 osób oraz 3-osobowej kapeli zaprezentuje piękne polskie kolędy i pastorałki. Artyści wystąpią w regionalnych strojach ludowych prezentujących rodzimy folklor.
„Wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek to przepiękny polski zwyczaj. Cieszę się bardzo, że możemy u nas w Galerii Tomaszów gościć znany zespół, który od dziesięcioleci dba o to, aby nasze lokalne tradycje były pielęgnowane i przekazywane kolejnym pokoleniom. Wszystkich odwiedzających w niedziele nasze centrum zapraszamy do wspólnego kolędowania” – mówi Olga Wiernicka, Regional Marketing Manager NEPI Rockcastle.
Zespół Ludowy w Smardzewicach powstał w 1964r. z inicjatywy Pani Eleonory Głowy oraz miejscowych kobiet: Eleonory Głowy, Celiny Król, Stanisławy Król, Janiny Król, Marii Plichta, Zofii Stańczyk, Walerii Dziubałtowskiej, Władysławy Wojtaszek, Stefanii Dąbrowskiej oraz Danuty Dziubałtowskiej. Celem działalności zespołu jest ocalenie od zapomnienia dawnych piosenek z okolic Smardzewic, monologów i obrzędów. W 2001r. patronat nad zespołem objęła Gmina Tomaszów Mazowiecki. Instruktorem tańca i choreografem jest Aleksandra Grad-Rychwalska, stroną muzyczną zespołu zajmuje się Krzysztof Turała. Zespół zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia.W przyszłym roku będzie obchodził jubileusz 60-lecia działalności artystycznej.
Napisz komentarz
Komentarze