Eksperci rankomat.pl sprawdzili, w którym rejonie Polski statystycznie można najczęściej spotkać pijanego kierowcę na drodze. W tym celu zestawili ze sobą liczbę kierowców zatrzymanych w 2023 roku przez policję za jazdę po alkoholu z liczbą mieszkańców województw. Potem policzyli, ilu nietrzeźwych kierowców przypada na 10 tys. mieszkańców danego regionu.
"W 2023 najwięcej zatrzymanych kierowców za jazdę pod wpływem alkoholu w przeliczeniu na liczbę mieszkańców odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim. W tym regionie na 10 tys. mieszkańców średnio przypadło ponad 35 pijanych kierowców" - wyjaśnił ekspert z rankomat.pl Grzegorz Demczyszak.
Okazało się, że na drugim miejscu rankingu uplasowało się województwo dolnośląskie z podobnym wynikiem – nieco mniej niż 35 kierowców. "Podium zamyka województwo świętokrzyskie, gdzie na 10 tys. mieszkańców przypada ponad 34 nietrzeźwych wsiadających za kółko" - przekazał Demczyszak.
Najmniej kierowców pod wpływem alkoholu w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców było w województwach: małopolskim i podkarpackim – po 17 osób. Na kolejnym miejscu jest województwo mazowieckie, gdzie statystycznie jest to 20 osób.
Z danych rankomat.pl. wynika, że na Kujawach, czy na Dolnym Śląsku, kierowcy dwa razy chętniej decydują się na prowadzenie auta na "podwójnym gazie", niż na południowym wschodzie Polski.
Eksperci zaznaczyli, że jeśli chodzi o dane policji z ostatnich 10 lat to liczba zatrzymanych kierowców pod wpływem alkoholu systematycznie spada. W minionym roku pierwszy raz ich liczba spadła poniżej 10 tysięcy, a w porównaniu z 2013 rokiem jest ich o ponad 40 proc. mniej. Nie zmienia to faktu, że w 2023 roku za kółko po spożyciu alkoholu odważyło się wsiąść ponad 9,5 tys. osób.
Według danych policji podobnie jest w przypadku ogólnej liczby wypadków z udziałem użytkowników dróg pod wpływem alkoholu. "Choć jest ich o prawie 1500 mniej niż 9 lat temu, to w 2023 r. takich zdarzeń odnotowano ponad 2 tysiące" - wyjaśnili eksperci z rankomat.pl.
Dodali, że najwięcej nietrzeźwych kierowców w 2023 roku zatrzymano w województwie śląskim – 11 tys. 755 i w mazowieckim – 11 tys. 460. Najmniej natomiast było ich w województwie lubuskim – 2 tys. 508 i podlaskim – 2 tys. 934. (PAP)
Napisz komentarz
Komentarze