Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:27
Reklama
Reklama

Przemoc nie jedno ma imię

Tomaszowscy policjanci odnotowali w ubiegłym roku spadek interwencji dotyczących tzw. przemocy w rodzinie. Procedurę "Niebieskiej karty" prowadzono w 238 przypadkach. Rok wcześniej było ich 261. To jednak wciąż niemała liczba. Wśród domowych agresorów wciąż oczywiście przeważają mężczyźni. W statystykach widnieje 16 kobiet. Ogólna liczba przypadków może być jednak znacznie większa. Nadal nie wszystkie ofiary decydują się aby wystąpić przeciwko swoim katom.

Tomaszowskie statystyki

 

Na początek warto wspomnieć, że tomaszowscy policjanci podjęli w ubiegłym roku ogółem 18922 interwencje, to o około 500 mniej niż miało  to miejsce rok wcześniej. W tej liczbie 1118 stanowią tzw. interwencje domowe. Liczba sporządzonych "Niebieskich kart" to 238. Większość z nich dotyczyła miasta /99 utworzono na terenach wiejskich/.

 

Najczęściej do aktów związanych z przemocą dochodzi, kiedy sprawca jest pijany. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W 60 przypadkach konieczne było przewiezienie agresywnych osób do tomaszowskiej komendy i osadzenie ich do wytrzeźwienia na policyjnym "dołku".

 

Tomaszów nie posiada izby wytrzeźwień. O potrzebie jej utworzenia mówi się od kilkunastu co najmniej lat, a więc odkąd w planowanym dla niej budynku stworzono /i słusznie/ Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych. Jej rolę spełnia obecnie policyjny areszt. W ciągu roku trzeźwiały w nim 2634 osoby.

 

Policyjne statystyki odnotowują rodzaje stosowanej wobec współdomowników przemocy. Najczęstsza to typowa przemoc fizyczna, związana z pobiciami (209). Zdarzają się jednak przypadki przemocy seksualnej (3), ekonomicznej (39), psychicznej (238).

 

[reklama2]

 

Lokalne programy

 

Rada Powiatu 28 maja 2015r. podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia "Programu działań samorządu powiatowego na rzecz zwiększenia skuteczności i efektywności przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w powiecie tomaszowskim na lata 2015 - 2018.

 

Obowiązek opracowania takiego programu nałożyła na samorządy ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Działania wskazane w dokumencie ukierunkowane są na zapobieganie oraz minimalizowanie skutków jednego z negatywnych zjawisk społecznych, jakim jest zjawisko przemocy wobec członków rodziny lub innych osób wspólnie zamieszkujących i gospodarujących.

 

Podstawowym założeniem programu jest zwiększenie skuteczności i efektywności pomocy udzielanej osobom krzywdzonym, przede wszystkim poprzez: rozbudowę zasobów służących temu celowi, usprawnianie współpracy podmiotów zobowiązanych do realizacji zadania, wspieranie sprawców przemocy w korygowaniu negatywnych postaw wobec najbliższych oraz umacnianie społecznych wzorów negujących metody wychowawcze uwzględniające przemoc.  

 

Program realizowany jest za pomocą Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. PCPR udziela ofiarom  bezpłatnej pomocy, w szczególności w postaci poradnictwa psychologicznego, prawnego, pedagogicznego i socjalnego. Zapewnia także nocleg w sytuacjach kryzysowych. Realizuje także programy oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych wobec sprawców przemocy oraz prowadzi specjalistyczny ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie.

 

Przyjęty dwa lata temu program zakładał m.in. pozyskanie środków i utworzenie specjalistycznego ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy rodzinie. Tego celu póki co nie udało się jeszcze zrealizować.

 

 

Jak definiowana jest przemoc w rodzinie

 

Specjaliści wskazują kilka rodzajów stosowanej przemocy, z jakimi spotykają się w swojej praktyce zawodowej. Przemoc fizyczna zarówno czynna, jak i bierna. Pierwsza z nich to np.: bicie, klapsy, kopanie, popychanie, policzkowanie, szarpanie za włosy, drapanie, plucie, rzucanie przedmiotami, wykręcanie rąk, krępowanie, duszenie, oparzenia (w tym przypalanie papierosem), zadawanie ran, aż po usiłowanie lub dokonanie zabójstwa.

Bierna postać przemocy fizycznej to takie zachowania, jak: zakazywanie lub uniemożliwianie załatwiania potrzeb fizjologicznych (ograniczenie snu, głodzenie), ale też zakazy mówienia lub chodzenia.

