Tomaszowskie statystyki
Na początek warto wspomnieć, że tomaszowscy policjanci podjęli w ubiegłym roku ogółem 18922 interwencje, to o około 500 mniej niż miało to miejsce rok wcześniej. W tej liczbie 1118 stanowią tzw. interwencje domowe. Liczba sporządzonych "Niebieskich kart" to 238. Większość z nich dotyczyła miasta /99 utworzono na terenach wiejskich/.
Najczęściej do aktów związanych z przemocą dochodzi, kiedy sprawca jest pijany. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W 60 przypadkach konieczne było przewiezienie agresywnych osób do tomaszowskiej komendy i osadzenie ich do wytrzeźwienia na policyjnym "dołku".
Tomaszów nie posiada izby wytrzeźwień. O potrzebie jej utworzenia mówi się od kilkunastu co najmniej lat, a więc odkąd w planowanym dla niej budynku stworzono /i słusznie/ Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych. Jej rolę spełnia obecnie policyjny areszt. W ciągu roku trzeźwiały w nim 2634 osoby.
Policyjne statystyki odnotowują rodzaje stosowanej wobec współdomowników przemocy. Najczęstsza to typowa przemoc fizyczna, związana z pobiciami (209). Zdarzają się jednak przypadki przemocy seksualnej (3), ekonomicznej (39), psychicznej (238).
[reklama2]
Lokalne programy
Rada Powiatu 28 maja 2015r. podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia "Programu działań samorządu powiatowego na rzecz zwiększenia skuteczności i efektywności przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w powiecie tomaszowskim na lata 2015 - 2018.
Obowiązek opracowania takiego programu nałożyła na samorządy ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Działania wskazane w dokumencie ukierunkowane są na zapobieganie oraz minimalizowanie skutków jednego z negatywnych zjawisk społecznych, jakim jest zjawisko przemocy wobec członków rodziny lub innych osób wspólnie zamieszkujących i gospodarujących.
Podstawowym założeniem programu jest zwiększenie skuteczności i efektywności pomocy udzielanej osobom krzywdzonym, przede wszystkim poprzez: rozbudowę zasobów służących temu celowi, usprawnianie współpracy podmiotów zobowiązanych do realizacji zadania, wspieranie sprawców przemocy w korygowaniu negatywnych postaw wobec najbliższych oraz umacnianie społecznych wzorów negujących metody wychowawcze uwzględniające przemoc.
Program realizowany jest za pomocą Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. PCPR udziela ofiarom bezpłatnej pomocy, w szczególności w postaci poradnictwa psychologicznego, prawnego, pedagogicznego i socjalnego. Zapewnia także nocleg w sytuacjach kryzysowych. Realizuje także programy oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych wobec sprawców przemocy oraz prowadzi specjalistyczny ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie.
Przyjęty dwa lata temu program zakładał m.in. pozyskanie środków i utworzenie specjalistycznego ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy rodzinie. Tego celu póki co nie udało się jeszcze zrealizować.
Jak definiowana jest przemoc w rodzinie
Specjaliści wskazują kilka rodzajów stosowanej przemocy, z jakimi spotykają się w swojej praktyce zawodowej. Przemoc fizyczna zarówno czynna, jak i bierna. Pierwsza z nich to np.: bicie, klapsy, kopanie, popychanie, policzkowanie, szarpanie za włosy, drapanie, plucie, rzucanie przedmiotami, wykręcanie rąk, krępowanie, duszenie, oparzenia (w tym przypalanie papierosem), zadawanie ran, aż po usiłowanie lub dokonanie zabójstwa.
Bierna postać przemocy fizycznej to takie zachowania, jak: zakazywanie lub uniemożliwianie załatwiania potrzeb fizjologicznych (ograniczenie snu, głodzenie), ale też zakazy mówienia lub chodzenia.
Przemoc seksualna, a więc zmuszenie drugiej osoby do podjęcia aktywności seksualnej czy określonych praktyk seksualnych, wbrew jej woli. Sprawca może przy tym wykorzystywać zarówno siłę fizyczną, jak i szantaż emocjonalny. Formą tej przemocy jest np. filmowanie bez zgody partnera stosunku seksualnego lub zmuszanie do oglądanie treści pornograficznych. Jest ona niestety zgłaszana organom ścigania rzadko. Przyczyną jest wstyd osoby, która pada jej ofiarą.
Przemoc fizyczna czy seksualna pozostawiają często ślady, które mogą zostać wykorzystane, np. jako dowody przeciwko sprawcy. Problem pojawia się w przypadku stosowania przemocy psychicznej. Jej przypadki trudno udowodnić. Chociaż, jak pokazuje przykład radnego z Bydgoszczy jest to oczywiście możliwe z użyciem nowoczesnej techniki. Psychologowie podkreślają, że szkody przez nią wyrządzone bywają niekiedy o wiele bardziej dotkliwe i pozostawiają urazy psychiczne na wiele lat..
Kiedy mamy do czynienia z tą formą znęcania się? Wtedy, gdy sprawca wyśmiewa, stosuje groźby, degradację werbalną (w tym: zawstydzanie, wyzywanie, upokarzanie i poniżanie), obwinianie (także za stosowaną przez niego samego przemoc), krytykę, manipulowanie poczuciem winy, wmawianie choroby psychicznej, narzucanie własnych sądów, izolację społeczną (kontrola i ograniczanie kontaktów z innymi osobami, np. znajomymi czy rodziną), wykorzystywanie dzieci do sprawowania kontroli (np. groźby pozbawienia kontroli rodzicielskiej). Formą jest przemoc ekonomiczna, polegająca na kontrolowaniu finansów, np. poprzez: odbieranie zarobionych pieniędzy, kontrolę wydatków, wydzielanie zbyt niskich kwot na niezbędne wydatki, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej itp.
Gdzie po pomoc?
Rzetelnych informacji na temat miejsc świadczących pomoc ofiarom przemocy w rodzinie trudno jest doszukać się na stronach internetowych tomaszowskich urzędów a nawet Policji. Tymczasem sieć to obecnie jedno z głównych miejsc poszukiwania informacji na każdy temat.
We wspomnianym wyżej programie przyjętym przez Radę Powiatu w 2015 roku wymienia się co prawda listę podmiotów oraz zakres ich zdań. Nie ma jednak w nim danych kontaktowych. Sam program nie jest też bezpośrednio dostępny i odpowiednio widoczny na stronie Starostwa.
Napisz komentarz
Komentarze