- Nasz projekt wprowadza realną możliwość budowy domów jednorodzinnych wyłącznie na podstawie zgłoszenia. Dla budowy domów jednorodzinnych zniesiony zostaje więc obowiązek uzyskania urzędowego pozwolenia na budowę. Mówimy o wprowadzeniu realnej możliwości, ponieważ dzisiaj niejasne przepisy prawa budowlanego oraz niekorzystna dla Obywateli praktyka urzędnicza powodują, że budowa domu na podstawie zgłoszenia, pomimo określenia takiej możliwości w prawie budowlanym od 2015 r., jest fikcją - pisze na swojej stronie internetowej Marszałek Stanisław Tyszka.
Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w 2016 r. wydano 91 292 pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych, natomiast domów jednorodzinnych na podstawie zgłoszeń powstało jedynie 5 302. Budowy domów jednorodzinnych na podstawie zgłoszenia to zatem tylko 5 procent wszystkich budów. Przyczyną takiego stanu rzeczy są niejasne, zawiłe przepisy m.in. dotyczące tzw. warunku niewykraczania obszaru oddziaływania obiektu poza teren działki.
Wprowadzone zmiany mają umożliwić budowę na podstawie zgłoszenia także w sytuacji, gdy obszar oddziaływania inwestycji wykracza poza działkę, za zgodą wyrażoną przez sąsiada. Projektodawca uważa, że to sami Obywatele najlepiej wiedzą, co dla nich jest najlepsze i potrafią najlepiej chronić swoje interesy. Sami są w stanie ocenić, czy i w jakim stopniu inwestycja na sąsiedniej działce będzie je naruszać i w zależności od oceny wagi tego naruszenia, mogą się na to zgodzić w imię dobrosąsiedzkich stosunków lub w zamian za materialną rekompensatę. Państwo powinno odgrywać rolę pomocniczą, w sytuacji gdy Obywatele nie mogą sami dojść do porozumienia.
Projekt ustawy jest elementem cyklu Kukiz’15 #PoniedziałekWolności, którego celem jest poszerzanie sfery wolności Polaków np. poprzez likwidację absurdów biurokratycznych utrudniających codzienne życie Obywateli.
Pobierz: Projekt zmiany ustawy Prawo Budowlane
Napisz komentarz
Komentarze