Do 40 proc. dopłaty do wymiany starych pieców
W ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji przygotowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Urząd Miasta będzie zabiegał o dofinansowanie wymiany lokalnych źródeł ciepła tj. indywidualnych kotłowni lub palenisk węglowych, kotłowni zasilających kilka budynków lub kotłowni osiedlowych oraz ich zastąpienie przez źródło o wyższej niż dotychczas sprawności wytwarzania ciepła. Środki będzie również można przeznaczyć na podłączenie istniejących obiektów do sieci ciepłowniczej lub gazowej, wykonanie węzła cieplnego oraz wykonanie lub modernizację wewnętrznej instalacji c.o. i c.w.u.
O dofinansowanie będą mogły ubiegać się osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego. Z możliwości tej wyłączone są przedsiębiorstwa. Będzie ono udzielone w formie dotacji pokrywającej do 40% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
[reklama2]
W ramach programu będzie można wymienić dotychczasowe źródła ciepła na kotłownię węglową, kotłownię olejową, kotłownię na biomasę, ogrzewanie elektryczne czy odnawialne źródło energii, jedynie w przypadku gdy nie ma możliwości podłączenia nieruchomości, na której będzie realizowane przedsięwzięcie, do miejskiej sieci ciepłowniczej lub do sieci gazowej.
Warunkiem realizacji programu jest pozyskanie przez miasto środków finansowych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Informację o naborze deklaracji prezentował w czasie dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Marcin Witko. Odpowiadał także na pytania dziennikarzy.
- Jak ten program ma się do programów realizowanych dotychczas przez WIOŚ. Dotąd wsparcie finansowe było przede wszystkim realizowane, jako dopłata do kredytów, których zaciągnięcie miało charakter obligatoryjny. Generowało to dodatkowe koszty. Jak ten program ma się też do zapowiadanych przez Pana instalacji filtrów kominowych. Czy zrealizują Państwo też wnioski m.in. Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego dotyczące montażu czujników zanieczyszczenia powietrza w ramach budowy monitoringu miejskiego - pytał red. nacz. portalu NaszTomaszow.pl, Mariusz Strzępek.
Prezydent Witko odpowiadał, że takiej konieczności nie będzie, że pośrednikiem między Funduszem a beneficjentem będzie miasto. Nie będzie też obowiązku sporządzania kosztownych audytów energetycznych. Miasto podpisze też list intencyjny dotyczacy instalacji fiiltrów kominowych w Tomaszowie Mazowieckim.
Można składać wstępne deklaracje
Do końca lutego, mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mogą składać deklaracje o dofinansowanie. Są one niezobowiązujące, więc każdy, kto rozważa taką inwestycję, może złożyć dokument w kancelarii Urzędzie Miasta (ul. P.O.W. 10/16, parter, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30, w środy dodatkowo do godz. 17). Deklaracje można pobrać na stronie internetowej miasta www.tomaszow-maz.pl oraz w magistracie.
Osoby, które teraz złożą deklarację, będą miały pierwszeństwo w dalszych etapach programu.
Co ważne, inwestycję będzie można zrealizować w cyklu dwuletnim, w latach 2017-2018.
Masz pytania? Przyjdź na spotkanie
W środę, 15 lutego, o godz. 18.00 w Sali Obrad Urzędu Miasta (I piętro) odbędzie się spotkanie otwarte z przedstawicielami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Urzędu Miasta na temat możliwości uzyskania dofinansowania. Specjaliści odpowiedzą na pytania mieszkańców i pomogą przy wypełnieniu deklaracji.
Więcej informacji na temat programu można również uzyskać w Biurze Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta (budynek C, I piętro, pokój nr 11, nr tel. 44 724-23-11 wew. 262 lub 242, kom. 605 444 158).
Napisz komentarz
Komentarze