Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 30 września 2024 15:14
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

200 lat poczty w Tomaszowie Mazowieckim

Tomaszów był wśród miast Królestwa Polskiego, w których najwcześniej uruchomiono urząd pocztowy.

Już w 1824 r. Antoni hr. Ostrowski przeniósł pocztę z Lubochni do Tomaszowa. „Uruchomiono ekstrapoczty, omnibusy i dyliżanse, które kursowały między Piotrkowem a Rawą i Rokicinami, Brzezinami i Opocznem” (J.P. Dekowski, J. Jastrzębski, Tomaszów Mazowiecki. Przewodnik po mieście i okolicy, Tomaszów Mazowiecki 1935, s. 7). Pierwsza stacja pocztowa została ulokowana w zabudowaniach folwarcznych przy pałacu Ostrowskich. 

Udostępniono dla niej trzy izby na biura, a obok - wozownię i stajnię na 12 koni. Drogą dojazdową była wschodnia część obecnej ulicy POW (wzdłuż dzisiejszego ratusza), od połowy XIX do początku XX w. nazywana ulicą Pocztową. Około 1850 r. stary budynek stacji najprawdopodobniej strawił pożar. Wkrótce przy ul. Pocztowej wybudowano ze środków rządowych nową stację. Był to murowany, parterowy budynek na rzucie prostokąta z dwuspadowym, stromym dachem krytym blachą. 

Po I wojnie światowej stary i ciasny obiekt przestał odpowiadać potrzebom poczty. Dlatego rozważano jego gruntowny remont albo budowę nowego gmachu. Miał być wybudowany na rogu ówczesnych ulic: Prezydenta Mościckiego i Pałacowej (wcześniej – ulicy Pocztowej). 

Bardziej opłacalne okazało się jednak zakupienie dla poczty w 1929 r. kamienicy przy ul. Prezydenta Mościckiego 14/18 (wybudowanej w 1885 r.). Do dzisiaj jest ona siedzibą Urzędu Pocztowego. Stary budynek poczty wykorzystywano na mieszkania, a w 1949 r. rozebrano z powodu fatalnego stanu technicznego (dzisiaj na tym miejscu stoi dom handlowo-usługowy „Tomax”).

W Tomaszowie funkcjonowała kolejno poczta Królestwa Polskiego, poczta rosyjska, niemiecka poczta okupacyjna, Poczta Polska, Deutsche Post Osten (Niemiecka Poczta Wschód) i znów Poczta Polska. W obiegu był pierwszy polski znaczek pocztowy (kasowano go stemplem z numerem 187), znaczki rosyjskie, później niemieckie z nadrukami Russisch-Polen i Gen[eral]-Gouv[ernement] Warschau, wreszcie od 1918 r. znaczki polskie, a w czasie II wojny światowej Generalnego Gubernatorstwa. W XIX wieku i jeszcze po odzyskaniu niepodległości – do 1926 r. – urząd pocztowy używał nazwy Tomaszów Rawski, później już Tomaszów Mazowiecki.

Na wystawie zobaczyć możemy przekrój historii tomaszowskiej poczty na przestrzeni XIX i XX w. – poprzez przesyłki wysyłane i otrzymywane w mieście w poszczególnych epokach, od najstarszych (jeszcze bez znaczków, opatrzonych wyłącznie stemplami pocztowymi). Przejmującym dokumentem tragicznej historii XX wieku jest korespondencja jeńców wojennych i więźniów obozów koncentracyjnych. 

Na uwagę zasługują też stemple okolicznościowe stosowane w Tomaszowie w latach 1966-2010. Prezentujemy także niepokazywane wcześniej fotografie związane z tomaszowską pocztą i jej pracownikami, elementy umundurowania, kroniki, dokumenty, a także sztandar tomaszowskich łącznościowców z 1961 r.

Zaprezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum, tomaszowskich kolekcjonerów Panów Jana Rybaka i Jacka Wolanda oraz Urzędu Pocztowego. Za udostępnienie ich na wystawę serdecznie dziękujemy!

Do oglądania wystawy zapraszamy od 1 października do 24 listopada 2024 r

 

Bibliografia:

Dekowski J.P., Jastrzębski J., Tomaszów Mazowiecki. Przewodnik po mieście i okolicy, Tomaszów Mazowiecki 1935).

Fronczkowski M., Historia zabudowy najstarszych ulic Tomaszowa Mazowieckiego. Ulice – domy – mieszkańcy (Cz. 6. Ulica Polskiej Organizacji Wojskowej), https://www.muzeumtomaszow.pl/aktualnosci/historia-zabudowy-najstarszych-ulic-tomaszowa-mazowieckiego-ulice-domy-mieszkancy-czesc-6

Kobalczyk A., Historie odnalezione Andrzeja Kobalczyka: Gdzie w Tomaszowie była ulica Pocztowa?, https://tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl/historie-odnalezione-andrzeja-kobalczyka-gdzie-w-tomaszowie/ar/c3-5140129


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Zapraszamy na konsultacje społeczneKlimczak: nowa droga ekspresowa połączy węzły Łódź Południe i KozeninZbyt krótki sen matki w ciąży zaburza rozwój dziecka200 lat poczty w Tomaszowie MazowieckimMINI MARATON JOKER  W KINACH HELIOSWrócili bez punktówKonkurs Łódzkiego Kuratora Oświaty "Nie lękajcie się"Gra Miejska „Obrona Tomaszowa Mazowieckiego - Wrzesień 1939-2024”Na kłopoty ze snem i bólami kręgosłupaJak wybrać materac przeciwodleżynowyMZK. Zmiany dla linii nr 2, 4 i 1Mediacje rówieśnicze
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Sztuka – Sport – Olimpiada Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama