- Szpitalne porcje żywieniowe,uwzględniające takie czynniki jak ilość produktów żywieniowych, jakie powinna spożyć w określonym czasie osoba, aby w wystarczającym stopniu pokryć zapotrzebowanie na energię, składniki odżywcze, oraz wypełnić wartość kaloryczną, ustalane są wg norm obowiązujących i ustalonych przez Instytut Żywienia i Żywności w Warszawie - wyjaśnia Michał Banaś Specjalista ds. Promocji i Rozwoju w Tomaszowskim Centrum Zdrowia
Według szpitalnych dietetykow, z swej definicji normy żywieniowe to zestaw parametrów, które zostały unormowane jako optymalne (ilość energii i składników odżywczych), które prowadzą do spełnienia potrzeb żywieniowych zdrowych osób w populacji o określonym wieku, płci a także aktywności fizycznej na odpowiednim poziome.
- Zgodnie z tą zasadą planowanie diet leczniczych w zakresie wyżywienia osób hospitalizowanych powinno być odnoszone do norm dla człowieka zdrowego. Uwzględniane są rożne czynniki dodatkowe. Przykładem może być fakt, iż podczas pobytu w szpitalu aktywność ruchowa spada, szczególnie u osób starszych i tym samym zmienia się zapotrzebowanie na wartości odżywcze - tłumaczy Michał Banaś.
Podkreśla się też, że kolejnym aspektem ważnym przy układa niu szpitalnego menu jest tolerancja pokarmowa organizmu, kiedy to niektóre składniki produktów mogą być gorzej przyswajalne. Dlatego też przy planowaniu diet dla poszczególnych grup pacjentów brane są pod uwagę rożne uwarunkowania.
- Tomaszowskie Centrum Zdrowia Sp. z o. o. w swoich działaniach wypełnia zalecenia i normy ustalone przez Instytut Żywienia i Żywności w Warszawie, kierując się tym samym zdrowiem pacjentów i ich właściwym sposobem leczenia - podsumowują pracownicy TCZ
Napisz komentarz
Komentarze