- Obserwujemy, że w stosunku do roku 2016 liczba porodów poza Łodzią zmalała z 12 268 w roku 2015 do 11 525 w roku 2016. Być może ma to związek z placówką Pro Familia, która mimo braku umowy z NFZ, zdecydowała się na nieodpłatne przyjmowanie pacjentek. Z zbiorczych zestawień, które nam przekazywała, wynikało, że pacjentki pochodziły także z regionu tomaszowskiego - wyjaśnia Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ, podkreślając, że fundusz nie posiada dokładnych informacji ile kobiet z naszego powiatu rodziło w tej prywatnej placówce. – Nie posiadamy takich danych - choć oczywiście trudno wyobrazić sobie, by ciężarne ryzykowały i decydowały się jechać do porodu, w ostatniej chwili (Pro Familia twierdzi, przyjmowała pacjentki wyłącznie w stanie nagłym, czyli stanie zagrożenia życia), do tak odległego miasta jak Łódź.
Pro Familia od dłuższego czasu walczy o wypłatę przez NFZ pieniędzy za odebrane porody. Szpital należy do najnowocześniejszych klinik położniczo ginekologicznych w Polsce. Warunków, jakie przygotowano w nim dla kobiet, mogą pozazdrościć wszystkie szpitale publicznej służby zdrowia.
- Od dwóch i pół roku powtarzam, że inwestycje w odziały neonatologii, położniczy i ginekologiczny są niezbędne, by Tomaszów przenieść do XXI wieku. Odpowiednio wyposażone oddziały, z fachową kadrą, przyjaznymi wnętrzami i odpowiednio doposażone to najlepsza wizytówka szpitala, mogąca stanowić jego prawdziwą wizytówkę. Chyba ta argumentacja nie dociera do osób odpowiedzialnych za rozwój szpitala. Mam na myśli oczywiście Prezesa Zarychtę i Starostę Kuklińskiego. Zamiast inwestować w jakość usług medycznych opowiadają żenujące banialuki o budowie apteki - mówi przewodniczący komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego, Mariusz Strzępek
Zdaniem radnego o złym zarządzaniu szpitalem świadczy też fakt, ż Tomaszowskie Centrum Zdrowia do dzisiaj nie podpisało umowy na KOC czyli koordynowaną opiekę nad kobietą w ciąży. Z danych NFZ Wynika, że szpitale, które taką umowę podpisały odnotowały wzrost liczby porodów, a przede wszystkim wygenerowały z tego tytułu spore dochody.
- Rzeczywiście wzrosła liczba porodów w placówkach, które mają z NFZ umowę na KOC, czyli koordynowaną opiekę nad kobietą w ciąży. na przykład w szpitalu w Skierniewicach urodziło się o niemal 200 dzieci więcej niż w roku 2015, czyli 800 - informuje Anna Leder
Umowa z NFZ na KOC II, czyli opieka koordynowana nad kobietą w ciąży także powikłanej, jest zawierana na wniosek świadczeniodawcy. Wystarczy II poziom referencyjny w położnictwie i ginekologii oraz spełnianie wymogów II poziomu w neonatologii (oba te warunki TCZ spełnia). Nie trzeba więc brać udziału w żadnym konkursie. Mamy więc niejako z urzędu bonus za posiadany stopień referencyjności.
- Obecnie przygotowujemy się do podniesienia poziomu referencyjności w naszym szpitalu. Zabiegamy o tzw. "dwójkę". Oczywiście chcemy też realizować skoordynowaną opiekę nad kobietami w ciąży. Nie wyobrażam sobie, by jej nie realizować. Wystarczy rzucić okiem na wysokość osiąganych przychodów związanych z ciążą. Przy KOC-u są one trzykrotnie wyższe. Dziwię się, że Tomaszów umowy nie podpisał. Fakt, że wiąże się to z dodatkową pracą administracyjną, ale wyliczyłem, że w przypadku mojego szpitala, zyskamy dodatkowy milion złotych. Są to niemałe pieniądze - mówi Piotr Kagankiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku a wcześniej Starosta Tomaszowski.
Co to jest KOC II? Osobą prowadzącą ciążę może być położna lub lekarz położnik-ginekolog, zgodnie z wyborem kobiety objętej KOC II/III i wskazaniami medycznymi. Po dokonaniu wyboru formy opieki w czasie ciąży i porodu, kobieta uzyskuje informację KOC II/III, która zawiera m.in. dane kontaktowe osoby (np. położnej), która będzie współpracować z pacjentką, oraz wykaz miejsc udzielania świadczeń w okresie objęcia opieką koordynowaną. W ramach KOC II/III zapewniona powinna być możliwość uzyskania porady we wszystkie dni tygodnia, jeżeli wynika to z indywidualnego planu opieki perinatalnej, z zachowaniem możliwości dostępu do świadczeń 24h na dobę w przypadku wskazań medycznych.
W przypadkach występowania powikłań lub opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych, zapewnia opiekę psychologiczną obejmującą: diagnozę kliniczną, w tym diagnozę sytuacji kryzysowej, interwencję kryzysową, pomoc w efektywnym radzeniu sobie z sytuacją trudną, a w przypadku śmierci dziecka z sytuacją utraty, wsparcie emocjonalne, realizowane w formie porad psychologicznych i psychoterapii indywidualnej lub grupowej udzielanych odpowiednio przez psychologa lub psychoterapeutę posiadających co najmniej dwuletnie doświadczenie kliniczne w zakresie opieki perinatalnej i hospicyjnej.
W ramach wprowadzanej do rozliczania koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży na II lub III poziomie opieki perinatalnej (KOC II/III), szczególną pomoc medyczną finansowaną przez NFZ, powinny uzyskać kobiety w przypadku prenatalnego zdiagnozowania wad rozwojowych płodu, ciężkich chorób płodu oraz w sytuacji niepowodzenia położniczego. Akcent położony został dodatkowo na pomoc psychologiczną dla tej grupy pacjentek.
Polecamy także
Czy tomaszowskie mamy karmią piersią? Zalecenia zaleceniami, a życie życiem…
Napisz komentarz
Komentarze