Przemoc seksualna, a więc zmuszenie drugiej osoby do podjęcia aktywności seksualnej czy określonych praktyk seksualnych, wbrew jej woli. Sprawca może przy tym wykorzystywać zarówno  siłę fizyczną, jak i szantaż emocjonalny. Formą tej przemocy jest np. filmowanie bez zgody partnera stosunku seksualnego lub zmuszanie do oglądanie treści pornograficznych. Jest ona niestety zgłaszana organom ścigania rzadko. Przyczyną jest wstyd osoby, która pada jej ofiarą.  

 

Przemoc fizyczna czy seksualna pozostawiają często ślady, które mogą zostać wykorzystane, np. jako dowody przeciwko sprawcy. Problem pojawia się w przypadku stosowania przemocy psychicznej. Jej przypadki trudno udowodnić. Chociaż, jak pokazuje przykład radnego z Bydgoszczy jest to oczywiście możliwe z użyciem nowoczesnej techniki.  Psychologowie podkreślają, że szkody przez nią wyrządzone bywają niekiedy o wiele bardziej dotkliwe i pozostawiają urazy psychiczne na wiele lat..

Kiedy mamy do czynienia z tą formą znęcania się? Wtedy, gdy sprawca  wyśmiewa, stosuje groźby, degradację werbalną (w tym: zawstydzanie, wyzywanie, upokarzanie i poniżanie), obwinianie (także za stosowaną przez niego samego przemoc), krytykę, manipulowanie poczuciem winy, wmawianie choroby psychicznej, narzucanie własnych sądów, izolację społeczną (kontrola i ograniczanie kontaktów z innymi osobami, np. znajomymi czy rodziną), wykorzystywanie dzieci do sprawowania kontroli (np. groźby pozbawienia kontroli rodzicielskiej). Formą jest  przemoc ekonomiczna,  polegająca na kontrolowaniu finansów, np. poprzez: odbieranie zarobionych pieniędzy, kontrolę wydatków, wydzielanie zbyt niskich kwot na niezbędne wydatki, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej itp.

 

Gdzie po pomoc?

 

Rzetelnych informacji na temat miejsc świadczących pomoc ofiarom przemocy w rodzinie trudno jest doszukać się na stronach internetowych tomaszowskich urzędów a nawet Policji. Tymczasem sieć to obecnie jedno z głównych miejsc poszukiwania informacji na każdy temat.

 

We wspomnianym wyżej programie przyjętym przez Radę Powiatu w 2015 roku wymienia się co prawda listę podmiotów oraz zakres ich zdań. Nie ma jednak w nim danych kontaktowych. Sam program nie jest też bezpośrednio dostępny i odpowiednio widoczny na stronie Starostwa. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Rząd nie dostrzega systemowej luki - a mógłby zyskać ponad miliard złotych z podatków i uchronić Polaków przed szeregiem zagrożeń. Teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci – alarmuje WEI w nowym raporcie Rząd planuje na 2025 rok rekordowy deficyt w finansach publicznych. Szukając dodatkowych źródeł i oszczędności, władze ignorują zjawisko, o którym od kilku lat alarmują eksperci – szarą strefę na rynku kasyn online. Tylko w zeszłym roku obrót na nielegalnych witrynach hazardowych oferujących kasyna online wyniósł prawie 26 mld zł, pieniądze Polaków trafiły do firm zarejestrowanych w rajach podatkowych, m.in. Curacao oraz na Malcie – podaje WEI w raporcie.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:47 Ruszyło głosowanie na Samochodową Premierę Roku OTOMOTO. Wybierz faworyta i wygraj 20 000 zł W ramach konkursu TYTANI OTOMOTO 2024/2025 pojawia się nowa kategoria - Samochodowa Premiera Roku OTOMOTO. To jedyna kategoria, w której zwycięzcę wybiorą fani motoryzacji w otwartym plebiscycie. Za udział w głosowaniu mogą zdobyć nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych. Głos można oddać do końca stycznia 2025 r. za pośrednictwem strony konkursowej w serwisie OTOMOTO News.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:19 Od 30 lat na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków 14 grudnia 1994 roku Sejm RP zdecydował o powstaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) – instytucji, która stoi na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków. Od początku działania BFG jest gotowy, by – jeśli zajdzie taka konieczność – wypłacić klientom banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej środki do ustawowego limitu gwarancji, który od 2010 roku wynosi równowartość w złotych 100 tys. euro.Data dodania artykułu: 16.12.2024 11:54
Reklama
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama