Ustawa o ratownictwie medycznym na szpitale z oddziałami ratunkowymi, a takim jest Tomaszowskie Centrum Zdrowia nakłada obowiązek zapewnienia całodobowego lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Terminy wkonannia tych lotniczych obiektów kilkakrotnie przesuwano. Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia SOR-y muszą one powstać do końca 2016 r. Istnieje duże ryzyko, że szpitalom, które lądowisk nie będą posiadać, zostaną odebrane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie właśie oddziałów ratunkowych.
Powiat Tomaszowski, będący właścicielem szpitala przymierzał się do budowy lądowiska od kilku lat. Pod koniec ubiegłej kadencji samorządu władze samorządowe zawarły umowę, która pozwalała na lokalizację obiektu na terenie jednostki wojskowej w okolicach ulicy Bema. Ogłoszono nawet przetarg na realizację inwestycji w systemie „zaprojektuj i zbuduj”. Wyłoniono wykonawcę za kwotę blisko 1,3 miliona złotych. Pieniądze miały w całości pochodzić z budżetu powiatu.
Do realizacji inwestycji ostatecznie nie doszło. Jednym z głównych argumentów, jakie były używane, to fakt inwestowania dużej kwoty na terenie, nie będącym własnością powiatu.
Temat lądowiska jednak nie został całkowicie wygaszony. Postanowiono, że zostanie ono zlokalizowane na należących do miasta terenach (aktualnie własność powiatu) przy ulicy Podleśnej. Tym razem inwestycje zrealizować miało Tomaszowskie Centrum Zdrowia, a fundusze na ten cel planowano uzyskać z Ministerstwa Zdrowia.
Jesienią ubiegłego roku Ministerstwo ogłosiło konkurs na wsparcie tego rodzaju inwestycji. TCZ natomiast wszczął postępowanie na wykonanie dokumentacji projektowej. Projekt obejmować miał wszystkie wymagane uzgodnienia, infrastrukturę techniczną i uzyskanie pozwolenia na budowę.
Nabór wniosków zakończył się na koniec marca. Jak nas zapewniano, Tomaszowskie Centrum Zdrowia w ostatniej chwili zdołało kompletować całą wymaganą dokumentację. W konkursie do rozdysponowania jest 160 mln zł. Wartość wszystkich złożonych wniosków przekraczała 300 milionów złotych. Od początku wiadomym było, że nie wszyscy pieniądze dostaną.
Ocena formalna wniosków o dofinansowanie w zakresie wsparcia istniejących szpitalnych oddziałów ratunkowych została zakończona już zakończona. W konkursie złożono 90 wniosków. Pozytywnie oceniono 54 z nich, a do oceny merytorycznej skierowano 53 wnioski (jeden wniosek został wycofany przez wnioskodawcę). Wśród pozytywnie ocenionych, jak dowiedzieliśmy się w Mnisterstwie nie ma wniosku z Tomaszowa. Co dalej ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym i lądowiskiem? Na tę chwilę nikt tego nie wie, chociaż o wadach we wniosku wiedziano juz od dłuższego czasu, ponieważ ministerswo wezwało wnioskodowcę do ich uzupełnienia w ciągu 7 dni od daty otrzymania wezwania. Najwyraźniej długi majowy weekend uniemożliwił dostarczenie dokumentów w teminie.
Napisz komentarz
Komentarze