Historia Galerii Tomaszów (wcześniej funkcjonującej pod nazwą Galeria Mazovia) sięga już blisko 10 lat. Zaczęła się od zakupu terenów po dawnych zakładach przemysłu wełnianego, do których dokupiono kilka nieruchomości miejskich oraz prywatnych.
Pierwsze problemy pojawiły się na etapie wydawania decyzji o warunkach zabudowy na planowanego obiektu handlowego. Równolegle wydano decyzje administracyjną i wszczęto procedury związane z uchwaleniem planu zagospodarowania przestrzennego.
Decyzję o warunkach zabudowy podpisał Grzegorz Haraśny, mając niejako świadomość, że może zostać ona uchylona. Tak też się stało i to dwukrotnie. W końcu decyzje stały się bezprzedmiotowe w związku z uchwaleniem planu. Nie stanęło to przeszkodzie, by postawić Haraśnemu zarzuty przekroczenia uprawnień, od których go po kilku latach uwolniono.
Wiceprezydent został napiętnowany za to, że chciał zrewitalizować pofabryczne pobojowisko w samym centrum miasta. Jego zespół wymyślił też koncepcję zagospodarowania Bulwarów i połączenia ich w jedną całość z centrum handlowym za pomocą kładek nad rzeka Wolbórką.
Inwestycja, która według zapewnień inwestora miała ruszyć lada dzień została wstrzymana ze względu na upadek instytucji finansującej, którą miał być Parkridge.
Na dzisiejsze uroczystości wmurowania kamienia węgielnego i podpisania aktu przybył m.in. przedstawiciel inwestora Rockcastle Global Real Estate Company Limited, Craig Boshard a także Tomasz Szewczyk reprezentujący dewelopera Acteeum Group. Ponadto głos zabrali przestawiciele miasta, powiatu, generalnego wykonawcy, firmy PORR Polska Construction SA. Obecni byli autorzy projektu architektonicznego z pracowni Mofo Architekci.
- Chciałbym podziękować wszystkim bez których to przedsięwzięcie nie byłoby możliwe. Firma, którą reprezentują, Rockcastle Poland jest spółką córką Rockcastle Development. Zajmujemy się nieruchomościami od wielu lat. Rockcastle to firma notowana na giełdach w Johannesburgu i na Mauritiusie. Poza nieruchomościami zajmujemy się także papierami wartościowymi związanymi z nieruchomościami. Rockcastle wywodzi się z południowej Afryki i od 20 miesięcy działamy w Polsce. W ubiegłym roku udało nam się nabyć centra handlowe w Opolu, Dąbrowie Górniczej oraz Zabrzu. Nasza strategia jest inna. Nie inwestujemy jedynie w centa w głównych miastach ale również w miasta średniej wielkości. Tam, gdzie odpowiadają nam warunki demograficzne i ekonomiczne - powiedział Craig Boshard, dziękując partnerowi, firmie Acteeum, dzięki któremu budowana jest Galeria Tomaszów.
Inwestorzy uważają, że Galeria Tomaszów oddziaływać będzie na blisko ćwierć milionową populację, zamieszkałą nie tylko na terenie powiatu tomaszowskiego, ale również powiatów sąsiadujących (opoczyńskiego i rawskiego). Jak informowaliśmy wcześniej obiekt miał będzie powierzchnię użytkową 17 000 m2 i znajdzie się w nim 75 lokali użytkowych w tym supermarket spożywczo przemysłowy o powierzchni ponad 2300 m2.
Tomasz Szewczyk prezes spółki Acteeum Central Europe, przedstawił raz jeszcze profil działalności swojej firmy a także prowadzone aktualnie inwestycje w centra handlowe. Zaprezentował krótki film przedstawiający postępy prac na tomasowskiej inwestycji .
- Ważne jest to, że projekt nawiązuje do tego, co już kiedyś tu było, a więc fabryki włókienniczej, a więc postindustrialne wnętrza. PORR robił podobną inwestycje w Poznaniu i mamy nadzieję, że ich doświadczenie w aranżacji wnętrza tutaj zaprocentuje. Podobne doświadczenia mają nasi architekci. mamy więc nadzieję, że to, co zaprojektowali tutaj się Państwu spodoba - wyjaśniał.
