Ukazał się już Ogólnopolski Ranking Liceów i Techników, który przygotował miesięcznik "Perspektywy". Jest to już 27. edycja tego ważnego dla środowiska oświatowego plebiscytu
Kapituła rankingu pod przewodnictwem rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszarda Koziołka brała pod uwagę sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników uwzględniła też wyniki egzaminów zawodowych. Dla szkół z maturą dwujęzyczną w obliczeniach rankingowych uwzględniono dodatkowo wyniki z egzaminu z języka obcego na poziomie dwujęzycznym. Ranking nie uwzględnia wyników matury międzynarodowej.
W rankingu liceów i techników kapituła uwzględniła tylko szkoły dla młodzieży (bez szkół specjalnych i dla dorosłych), w których zdawało maturę w maju 2024 r., na arkuszach standardowych i niestandardowych, minimum 12 maturzystów przystępujących pierwszy raz do egzaminu, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej odpowiednio dla liceów i techników.
Tegorocznym zwycięzcą wśród liceów jest XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie. Szkoła od lat trafia do czołówki rankingu. W ubiegłym roku, dwa lata temu, trzy i cztery lata temu było na pierwszym miejscu, pięć lata temu na drugim. W 2019 r. i 2015 r. także było na pierwszym, w 2017 r. i 2016 r. – na miejscu drugim, a w 2018 r. – na trzecim.
LO Staszica nazywane jest królestwem matematyki, fizyki i informatyki. Od wielu lat współpracuje z Politechniką Warszawską. Uczniowie mogą na tej uczelni uczestniczyć w wykładach i zajęciach laboratoryjnych. Szkoła współpracuje też z Instytutem Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownicy UW prowadzą część zajęć w klasach z rozszerzonym nauczaniem matematyki. Co roku uczniowie szkoły są wśród laureatów i finalistów olimpiad z przedmiotów ścisłych.
Drugie miejsce wśród liceów zajęło V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (w ub.r. również na drugim miejscu), miejsce trzecie – XIII LO w Szczecinie (w ub.r. na trzecim), miejsce czwarte – IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie (w ub.r. na dziesiątym), miejsce piąte – III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (w ub.r. na piątym).
Wszystkie tomaszowskie Licea odnotowały wzrost w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia. Najwyżej notowane jest II Liceum Ogólnokształcące im. Stefa Żeromskiego, które znalazło się na 240 miejscu (rok wcześniej na 303), co daje spory skok do góry, bo aż o 60 pozycji. Drugie miejsce zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego - pozycja 389 skok o 176 miejsc. Trzecie to prywatne liceum Thomas 541 miejsce. Wzrost o 270 miejsc.
Wśród techników pierwsze miejsce zajęło Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie w woj. łódzkim. W ubiegłym roku też było na miejscu pierwszym. Obecne zwycięstwo jest czwartym, jakie odniosło technikum z Kleszczewa w rankingu (na pierwszym miejscu było w 2024 r., 2022 r. i 2016 r.). Szkoła od 2014 r. jest w pierwszej dziesiątce techników w Polsce: w 2014 r. była na miejscu dziewiątym, w 2017 r. – na siódmym, w 2018 r. na piątym, a w 2019, 2020 r. i 2023 r. – na miejscu czwartym, w 2021 r. – na m trzecim.
Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II działa w ramach Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie. W jego skład wchodzi także Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II. Technikum kształci w dwóch zawodach: technik mechatronik i technik automatyk. Klasy są pod patronatem PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Oddział Elektrownia Bełchatów. Szkoła ściśle współpracuje z Politechniką Łódzką. Nauczyciele przedmiotów zawodowych są wykładowcami Politechniki Łódzkiej i współpracują z nowoczesnymi firmami branży mechatronicznej w kraju i za granicą. Liceum prowadzi dwie klasy: językową i medyczno-ratowniczą.
Na drugim miejscu znalazło się Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie (w ub.r. na miejscu czwartym), na miejscu trzecim – Technikum Mechatroniczne nr 1 im. Piotra Drzewieckiego w Warszawie (w ub.r. na drugim miejscu), na miejscu czwartym – Technikum nr 7 im. gen. Józefa Kustronia w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu (w ub.r. na miejscu piątym), na miejscu piątym – Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie (w ub.r. na trzecim miejscu).
W rankingu notowane są tylko dwa Technika z Tomaszowa Mazowieckiego. ZSP wrócił na listę po rocznej nieobecności. Natomiast dwa lata nieklasyfikowane było Technikum przy ZSP numer 6.
W rankingu maturalnym liceów na miejscu pierwszym jest IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, na drugim – XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, na trzecim – V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, na miejscu czwartym – 2 Społeczne LO z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy STO w Warszawie, na miejscu piątym – XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Z Tomaszowa na listę najlepszych trafiło jedynie II LO
W rankingu maturalnym techników na pierwszym miejscu jest Technikum Mechatroniczne nr 1 im. Piotra Drzewieckiego w Warszawie, na drugim – Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie, na trzecim – Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie, na czwartym – Technikum nr 9 Lotnicze im. Bohaterów Narwiku w Warszawie, na piątym – Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu. Nie ma tu szkół z Tomaszowa
W rankingu szkół olimpijskich na pierwszym miejscu jest XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, na drugim – XIII LO w Szczecinie, na trzecim – V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, na czwartym – III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, na piątym – Uniwersyteckie LO w Toruniu. Niezłą, 102. pozycję odnotowało II Liceum z tomaszowa
Nagrody i dyplomy laureaci rankingu otrzymają w środę podczas gali finałowej w Szkole Głównej Handlowej. (PAP)
Napisz komentarz
Komentarze