[reklama2
W zakresie przychodów powiatowa spółka odnotowała we wskazanym okresie dynamiczny wzrost na poziomie ok. 10%. nie uwzględnia on nadwykoń, a jedynie świadczenia przez TCZ zakontraktowane. Nadwykonania do września br. to ponad 5 milionów złotych. Szacuje się jednak, że do końca grudnia mogą one przekroczyć 7,5 miliona. Z rozmów prowadzonych z Narodowym Funduszem Zdrowia wynika, że najprawdopodobniej zostaną one w całości zapłacone. Wzrost finansowania świadczeń zdrowotnych ma to istotne znaczenie, że od połowy przyszłego roku placówki leczenia szpitalnego będą funkcjonować w ramach sieci szpitali, tworzonej przez Rząd. Ich finansowanie będzie adekwatne do ponoszonych w tym roku kosztów.
Przez pierwsze dziewięć miesięcy tego roku we wszystkich oddziałach szpitalnych leczonych było 14.432 pacjentów. To sporo mniej niż miało miejsce w tym samym okresie roku ubiegłego (15.290). Skrócił się natomiast średni czas pobytu w szpitalu. Poprzednio było to 5,3 dnia, obecnie 5,1. Największe obłożenie ma jak zawsze oddział neurologiczny (99%), najmniejsze oddział wewnętrzny (wykorzystujący 60% własnych możliwości. Znacząco wzrosła liczba pacjentów w poradniach specjalistycznych. Do końca września były to 69.117 wizyty. Rok wcześniej obsłużono 68.694.
W bieżącym roku zabrakło w Tomaszowskim Centrum Zdrowia, podobnie jak rok wcześniej, spektakularnych inwestycji (w rodzaju zakupu tomografu itp.). Ale i tak udało się wydać ponad 700 tysięcy na sprzęt, niezbędny do ratowania ludzkiego życia. Prawie 100 tysięcy złotych wydano na sterylizator parowy. 30 tysięcy kosztowało stanowisko do resuscytacji noworodków. Wyposażenie oddziału neurologicznego to kolejne prawie 85 tysięcy (m.in. aparat do badań EMG). Pododdział urologiczny otrzymał tor wizyjny do cytoskopii oraz cytoskop. Na oddział noworodków trafił nowoczesny ultrasonograf wraz z głowicami za 235 tysięcy złotych.
Szpital potrzebuje inwestycji i dokapitalizowania. Szkoda, że radni skupiają się na potrzebach typu ogrodzenie filii przy ulicy Niskiej a nie zauważają naglących potrzeb związanych ze zużyciem sprzętu, koniecznością budowy centralnego bloku operacyjnego. na te cele szpital chce uzyskać dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego którym na te cele zarezerwowano 190 milionów złotych. Czy się uda? Zobaczymy. Tak czy inaczej należy zabezpieczyć środki na pokrycie udziału własnego w inwestycji. Pamiętać też należy, że apetyt na te pieniądze mają wszystkie szpitale w naszym województwie, w tym szpitale podległe bezpośrednio marszałkowi.
Jakieś inwestycje już jednak ruszyły. Szykowane sa m.in. pomieszczania pod przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Będzie się ona mieścić na parterze, w głównym holu szpitala. POZ wystartować ma z nowym rokiem. Pacjenci będą mieli więc wszystko na miejscu. Ze skierowaniem do specjalisty, będą mogli zarejestrować się w tej samej placówce, a także wykonać pełną diagnostykę. Szybko, sprawnie i wygodnie.
Wyremontowano schody oraz wejście do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Utworzono nową poczekalnię dla Poradni Alergologicznej. Przychodzą tu najmłodsi pacjenci. Przebudowano też łącznik między neurologią a oddziałem wewnętrznym.
TCZ planuje utworzenie oddziału udarowego. Oszacowano także koszty przebudowy dawnego oddziału rehabilitacyjnego na oddział urologiczny. Okazały się one gigantyczne i spółka będzie musiała je jeszcze raz zweryfikować. W szpitalu zostanie oddzielony też Szpitalny Oddział Ratunkowy od szpitalnej Izby Przyjęć.
Napisz komentarz
Komentarze