Zwrot kosztów za holowanie – komu przysługuje?
Już na wstępie warto wskazać w jakim zakresie przysługuje poszkodowanemu zwrot kosztów holowania pojazdu. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego naprawienie szkody po wypadku obejmuje roszczenia, które pozostają w związku przyczynowym ze zdarzeniem. Mowa o wszystkich kosztach jakie poszkodowany musiał ponieść w związku ze zdarzeniem drogowym. Nie da się zaprzeczyć, że koszty wynikające z holowania pojazdy to klasyczny uszczerbek majątkowy na skutek wypadku. Dlatego zwrot kosztów poniesionych na ten cel jest zgodnie z literą prawa należny każdemu poszkodowanemu. Niestety nie brakuje sporych kontrowersji w obrębie kwestii holowania. Towarzystwa Ubezpieczeniowe próbują na wszelkie możliwe sposoby kwestionować zasadność tego roszczenia. Problemy pojawiają się, gdy koszty holowania przekraczają standardową stawkę przyjętą za tego typu usługi na danym rynku. W gestii poszkodowanego leżeć więc będzie minimalizowanie ogólnych kosztów szkody. Dlatego warto podkreślić, że stawka poniesiona na holowanie musi być ekonomicznie uzasadniona i nie odbiegać od standardowych kosztów za takową usługę.
Jak uzyskać rekompensatę za holowanie uszkodzonego pojazdu?
Poszkodowani w wypadkach mają dwa sposoby na uzyskanie należnej rekompensaty za holowanie pojazdu:
- zgłoszenie roszczenia do ubezpieczyciela – otrzymane faktury VAT za holowanie poszkodowany zobowiązany jest przedstawić w zgłoszeniu szkody ubezpieczycielowi. W uzasadnieniu należy zawrzeć, że holowanie było koniecznym wydatkiem ze względu na niemożność dalszego poruszania się pojazdem. W wydawanej decyzji TU może przyznać środki pieniężne lub odmówić wypłaty roszczenia. Od otrzymanej decyzji poszkodowany ma prawo odwołania lub wniesienia sprawy o roszczenie na etap postępowania sądowego.
- sprzedaż roszczenia – poszkodowani mają prawo do sprzedaży praw do szkody kancelarii odszkodowawczej. Decydując się na ten krok otrzymują pieniądze za holowanie od ręki i nie tracą czasu na długotrwałe negocjacje z ubezpieczycielem. Sprzedaż roszczenia jest niezwykle korzystna, gdyż poszkodowany nie naraża się na przegranie sprawy i dodatkowe koszty związane z prowadzeniem postępowania. Dochodzenie odszkodowania za holowanie wymaga sporego zaangażowania i odpowiedniego rozeznania w sferze odszkodowawczej. Nie warto narażać się na utratę należnych roszczeń.
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze