Od czego należy zacząć?
Jeżeli twoja firma ma zapotrzebowanie na kilka pojazdów lub jeden, warto rozważyć ile jesteśmy w stanie przeznaczyć środków za to przedsięwzięcie. Nie jest tajemnicą, że nowe pojazdy gwarantują dłuższy okres użytkowania oraz doskonały stan techniczny. Jednak wśród samochodów z drugiej ręki można znaleźć prawdziwą „perełkę”, która nie będzie o wiele gorsza od nowych aut, a jej główną zaletą będzie znacznie lepsza cena. Takie pojazdy można zakupić dzięki kredytowi, jednak leasing auto używanych może okazać się znacznie atrakcyjniejszy. Wszystko zależy od tego jaka oferta nas naprawdę interesuje.
Jeśli chodzi o okres trwania leasingu, jest jedna prosta zasada – im nowszy pojazd, tym korzystniejsze warunki oferty. Bardzo często spotykamy się z ofertami firm, które leasingują wszystkie pojazdy. Takie auta można zakupić dzięki kredytowi, jednak leasing pojazdów używanych może okazać się atrakcyjniejszy w wielu aspektach. Zazwyczaj firmy leasingują auta mające do trzech lat, jednak nie jest to ogólnie przyjęty standard. Istnieją agencje, które leasingują pojazdy liczące sobie do pięciu lat oraz takie, które mają w swojej ofercie samochody znacznie starsze. W przypadku tych ostatnich, możemy napotkać liczne problemy. Wszystko zależy od wartości naszego pojazdu.
Wiek samochodu jest ważny, gdyż łączy się z okresem trwania umowy oraz suma obydwu nie może przekroczyć okresu ośmiu lat. Ważne jest także to, gdy rozważamy opcję leasingu pojazdu używanego, należy wziąć pod uwagę kwestię wpłaty początkowej. W zależności od firmy oferującej nam leasing, kwota zazwyczaj oscyluje między 10%-40% wartości całego samochodu. Wszystko jest podporządkowane pod fakt, ile nasz pojazd ma lat oraz od miejsca w którym zostało wcześniej zakupione. Co więcej, znaczną rolę odgrywa także fakt, gdzie chcemy zakupić samochód. Ten element może zaważyć na tym czy uzyskamy leasing czy nie.
Ważne jest więc to, że pojazd który wybierzemy musi pochodzić ze sprawdzonego i dobrego źródła. W końcu w ramach umowy to nie my jesteśmy właścicielami pojazdu, tylko firma z którą zawarliśmy umowę. Czynsz inicjalny nie jest jedną opłatą, z którą wiąże się wzięcie w leasing samochodu z drugiej ręki. Do użytkowania aut zakupionych w taki sposób dochodzą również inne wydatki
Gdy już zdecydujemy się na konkretny pojazd, firma z którą chcemy zawrzeć umowę, wysyła wyspecjalizowanego rzeczoznawcę, aby wycenił nasz pojazd. Za taką usługę musimy ponieść dodatkowe, indywidualne koszty. Warto również pamiętać o tym, że osoba wyceniająca może nie zauważyć wszystkiego. Gdyby pojazd posiadał wady, o których dowiedzielibyśmy się w późniejszym okresie, koszt leasingu wzrośnie. Do takich wydatków dochodzą jeszcze standardowe opłaty, czyli ubezpieczenie czy przegląd techniczny lub konieczne naprawy.
Artykuł powstał we współpracy z Używane Jak Nowe.
Napisz komentarz
Komentarze