Prawo stoi po stronie poszkodowanego
Poszkodowany w wypadku, który nie jest jego sprawcą ma prawo dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, a wśród nich:
- zadośćuczynienia za doznany ból i cierpienie
- odszkodowania – zwrot kosztów poniesionych na leczenie, zakup leków, rehabilitację, wyrównanie z tytułu utraconego dochodu, zniszczonego mienia
Poszkodowany po wypadku powinien bezwzględnie ustalić dane personalne sprawcy. W miarę możliwości warto zanotować numer polisy OC, PESEL, markę i numer rejestracyjny pojazdu, a także imię i nazwisko sprawcy. W przypadku poważniejszych obrażeń należy wezwać na miejsce zdarzenia policję , która zadba o spisanie okoliczności wypadku i danych jego uczestników. W sytuacji, gdy sprawca odmawia przyznania się do winy w formie pisemnej należy również zadzwonić po policję. Ustalenie pisemne sprawcy wypadku jest niezwykle ważne w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych.
Jak prawidłowo zgłosić szkodę ubezpieczycielowi?
Wniosek o wypłatę odszkodowania należy skierować do Towarzystwa Ubezpieczeniowego u którego sprawca wypadku wykupił polisę OC. Właściwego ubezpieczyciela możemy też ustalić za pomocą portalu internetowego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dodatkowo organ ten jest też zobowiązany do wypłaty roszczeń odszkodowawczych, gdy sprawca wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia lub nie posiadał ważnej polisy OC. "Przed zgłoszeniem szkody do Towarzystwa Ubezpieczeniowego lub UFG poszkodowany powinien zadbać o rzetelne zgromadzenie dowodów, które określą straty jakie poniósł na skutek wypadku. Warto skrupulatnie zbierać wszelkie faktury, rachunki, diagnozy i orzeczenia lekarskie. Wszystkie te dokumenty będą miały wpływ na wysokość uzyskanego odszkodowania i zadośćuczynienia " - mówił radca prawny Rafał Ptak, Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy.
Dochodzenia odszkodowania – lepiej samodzielnie czy z pełnomocnikiem?
To pytanie zadaje sobie każdy poszkodowany stający w obliczu zgłoszenia szkody. Samodzielne dochodzenie odszkodowania i zadośćuczynienie nie jest niemożliwe. Niestety poszkodowani nie posiadający podstawowej wiedzy prawnej i zdolności negocjacyjnych narażają się na rażąco niskie odszkodowanie. "Codziennie zgłaszają się do nas poszkodowani, którzy otrzymali bardzo niskie odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Jak pokazują nasze statystyki uzyskujemy średnio o 60% wyższe odszkodowanie, niż klienci dochodzący roszczenia samodzielnie. Reprezentacja doświadczonego prawnika i negocjatora wpływa korzystnie na wysokość wypłacanego odszkodowania" – mówił Tomasz Brusiło, prezes AIF Kancelaria.
Zmorą dla poszkodowanych jest zadośćuczynienie, które ma formę całkowicie uznaniową. Nie znajdziemy nigdzie taryfikatora, który jasno określi o jakie roszczenie możemy zawalczyć w danej sprawie. Plusem samodzielnego dochodzenia odszkodowania jest jednak brak konieczności ponoszenia kosztów prowizji, które pobierają doświadczone kancelarie. Warto zaznaczyć, że podejmując decyzję o zleceniu sprawy firmie odszkodowawczej należy wybrać podmiot świadczący kompleksową obsługę prawną i rozliczający się na zasadzie efektu. Jasno określona prowizja powinna zostać pobrana dopiero po skutecznym zakończeniu sprawy. Wystrzegajmy się firm żądających opłat wstępnych, prawdziwi profesjonaliści pobierają swoje honorarium jedynie za sukces!
Napisz komentarz
Komentarze