Spotkanie odbyło się w piątek (27 stycznia) w Zespole Szkół nr 8. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych i zaproszeni goście. Wśród nich m.in. członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Janusz Wojciechowski, posłowie na Sejm RP: Robert Telus, Grzegorz Wojciechowski i Elżbieta Radziszewska, senator RP Rafał Ambrozik oraz proboszcz parafii św. Marcina w Tomaszowie Mazowieckim Stanisław Pałkiewicz. Nie zabrakło również radnych, przedstawicieli powiatowych i miejskich służb, inspekcji i jednostek organizacyjnych, miejskich i gminnych dyrektorów szkół i placówek oświatowo-kulturalnych, członków organizacji pozarządowych, fundacji i stowarzyszeń oraz przedstawicieli lokalnych przedsiębiorstw.
Na początku spotkania, minutą ciszy uczczono zmarłych w ostatnich dniach: posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rafała Wójcikowskiego i radnego Rady Powiatu Stanisława Kaczmarka.
[reklama2]
Tradycją powiatowych spotkań noworocznych jest wyróżnienie statuetkami „Przyjaciel Powiatu” osób, które w wyjątkowy sposób przyczyniły się do kreowania pozytywnego wizerunku i promocji powiatu tomaszowskiego. Dotychczas „Przyjaciółmi Powiatu” zostały utytułowane 64 osoby. Tegoroczne statuetki, podobnie jak te wręczone we wcześniejszych edycjach spotkania są symbolem wdzięczności i podziękowań za wspieranie powiatu tomaszowskiego w codziennej działalności.
W trakcie piątkowego spotkania, do grona „Przyjaciół Powiatu” dołączyli:
Janusz Wojciechowski
Znany i ceniony prawnik, sędzia, polityk, który od wielu lat pełni ważne funkcje publiczne i społeczne w kraju i za granicą. Przez dwie kadencje sprawował mandat posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie piastował także funkcję Wicemarszałka Sejmu. Był prezesem Najwyższej Izby Kontroli, a jako deputowany do Parlamentu Europejskiego przez cztery kadencje reprezentował nasze województwo w strukturach Unii Europejskiej. Obecnie sprawuje funkcję audytora w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. Autor oraz współautor komentarzy do kodeksu karnego oraz ustaw karnych, a także artykułów naukowych i publicystycznych w dziedzinie prawa, jak również o charakterze społeczno-prawnym. Znany z programów telewizyjnych takich jak „Sprawa dla reportera” i „Państwo w państwie”, gdzie zawsze wspierał osoby pokrzywdzone i interweniował w ich sprawach. Jak sam o sobie mówi - największą satysfakcję sprawia mu pomaganie ludziom, którzy zostali sami ze swoimi problemami.
gen. bryg. dr Stanisław Kaczyński
Od 2014 roku pełni funkcję dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Tomaszowie Mazowieckim. W swojej karierze żołnierskiej uczestniczył sześciokrotnie w misjach zagranicznych w Bośni i Hercegowinie, w Republice Iraku oraz w Islamskiej Republice Afganistanu. Za wzorową służbę został odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Specjalizuje się w problematyce kawalerii powietrznej, działań powietrzno-desantowych, wojsk specjalnych oraz zagadnieniach związanych z walką z terroryzmem. W ostatnich latach dał się poznać władzom miasta i powiatu jako inicjator i współorganizator wielu przedsięwzięć o charakterze patriotycznym i kulturalnym. Aktywne wyjście wojska do mieszkańców, liczne defilady, przemarsze, pokazy czy wystawy wpisały się już na stałe w obchody ważnych wydarzeń w Tomaszowie. Brygada wspiera działania w przygotowaniu logistycznym imprez, jak też inicjuje ich realizację np. koncerty zespołów i orkiestr reprezentacyjnych Wojska Polskiego. Na szczególną uwagę zasługuje także przygotowanie koncertu w ramach akcji „Paczka dla Bohatera” czy Narodowe Czytanie „Quo vadis”.
