Szanowna Pani
Dziękuję za obecność podczas uroczystości związanych z obchodami Święta Konstytucji 3 Maja Rzeczpospolitej Obojga Narodów, cieszę się, że uznaliście Państwo, że organizowane przez nas obchody miały charakter podniosły i przeprowadzono je z dużą starannością.
Odnosząc się do Państwa uwag, polska historia jest nierozerwalnie związana z kościołem katolickim. Jak sami Państwo zauważyliście Konstytucja 3 Maja z 1791 roku uznawała katolicyzm za religię panującą w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Pamiętać należy, że ówcześni biskupi współtworzyli ten dokument. Prymas Michał Poniatowski pracował nad nowym urządzeniem państwa po „rewolucji” 3 maja 1791 r. Najbardziej chyba znanym duchownym tego okresu był ksiądz Hugo Kołłątaj. Wytyczył on ideowe podstawy przyszłej konstytucji. Duchownym był także ksiądz Stanisław Staszic, który rozpoczął już na początku 1787 r. wielką dyskusję o zmianach niezbędnych dla Rzeczypospolitej. Prawdą jest, że byli również duchowni, którzy działali przeciw Konstytucji np. biskup inflancki Józef Kossakowski, który okazał się zdrajcą i rabusiem. Część hierarchów zaangażowana była po stronie obozu zorientowanego na Prusy, część trzymała się przegranej w Sejmie orientacji rosyjskiej. U schyłku 1790 r. doszło do połączenia się reformatorów zorientowanych na Prusy i tych zorientowanych na Rosję. Przez tę współpracę Ustawa Rządowa 3 Maja 1791r. stała się faktem. Pamiętać należy również o roli Kościoła na szczeblu najniższym. Parafia stanowiła ośrodek kształtujący opinię społeczną. Plebani na tę opinię mieli ogromny wpływ, toteż odegrali ważną rolę w powszechnej aprobacie czy raczej legalizacji Konstytucji 3 maja na sejmikach z 14 lutego 1792 r. Konstytucja uznawana była za dzieło Bożej Opatrzności. Nie da się w XVIII w. oddzielić Kościoła od tego, co działo się w Rzeczypospolitej. Polak był niemal integralnie związany z Kościołem i religią. Dlatego uchwalenie Konstytucji 3 Maja zwieńczyły uroczystości kościelne. Jako wotum sejm obiecał postawić Świątynię Opatrzności Bożej.
Szanując więc tradycję i historię naszego narodu, nie można pominąć w tych obchodach Kościoła. Sugerowane przez Państwa pominięcie tych informacji byłoby fałszowaniem historii. Religia nadal odgrywa ważną rolę w życiu Polaków. Podkreślanie tej roli w przemówieniach nie dyskryminuje innych wyznań. Nie ma przymusu uczestniczenia w Mszy Świętej, która poprzedziła uroczystości w Tomaszowie Mazowieckim jak i innych miastach w całej w Polsce. Jest to wolny wybór każdego z nas. 3 maja w Polsce obchodzone jest również święto kościelne, uwzględnienie tego faktu w przemówieniu, nie powinno nikogo obrażać. Faktem jest bowiem, że Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na prośbę polskich biskupów, zostało ustanowione właśnie 3 maja, by podkreślić związek tego święta z pierwszą polską konstytucją. Tym samym połączono świętowanie rocznicy Konstytucji 3 Maja oraz Święta Królowej Korony Polskiej. W czasach gdy nie mogliśmy w kraju obchodzić Święta Konstytucji, to dzięki liturgii kościelnej, przetrwała pamięć o Konstytucji. Mając na uwadze powyższe, jeszcze raz podkreślę, że charakter wspomnianego przez Państwa przemówienia, miał pokazać te związki, zgodnie z historią i tradycją naszego narodu, które - przyznacie Państwo - są częścią naszej narodowej tożsamości.
Zaproszenie na uroczystości skierowane było do wszystkich bez względu na wyznanie. W Tomaszowie od wielu już lat uroczystości obchodzone są w ten sposób.
Jeżeli chodzi o ceremoniał wojskowy, to odbywa się on zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Obrony Narodowej. Za tę część uroczystości, w naszym mieście, odpowiada 25. Brygada Kawalerii Powietrznej. Jednostka od lat pełni bardzo ważną rolę w Tomaszowie, angażując się w życie społeczne miasta na wielu płaszczyznach. Pominięcie jej, w tak ważnych - jak sami Państwo zauważacie - uroczystościach byłoby niestosowane, tym bardziej, że to dzięki asyście wojskowej obchody mają godną oprawę i należytą rangę. Natomiast jeżeli chodzi o koszty uroczystości, tu Urząd Miasta na organizację obchodów 2 i 3 maja łącznie wydał około 4300 zł. Organizatorami koncertów była parafia, nie posiadamy informacji jakie koszty w związku z tym poniosła.
Czytajcie także
W sprawie obchodów Święta 3-go Maja
Napisz komentarz
Komentarze