Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:15
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Przemoc nie jedno ma imię

Tomaszowscy policjanci odnotowali w ubiegłym roku spadek interwencji dotyczących tzw. przemocy w rodzinie. Procedurę "Niebieskiej karty" prowadzono w 238 przypadkach. Rok wcześniej było ich 261. To jednak wciąż niemała liczba. Wśród domowych agresorów wciąż oczywiście przeważają mężczyźni. W statystykach widnieje 16 kobiet. Ogólna liczba przypadków może być jednak znacznie większa. Nadal nie wszystkie ofiary decydują się aby wystąpić przeciwko swoim katom.

Tomaszowskie statystyki

 

Na początek warto wspomnieć, że tomaszowscy policjanci podjęli w ubiegłym roku ogółem 18922 interwencje, to o około 500 mniej niż miało  to miejsce rok wcześniej. W tej liczbie 1118 stanowią tzw. interwencje domowe. Liczba sporządzonych "Niebieskich kart" to 238. Większość z nich dotyczyła miasta /99 utworzono na terenach wiejskich/.

 

Najczęściej do aktów związanych z przemocą dochodzi, kiedy sprawca jest pijany. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W 60 przypadkach konieczne było przewiezienie agresywnych osób do tomaszowskiej komendy i osadzenie ich do wytrzeźwienia na policyjnym "dołku".

 

Tomaszów nie posiada izby wytrzeźwień. O potrzebie jej utworzenia mówi się od kilkunastu co najmniej lat, a więc odkąd w planowanym dla niej budynku stworzono /i słusznie/ Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych. Jej rolę spełnia obecnie policyjny areszt. W ciągu roku trzeźwiały w nim 2634 osoby.

 

Policyjne statystyki odnotowują rodzaje stosowanej wobec współdomowników przemocy. Najczęstsza to typowa przemoc fizyczna, związana z pobiciami (209). Zdarzają się jednak przypadki przemocy seksualnej (3), ekonomicznej (39), psychicznej (238).

 

[reklama2]

 

Lokalne programy

 

Rada Powiatu 28 maja 2015r. podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia "Programu działań samorządu powiatowego na rzecz zwiększenia skuteczności i efektywności przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w powiecie tomaszowskim na lata 2015 - 2018.

 

Obowiązek opracowania takiego programu nałożyła na samorządy ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Działania wskazane w dokumencie ukierunkowane są na zapobieganie oraz minimalizowanie skutków jednego z negatywnych zjawisk społecznych, jakim jest zjawisko przemocy wobec członków rodziny lub innych osób wspólnie zamieszkujących i gospodarujących.

 

Podstawowym założeniem programu jest zwiększenie skuteczności i efektywności pomocy udzielanej osobom krzywdzonym, przede wszystkim poprzez: rozbudowę zasobów służących temu celowi, usprawnianie współpracy podmiotów zobowiązanych do realizacji zadania, wspieranie sprawców przemocy w korygowaniu negatywnych postaw wobec najbliższych oraz umacnianie społecznych wzorów negujących metody wychowawcze uwzględniające przemoc.  

 

Program realizowany jest za pomocą Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. PCPR udziela ofiarom  bezpłatnej pomocy, w szczególności w postaci poradnictwa psychologicznego, prawnego, pedagogicznego i socjalnego. Zapewnia także nocleg w sytuacjach kryzysowych. Realizuje także programy oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych wobec sprawców przemocy oraz prowadzi specjalistyczny ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie.

 

Przyjęty dwa lata temu program zakładał m.in. pozyskanie środków i utworzenie specjalistycznego ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy rodzinie. Tego celu póki co nie udało się jeszcze zrealizować.

 

 

Jak definiowana jest przemoc w rodzinie

 

Specjaliści wskazują kilka rodzajów stosowanej przemocy, z jakimi spotykają się w swojej praktyce zawodowej. Przemoc fizyczna zarówno czynna, jak i bierna. Pierwsza z nich to np.: bicie, klapsy, kopanie, popychanie, policzkowanie, szarpanie za włosy, drapanie, plucie, rzucanie przedmiotami, wykręcanie rąk, krępowanie, duszenie, oparzenia (w tym przypalanie papierosem), zadawanie ran, aż po usiłowanie lub dokonanie zabójstwa.

Bierna postać przemocy fizycznej to takie zachowania, jak: zakazywanie lub uniemożliwianie załatwiania potrzeb fizjologicznych (ograniczenie snu, głodzenie), ale też zakazy mówienia lub chodzenia.

Przemoc seksualna, a więc zmuszenie drugiej osoby do podjęcia aktywności seksualnej czy określonych praktyk seksualnych, wbrew jej woli. Sprawca może przy tym wykorzystywać zarówno  siłę fizyczną, jak i szantaż emocjonalny. Formą tej przemocy jest np. filmowanie bez zgody partnera stosunku seksualnego lub zmuszanie do oglądanie treści pornograficznych. Jest ona niestety zgłaszana organom ścigania rzadko. Przyczyną jest wstyd osoby, która pada jej ofiarą.  

 

Przemoc fizyczna czy seksualna pozostawiają często ślady, które mogą zostać wykorzystane, np. jako dowody przeciwko sprawcy. Problem pojawia się w przypadku stosowania przemocy psychicznej. Jej przypadki trudno udowodnić. Chociaż, jak pokazuje przykład radnego z Bydgoszczy jest to oczywiście możliwe z użyciem nowoczesnej techniki.  Psychologowie podkreślają, że szkody przez nią wyrządzone bywają niekiedy o wiele bardziej dotkliwe i pozostawiają urazy psychiczne na wiele lat..

Kiedy mamy do czynienia z tą formą znęcania się? Wtedy, gdy sprawca  wyśmiewa, stosuje groźby, degradację werbalną (w tym: zawstydzanie, wyzywanie, upokarzanie i poniżanie), obwinianie (także za stosowaną przez niego samego przemoc), krytykę, manipulowanie poczuciem winy, wmawianie choroby psychicznej, narzucanie własnych sądów, izolację społeczną (kontrola i ograniczanie kontaktów z innymi osobami, np. znajomymi czy rodziną), wykorzystywanie dzieci do sprawowania kontroli (np. groźby pozbawienia kontroli rodzicielskiej). Formą jest  przemoc ekonomiczna,  polegająca na kontrolowaniu finansów, np. poprzez: odbieranie zarobionych pieniędzy, kontrolę wydatków, wydzielanie zbyt niskich kwot na niezbędne wydatki, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej itp.

 

Gdzie po pomoc?

 

Rzetelnych informacji na temat miejsc świadczących pomoc ofiarom przemocy w rodzinie trudno jest doszukać się na stronach internetowych tomaszowskich urzędów a nawet Policji. Tymczasem sieć to obecnie jedno z głównych miejsc poszukiwania informacji na każdy temat.

 

We wspomnianym wyżej programie przyjętym przez Radę Powiatu w 2015 roku wymienia się co prawda listę podmiotów oraz zakres ich zdań. Nie ma jednak w nim danych kontaktowych. Sam program nie jest też bezpośrednio dostępny i odpowiednio widoczny na stronie Starostwa. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama