[reklama2]
Dlaczego OC jest obowiązkowe
Wielu kierowców traktuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jako przykrą konieczność. Wykupienie go dla nowo kupionego samochodu lub przedłużenie na kolejny rok jest dla nich wyłącznie przymusowym wydatkiem, z którego nie mają żadnych korzyści. Czy takie podejście jest właściwie? I tak, i nie. Tak, ponieważ rzeczywiście właściciel pojazdu w żaden sposób nie korzysta z OC – wypłacane w ramach tej polisy odszkodowania należą się bowiem wyłącznie osobom poszkodowanym przez kierowcę w ruchu drogowym.
Z drugiej strony trzeba pamiętać, że gdyby nie obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, sprawca szkód w ruchu drogowym byłby zobowiązany do wypłacenia odszkodowania z własnej kieszeni. A to w skrajnych przypadkach oznaczałoby wydatki liczone w dziesiątkach, jeśli nie setkach tysięcy zł. Właśnie dlatego OC jest obowiązkowe – żeby w razie wyrządzenia szkód, których sprawca nie może pokryć samemu, poszkodowany otrzymał odszkodowanie wypłacane ze składek wszystkich kierowców.
Kary za brak aktualnego OC
Nie posiadając ważnego ubezpieczenia OC – niezależnie, w jakiej firmie; może być to AXA Direct, Benefia, PZU, Warta, czy jakiekolwiek inne towarzystwo – właściciel pojazdu powinien przygotować się na grzywnę. Co ważne, do nałożenia kary nie jest konieczna kontrola policyjna, ponieważ obecnie funkcjonuje elektroniczny system, który automatycznie namierza pojazdy nieobjęte OC i wysyła odpowiednim służbom informacje na ten temat. Finalnym skutkiem jest oczywiście grzywna. Jaką wysokość może ona osiągnąć?
Wysokość kary różni się w zależności od następujących czynników:
- liczba dni, w trakcie których pojazdy był nieubezpieczony (im dłużej, tym dotkliwsza kara);
- rodzaj pojazdu (najniższe kary dla jednośladów, najwyższe dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony);
- wartość minimalnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę (wysokość grzywny stanowi procent minimalnej płacy).
Pamiętaj jednak, że wysokość kary za brak OC jest zawsze taka sama, bez względu na to, w jakim towarzystwie i w jakiej cenie kupiłeś ubezpieczenie. Dlatego przy jego wyborze kieruj się tylko ceną, a w celu porównania ofert korzystaj z takich narzędzi jak np. kalkulator ubezpieczeń samochodu najtaniejuagenta.pl.
Napisz komentarz
Komentarze