Aby zapewnić pacjentom jak najlepszą opiekę medyczną właśnie na poziomie opieki u lekarza pierwszego kontaktu wprowadzono opiekę koordynowaną.
Poszerzono listę badań diagnostycznych, które lekarz może zlecić do wykonania u swojego pacjenta oraz zmieniono organizację udzielania świadczeń lekarza POZ nad pacjentami przewlekle chorymi z wielochorobowością w dążeniu do poprawy dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Wprowadzono również kompleksową opiekę pielęgniarską, która zwiększyła dostępność dla pacjentów do wybranych świadczeń realizowanych przez pielęgniarki w POZ. Pacjenci po przebytej hospitalizacji wymagają wzmożonej opieki pielęgniarskiej oraz edukacji zdrowotnej w zakresie radzenia sobie z chorobą.
Zgodnie z założeniami programu POZ sprawuje skoordynowaną opiekę zdrowotną nad pacjentem. Lekarz POZ współpracuje z lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ i dietetykiem. Zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem, leczeniem i edukacją pacjenta na temat wybranych chorób
Świadczenia opieki koordynowanej są realizowane w zakresie pięciu ścieżek:
• kardiologiczna: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, migotanie przedsionków;
• diabetologiczna;
• pulmonologiczna/alergologiczna: POCHP, astma;
• endokrynologiczna: niedoczynność tarczycy, guzki pojedyncze/mnogie;
• nefrologiczna (od listopada 2023 r.).
Co znaczy Indywidualny Plan Opieki Medycznej
Realizacja świadczeń w opiece koordynowanej odbywa się na postawie działania w tzw. Indywidualnym Planie Opieki Medycznej, który lekarz POZ ustala razem z pacjentem.
Lekarz pierwszego kontaktu:
• przeprowadza pogłębiony wywiad
• bada
• analizuje wyniki badań diagnostycznych
• ocenia aktualny stan zdrowia
• ustala wraz z pacjentem indywidualny plan działania – dalsze etapy postępowania
• przekaże plan do realizacji ¬– pacjent będzie go miał również w formie elektronicznej w swoim Internetowym Koncie Pacjenta.
Nad sprawną realizacją różnorodnych świadczeń zdrowotnych czuwa koordynator.
Do zadań koordynatora należy m.in.:
• ustalanie terminów badań, wizyt i konsultacji zleconych przez lekarza POZ oraz porad edukacyjnych i dietetycznych
• przekazywanie informacji o kolejnych etapach terapii
• dbanie o przepływ informacji pomiędzy wszystkimi realizatorami świadczeń zdrowotnych.
Rozwiązania wprowadzone do podstawowej opieki zdrowotnej dzięki opiece koordynowanej poprawiają jakość opieki i dostępność do świadczeń zdrowotnych.
Co zyskuje pacjent dzięki opiece koordynowanej:
- kompleksowość: lekarz podstawowej opieki zdrowotnej współpracuje z różnymi specjalistami,
- czas: koordynator umawia na wizyty i badania, pacjent nie musi sam szukać specjalistów i badań, koordynator przypomina sms o wizytach
- bezpieczeństwo: koordynator czuwa nad realizacją planu leczenia,
- dostępność: szeroki zakres specjalistycznych badań diagnostycznych,
- właściwa komunikacja: koordynator dba o przepływ informacji między różnymi specjalistami,
- wygodę: badania i konsultacje w jednym miejscu,
- wiedzę: porady dietetyczne i edukacyjne z zakresu profilaktyki.
Opieka koordynowana w Łódzkiem
Żaneta Iwańczyk Dyrektor Miejskiego Centrum Medycznego "Górna" w Łodzi: Opieka medyczna powinna być oparta na podstawowej opiece zdrowotnej, jako najbardziej efektywnej i najtańszej formie leczenia pacjentów i właśnie opieka koordynowana wpisuje się w ten trend.
Pacjent jest dla nas w centrum uwagi i to na nim skupia się cały proces diagnostyczny i leczniczy. Chory prowadzony po systemie za tzw. „rękę”. Wielką wartością dodaną w opiece koordynowanej jest możliwość skorzystania z porad edukacyjnych, których udzielają pielęgniarki oraz porady dietetyczne.
Większość pacjentów nie wymaga leczenia specjalistycznego, a wiele z tych osób czeka w kolejce tylko po to, żeby dostać receptę na od dawna zażywany lek. Często ci, którzy naprawdę wymagają pomocy mają problem, żeby szybko wykonać podstawowe badania diagnostyczne, które potwierdzą bądź wykluczą chorobę. Opieka koordynowana jest odpowiedzią – lekarz POZ ma możliwość zlecenia większej ilości badań i umożliwia konsultacje ze specjalistami.
Opieka koordynowana w POZ działa od 1 października 2022 roku w placówkach, które zdecydowały się zawrzeć w tym zakresie umowę z POZ.
W Łódzkiem w styczniu 2023 było zaledwie 42 placówki, które przystąpiły do projektu. W lutym 2024 było już ich 163, z łączną ilością 257 miejsc udzielania świadczeń. Przekłada się to oczywiście na liczbę pacjentów, którzy są objęci opieką koordynowaną – z liczby 331 tys. w 2023 r. do liczby 858 tys. pacjentów w 2024 r.
W 2024 wartość umów na realizację opieki koordynowanej wyniosła 16,87 mln zł.
Najmniej pacjentów zostało objętych opieką koordynowaną (osoby powyżej 18 r. ż.) mieszkających w powiecie zduńskowolskim – zaledwie 2%, natomiast najwięcej w Skierniewicach, gdzie opieką objętych jest 87% (blisko 50 tys. pacjentów).
W Łodzi opieką koordynowaną objętych jest 63% dorosłych pacjentów (361 tys.).
Napisz komentarz
Komentarze