ks. Grzegorz Chirk
Człowiek pełen dynamizmu i aktywności społecznej, kapłan i promotor rozmaitych działań służących tomaszowskiej społeczności. Zawsze ciekawy świata i otwarty na bliźnich, chętny do podejmowania wyzwań i konkretnie realizujący swoje cele. Pod wpływem świadectwa wiary bytowskiej Kongregacji Księży Filipinów wybrał drogę życia w służbie Bogu i Kościołowi. Jako osoba duchowna głęboko wziął sobie do serca słowa św. Jana Pawła II, że drogą Kościoła jest człowiek. Wizję służby człowiekowi realizuje od tej pory z niegasnącym zapałem jako zaangażowany społecznik, który z powodzeniem potrafi połączyć życie duchowe z pracą na rzecz bliźnich. Pełni funkcje katechety inspirując młodzież do działań o charakterze charytatywnym i prospołecznym. Rozpoczął realizację projektu Pól Nadziei i Klubu Żonkila. W tej chwili jest w trakcie tworzenia stacjonarnego hospicjum na terenie naszego miasta, które będzie służyć potrzebującym z całego regionu. Posiada unikatową umiejętność jednoczenia ludzi do budowania wspólnego dobra – ludzi pełnych entuzjazmu, w różnym wieku, o różnych zawodach, a także o różnorodnym światopoglądzie.
Wanda Panfil
Kolejną wyróżnioną jest kobieta, która od początku swojej kariery sportowej reprezentuje barwy „LECHII” Tomaszów Maz. Wielokrotna reprezentantka i rekordzistka Polski w biegach średnich i długich. Dwukrotna olimpijka w biegu maratońskim (Seul, Barcelona). Wygrała największe maratony kobiet na świecie (Nowy Jork, Boston, Londyn, Nagoja -Japonia). Mistrzyni Świata w maratonie w Tokio 1991 r. Wygrywa i bije rekord Imprezy w Igrzyskach Dobrej Woli w Seattle USA. Dwukrotna laureatka Plebiscytu Przeglądu Sportowego na najpopularniejszego Sportowca (1990, 1991). Honorowy Ambasador Spały i Tomaszowski Ambasador Sportu.
Honorata i Przemysław Tchórz – Firma BINSTAL s.c.
Firma, która działa na lokalnym i krajowym rynku od 1998 roku. Dzięki nowoczesności i wysokiej jakości realizowanych usług, a także rzetelności oraz profesjonalizmowi stała się rozpoznawalnym podmiotem i cenionym partnerem dla wielu przedsiębiorstw i inwestorów. W ostatnich latach firma była głównym wykonawcą wielu strategicznych inwestycji na terenie miasta i powiatu, m.in. projektu realizowanego przez Zakład Gospodarki Wodno – Kanalizacyjnej sp. z o.o. – pn. „Modernizacja oczyszczalni ścieków i skanalizowanie części aglomeracji Tomaszowa Mazowieckiego”. Właściciele firmy aktywnie włączają się w życie naszego miasta i powiatu wspierając szeroki wachlarz działań zarówno finansowo, jak i organizacyjnie. Właśnie dzięki takiej pomocy mogliśmy zrealizować wiele inicjatyw charytatywnych, kulturalnych i sportowych, które przyciągały do Tomaszowa Mazowieckiego mieszkańców województwa, regionu, a nawet całego kraju. Zawsze mogliśmy liczyć na zrozumienie dla inicjatyw realizowanych przez miasto i powiat.
Stanisław Najder - właściciel Firmy Produkcyjno – Handlowej Export – Import
Od ponad 25 lat działa na obszarze gminy Ujazd i powiatu tomaszowskiego. Przedsiębiorca działający w branży spożywczej. Mąż, ojciec, dziadek - człowiek wielkiego serca. Aktywnie angażuje się w działalność społeczną. Dzięki jego hojności i wsparciu odbyło się wiele inicjatyw i imprez kulturalno - promocyjnych w Gminie Ujazd i powiecie. Właściciel parku wraz z zabytkowym pałacem Ostrowskich znajdującym się w gminie Ujazd. Dzięki jego staraniom pałac po latach zaniedbania wrócił do dawnej świetności.
W ramach części artystycznej, na scenie zaprezentowali się: Chór Miejski Artis Gaudium i zespół
TM BRASS. Obie formacje powstały w 2016 roku z inicjatywy prezydenta Marcina Witko.
Spotkanie poprowadzili Marta Skóra i Marek Kubiak.
Napisz komentarz
Komentarze