- Bardzo ważnym elementem jest doradztwo w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, które wprost wpływa na jakość wód w naszych zbiornikach, więc projekt LIFE Pilica wnosi do naszej codziennej pracy naukową jakość, która jest bardzo ważna, bo powinnyśmy się wszyscy uczyć i rozwijać. Oczywiście rzeka Pilica jest walorem i ogromnym zasobem nie tylko przyrodniczym, ale również związanym z planami naszej gminy dotyczącymi turystyki – mówiła Dorota Jankowska, burmistrz Sulejowa
Zlewnia Pilicy obejmuje pięć województw: mazowieckie, świętokrzyskie, śląskie, łódzkie oraz małopolskie. W każdym z nich odbywają się cykliczne spotkania, podczas których omawiane są efekty Projektu. Pilicy i całej zlewni najbardziej szkodzą zrzuty nieoczyszczonych ścieków. Dyskutowano jednak nie tylko o tym, w jaki sposób je ograniczać, ale próbowano też ustalić, co możemy zrobić, aby odpowiednio zaadaptować się do zmian klimatu.
Jak się okazuje, kluczowa jest też edukacja oraz zbierane na bieżąco dane. Dzięki nim można realizować konkretne zadania proekologiczne.
LIFE Pilica to interdyscyplinarny projekt finansowany z budżetów Komisji Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego głównym celem jest poprawa jakości wód w zlewni Pilicy oraz zwiększenie ich retencji poprzez wspieranie wdrażania Planu gospodarowania wodami w dorzeczu Wisły. Projekt jest realizowany w zlewni Pilicy o powierzchni około 9 tysięcy kilometrów, która położona jest na obszarze 93 gmin.
W ramach projektu tworzone są opracowania cyfrowe dla zarządzania nieczystościami płynnymi. Prowadzone są działania edukacyjne dla uczniów szkół kształcących się na kierunkach rolniczych. Samorządy wspierane są w uporządkowaniu obszarów nieskanalizowanych. Tworzone są miejskie i międzygminne plany adaptacji do zmian
Napisz komentarz
Komentarze