Liczba pracowników delegowanych do pracy za granicą rośnie. W skali kraju, może w tym roku przekroczyć pół miliona. Z województwa łódzkiego oddelegowanych jest ok. 9 tys. osób. W I Oddziale ZUS w Łodzi w pierwszej połowie roku potwierdzono 3,5 tys. formularzy A1, w II Oddziale – 3,15 tys. i w Oddziale w Tomaszowie Mazowieckim – 2,1 tys.
Czym jest zaświadczenie A1?
Zaświadczenie A1 potwierdza fakt podlegania oddelegowanego za granicę polskiemu ustawodawstwu. Oznacza to, że pracownik polskiej firmy, który wykonuje pracę na jej rzecz za granicą na terenie Unii Europejskiej , składki ubezpieczeniowe odprowadza do polskiego systemu emerytalnego.
Zaświadczenie wydawane jest na wniosek pracodawcy, pracownika lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą.
Wzrost składanych wniosków o potwierdzenie właściwego ustawodawstwa – czyli zaświadczenia A1, wpłynął na konieczność usprawnienia procesu wnioskowania i wydawania zaświadczeń.
Od 1 października 2016 r., płatnicy delegujący pracowników za granicę nie muszą już sami wypełniać formularzy A1. Dotychczas to na płatniku ciążył obowiązek wypełnienia wniosku oraz formularza A1, który był poświadczany przez pracowników ZUS. Obecnie płatnicy wypełniają jedynie wniosek. Wydrukowany formularz A1 poświadczający podleganie właściwemu ustawodawstwu, dostają teraz od pracowników ZUS. Jest to możliwe dzięki specjalnej aplikacji działającej przy ogólnokrajowym rejestrze zaświadczeń, który zastąpił rejestry prowadzone
w każdym z oddziałów odrębnie.
Dodatkowo Zakład planuje wprowadzenie na Salach Obsługi Klientów specjalnych doradców, którzy będą służyli pomocą osobom występującym o zaświadczenie. Obok doradców ZUS wprowadza też specjalne poradniki dla wszystkich chętnych do skorzystania z zaświadczeń A1, które krok po kroku przeprowadzą zainteresowanych przez proces wnioskowania. Poradniki są na etapie konsultacji z samymi przedsiębiorcami.
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze