- Na wystawie prezentujemy prace uczniów klas I-IV oraz kilku naszych absolwentów, którzy obecnie studiują w Akademiach Sztuk Pięknych w różnych miastach. Mamy tu prace około 20 autorów, więc śmiało można powiedzieć, że wystawa ma charakter przekrojowy. Portrety, martwe natury, to podstawowy zakres ćwiczeń, jakie prowadzimy z naszymi uczniami - mówi dr Piotr Wachowski, nauczyciel z Wyspiańskiego, wspólnie z uczniami przygotowujący ekspozycję.
Młodzież z Wyspiańskiego zdobywa nagrody na ogólnopolskich konkursach plastycznych, a największym tegorocznym sukcesem okazało się zdobycie I miejsca na Przeglądzie Makroregionalnym Liceów Plastycznych w Katowicach, a tym samym uczestnictwo w czerwcowym finale, który odbędzie się w Warszawie. Zwyciężczynie: Karina Promny, Natalia Dzwonkowska oraz Agnieszka Lechowska uświetniły ratuszową prezentację pracami powstałymi na konkursie w stolicy Górnego Śląska.
Liceum Plastyczne to stosunkowo młoda szkoła. jej mury opuściły dopiero trzy roczniki absolwentów.
- Mimo, że jesteśmy młodą szkołą, nasi uczniowie odnoszą liczne sukcesy. - potwierdza pan Piotr, podkreślając czasochłonność pracy nad każdym z obrazów. - Namalowanie martwej natury, jaką możemy tu oglądać zajmuje około 20 godzin, chociaż przyznam, że są tacy uczniowie, którzy w tym samym czasie potrafią namalować więcej obrazów.
Czy warto być malarzem? - Oczywiście, że warto, zmienia się zupełnie spojrzenie na rzeczywistość. Widzi się takie rzeczy, których przeciętny człowiek na co dzień nie widzi - odpowiada bez wahania Piotr Wachowski,
Bycie malarzem, plastykiem może też być zajęciem bardzo dochodowym. Potrzeba jednak do tego talentu i dużo ciężkiej pracy. - Jeśli spojrzymy na historię sztuki to sukces odnosiły osoby, które dużo pracowały, miały pasję i zapał, Jeśli nasi uczniowie wybiorą dalszą drogę życiową, ukierunkowaną artystycznie, będą musieli się w jakiś sposób określić i poszukiwać własnej drogi twórczej, co wymaga wielu poświęceń - dodaje nauczyciel z Wyspiańskiego, podkreślając, że drogę tę wybiera 70% absolwentów szkoły, decydując się na studia np. z zakresu projektowania wnętrz, czy wzornictwa przemysłowego.
Wystawę można oglądać do 24 czerwca. Przypomnijmy, że Galeria w Ratuszu znajduje się w Urzędzie Miasta na I piętrze przy ul. P.O.W. 10/16.
Napisz komentarz
Komentarze