Prezes wymienia wszystkich głównych najemców, z którymi podpisano umowy najmu. Wśród nich znalazły się marki: H&M, Reserved, House, Cropp Town, Sinsay, Diverse, 4F, RTV Euro AGD,CCC, Rossmann, Empik, Apteka Benefactor. Supermarket spożywczy to Intermarche. Kina w Galerii Tomaszów raczej nie będzie, chociaż Tomasz Szewczyk przekonywał, że trwają rozmowy z dwoma operatorami kinowymi, których jednak nie wymienił (z naszych informacji wynika, że Helios inwestycją zainteresowany nie jest).
Będzie natomiast strefa gastronomiczna, gdzie będzie można spotkać się ze znajomymi, bo inwestorzy postrzegają, jako jedyne miejsce w Tomaszowie, gdzie można spędzić czas, kanapkarnię McDonalds.
Na tę chwilę zapełniono już ponad 70% całkowitej powierzchni Galerii. Do najmu małych lokali prezes zachęcał przedsiębiorców lokalnych. Planowane otwarcie to październik tego roku.
Projekt architektoniczny obiektu odwzoruje fragmenty istniejącej historycznej budowli fabryki włókienniczej, włączając je do utrzymanej w stylistyce fabryki elewacji. W ramach inwestycji zrealizowane zostanie także poszerzenie pasa drogowego ulicy Barlickiego zwiększające bezpieczeństwo i pozwalające na przyjęcie ruchu generowanego przez Galerię. Utworzone zostaną dodatkowo ciągi piesze, rowerowe, a także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z małymi dziećmi. Zintegrowana zostanie także z obiektem przestrzeń miejska Parku Bulwary. Galeria Tomaszów będzie posiadała certyfikat Breeam stanowiący o proekologicznym standardzie obiektu. Otwarcie Galerii zaplanowano na czwarty kwartał 2016 roku.
- Chcieliśmy zapewnić mieszkańcom Tomaszowa ten komfort, by nie musieli wyjeżdżają na zakupy do Piotrkowa lub do Łodzi. Bardzo wiele osób jedzie poza Tomaszów, co jest krzywdzące dla miasta, które jest naprawdę urocze - przekonywał prezes.
Tomasz Szewczyk podkreśla też, że Galeria Tomaszów to także nowe zagospodarowanie bezpośredniego centrum miasta, i przede wszystkim nowe miejsca pracy, których przybyć ma łącznie ponad 500 (w tym pracowników budowlanych). Zaprzecza równocześnie, by miejsca pracy skutkowały zmniejszeniem ich liczby w innych firmach handlowych na terenie miasta.
W chwili obecnej trwają prace wykonawcze przy konstrukcji głównej budynku. Na placu budowy pracuje łącznie 285osób reprezentujących Generalnego Wykonawcę oraz 10 firm podwykonawczych. Kolejnym kamieniem milowym w realizacji inwestycji będzie zamkniecie stanu surowego, które zaplanowane jest na czerwiec br. Kolejnym etapem inwestycji będzie wykańczanie lokali najemców – pierwszy lokal zostanie oddany już w maju i będzie to powierzchnia operatora spożywczego Intermarche.
Istotnym z punktu widzenia mieszkańców jest zintegrowanie inwestycji z terenami nad rzeką Wolbórką, rewitalizacją parku Bulwary, a więc elementami, do których wagę przywiązywał pierwszy entuzjasta galerii handlowej w tym miejscu, wspomniany wyżej Grzegorz Haraśny. Poza kładkami powstać mogą te ciągi pieszo rowerowe. Inwestor wykona też będąca w jego gestii fragmentaryczną przebudowę ul. Barlickiego. Kompleksowy jej remont jeszcze w tym roku wykonać ma powiat.
W czasie uroczystości przedstawiciele miasta, powiatu, inwestora, wykonawcy oraz dewelopera podpisali akt erekcyjny. Jeden jego egzemplarz został umieszczony w specjalnej tulei i zabetonowany w fundamentach centrum handlowego. Dokument podpisywali: przedstawiciel inwestora Rockcastle Global Real Estate Company Limited Craig’a Boshard, Acteeum Group Tomasz Szewczyk, Prezydent Miasta Marcina Witko, Wicestarosta Tomaszowski Dariusz Kowalczyk, Generalny Wykonawca PORR Andrzej Rogiński oraz ks. proboszcz Edward Wieczorek.
Napisz komentarz
Komentarze