Prezydent Miasta Tomaszowa Maz.
Marcin Witko
ul. P.O.W. 10/16
97-200 Tomaszów Mazowiecki
Niniejsze pismo jest nawiązaniem do obchodów Święta Konstytucji 3 Maja Rzeczpospolitej Obojga Narodów, które odbyły się kilka dni temu w Tomaszowie Mazowieckim organizowane przez Urząd Miasta. Wzięło w nich również udział i złożyło wieniec kilkoro członków zarządu tomaszowskiego koła partii .Nowoczesna Ryszarda Petru. Uroczystość uznajemy za podniosłą i przeprowadzoną z dużą starannością, a wystąpienie Pana Prezydenta za przemyślane i medialne, w związku z czym składamy gratulacje. Jednakże czujemy się w obowiązku zwrócić uwagę na kilka elementów samej uroczystości, jak i przemówienia, które nie powinny być pozostawione bez słowa z naszej strony i nie powinny przejść niezauważone.
Tomaszowianie zgromadzeni w dniu 3 Maja na Skwerze Niepodległości przyszli świętować jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze święto państwowe w roku. Słowo „państwowe” jest w tym zdaniu kluczowe. Natomiast Pan Prezydent już na początku swojego przemówienia zaznaczył, że uroczystości mają charakter państwowo - religijny, w związku z przypadającym również na dzień 3 Maja świętem kościelnym wyznania rzymsko-katolickiego, Matki Bożej Królowej Polski. Pan Prezydent stwierdził nawet, że „Święto 3 Maja nie byłoby tak uroczyste i dostojne, gdyby nie to, że Polacy w sposób zupełnie wyjątkowy oddają kult Matce Bożej”. Odwoływanie się do święta kościelnego rzymsko-katolickiego, a ściślej ujmując, polskiego święta kościelnego rzymsko-katolickiego, w dniu uchwalenia Konstytucji 3 Maja wydaje się nam zaprzeczeniem idei samej Konstytucji, którą tak uroczyście w tym dniu świętowaliśmy. Przypominamy, że już Konstytucja 3 Maja z 1791 roku uznawała co prawda katolicyzm za religię panującą w Rzeczpospolitej Obojga Narodów, jednakże jednocześnie zapewniając swobodę wyznania pozostałym grupom religijnym.
„Religią narodową panującą jest i będzie wiara święta rzymska katolicka ze wszystkimi jej prawami (…) Że zaś taż sama wiara święta przykazuje nam kochać bliźnich naszych, przeto wszystkim ludziom jakiegokolwiek bądź wyznania pokój w wierze i opiekę rządową winniśmy. I dlatego wszelkich obrządków i religii wolność w krajach polskich podług ustaw krajowych warujemy.”
Konstytucja 3 Maja Rzeczpospolitej Obojga Narodów
W związku z powyższym, prosimy o nieobrażanie uczuć religijnych osób spoza wyznania rzymsko-katolickiego i niewykluczanie ich z uroczystości państwowych, którym nadaje Pan dodatkowy charakter religijny określonej grupy wyznaniowej. Prosimy o poszanowanie praw mniejszości wyznaniowych przynajmniej w sferze publicznej, jak również o zaprzestanie łączenia świąt państwowych z kościelnymi, odwołując się do postanowień obecnie obowiązującej Konstytucji RP:
Art.1. Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli.
Art.8.1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.
Art.25.1. Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione.
Art.25.2. Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.
Jednakże w obecnej sytuacji, kiedy tegoroczne uroczystości w Tomaszowie Mazowieckim, uznał Pan Prezydent za święto państwowo-religijne, a ściślej mówiąc rzymsko-katolickie, prosimy o wykazanie kosztów dotyczących organizacji tych uroczystości i wkładu finansowego Kościoła Katolickiego w tą uroczystość.
Po drugie, apelujemy o odstąpienie od odczytywania apelu pamięci poświęconego ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem podczas uroczystości państwowych organizowanych w Tomaszowie Mazowieckim. Jesteśmy zgodni co do tego, że ofiarom tej nieszczęśliwej katastrofy należy się odpowiedni szacunek, jednak odczytywanie ich nazwisk podczas każdych świąt państwowych budzi sprzeciw wielu obywateli i jest absolutnie niezrozumiałe w obliczu tysięcy polskich bohaterów narodowych poległych w walkach za naszą Ojczyznę, a których nazwisk nie wyczytuje się, nie przypomina, nie świętuje.
Decyzja Ministra Antoniego Macierewicza w sprawie odczytywania apelu pamięci dotyczy uroczystości, w których biorą udział przedstawiciele Wojska Polskiego. W związku z czym, jeśli uroczystości państwowe obchodzone w Tomaszowie Mazowieckim według uznania Pana Prezydenta, nie mogą odbywać się bez apelu pamięci, prosimy wówczas o zrezygnowanie z asysty wojskowej.
Prosimy o odniesienie się do naszego listu, mając na uwadze, że większość z nas, członków lokalnych struktur .Nowoczesnej, jest wyznania rzymsko-katolickiego. Natomiast piszemy ten list w trosce o poszanowanie praw wolnościowych KAŻDEGO OBYWATELA POLSKI oraz o przestrzeganie zapisów Ustawy Zasadniczej RP, którą będziemy bronić bezwarunkowo.
Z poważaniem i pozdrowieniami,
w imieniu własnym i członków Zarządu Koła .Nowoczesna Ryszarda Petru w Tomaszowie Maz.
Wiceprzewodnicząca Zarządu Regionu łódzkiego i Przewodnicząca Koła Tomaszów Maz.
Sylwia Koszarna
Napisz komentarz
Komentarze