Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 09:16
Reklama
Reklama

Tomaszowska jazda: ponad 300 kierowców rocznie traci prawo jazdy

Prawo jazdy... każdy jego posiadacz zapewne pamięta swoją naukę posługiwania się tym narzędziem codziennej komunikacji. Emocje kiedy pierwszy raz zasiadało się za kierownicą, to coś czego się nie da zapomnieć. No i te wszystkie czynności, które należało wykonać niemal jednocześnie i co gorsza w sposób automatyczny. Ku naszemu zaskoczeniu szybko stawaliśmy się "mistrzami kierownicy"... czy aby na pewno?

W samym Powiecie Tomaszowskim co roku wydaje się ponad 3000 praw jazdy. W roku 2014 wydano ich 3.313, w ubiegłym ich liczba była na podobnym poziomie. W ewidencji Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego znajduje się ponad 66 tysięcy osób posiadających uprawnienia do kierowania  pojazdami.

 

Posiadane uprawnienia, często niezbędne w pracy zawodowej można jednak szybko utracić. Przez pierwsze jedenaście minionego roku aż 296 kierowcom cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami. Przyczyny to negatywny wynik egzaminu sprawdzającego  kwalifikacje, przeciwwskazania zdrowotne, orzeczenie przez sąd zakazu prowadzenia  pojazdów mechanicznych.  155 kierowcom zatrzymano prawo jazdy z uwagi na nie poddanie się badaniom.

  

Dane statystyczne mówią, że okresie od 1 stycznia 2014r. do 31 grudnia 2014r. skierowano na egzamin sprawdzający kwalifikacje 43 osoby za przekroczenie 24 punktów karnych, a w okresie od 1 stycznia 2015r. do 30 listopada 2015r. 33 osoby. Oznacza to, że jak na 66 tysięcy kierujących, osoby takie to wciąż nieznaczny odsetek.

 

Zwiększyła się natomiast liczba osób, które skierowano na powtórny egzamin w związku z zatrzymaniem prawa jazdy na okres powyżej 12 miesięcy. W 2014 roku było to 96 osób, natomiast w okresie od 1 stycznia 2015r. do 30 listopada 2015r. już 105.

 

Zatrzymanie uprawnień kierowcom na podstawie:

rok 2014

od 1.01.2015r.

do30.10.2015r

Wyrok sądu - zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych - kierowcy z uprawnieniami

325

235

Wyrok sądu - zakaz prowadzenia pojazdów

- osoby bez uprawnień

64

68

Zakaz prowadzenia rowerów

141

27

Zatrzymanie za przekroczenie 24 punktów i skierowanie

na egzamin na wniosek Komendanta Woj. Policji

43

33

Decyzja o cofnięciu uprawnień (bez wyroku sądowego)

np. negatywny wynik egzaminu sprawdzającego

kwalifikacje, przeciwwskazania zdrowotne )

44

62

Zatrzymanie prawa jazdy (brak badań lekarskich)

123

131

Zatrzymanie za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym

-

43

RAZEM

740

599

 

Nowością, która pojawiła się w tym roku jest zatrzymanie uprawnień za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Jak wynika z powyższej tabeli takich osób było 43. Co nie oznacza oczywiście, że wszyscy pozostali prędkości dopuszczalnej nie przekraczają

Zatrzymać prawo jazdy można także dłużnikowi alimentacyjnemu. To również stosunkowo nowy przepis, mający być formą przymuszenia do wywiązywania się ze zobowiązań przez osoby notorycznie uchylające się od płacenia alimentów. Jest to prawdziwa plaga. W Tomaszowie Mazowieckim MOPS wypłaca aż 5 milionów złotych rocznie świadczeń z tzw. funduszu alimentacyjnego.

 

więcej na ten temat Niczego ode mnie k.... nie dostaniesz

 

Podstawę prawną daje tu ustawa  o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Na podstawie wniosku organu alimentacyjnego (Prezydent, Burmistrz, Wójt) - Starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy. Zwrot zatrzymanego prawa jazdy następuje na wniosek organu właściwego dłużnika, po stwierdzeniu ustania przyczyn zatrzymania.

 

 

Podjęte działania administracyjne

  2014r.

od.1.01.2015r.

do 30.10.2015r.

Wszczęcie postępowania o zatrzymanie prawa jazdy

  255

 210

Decyzje o zatrzymaniu prawa jazdy

35

28

Osoby wymienione we wniosku organu

alimentacyjnego nie posiadające prawa jazdy –

wniosek nie zrealizowany

176

163

Decyzje o zwrocie prawa jazdy na wniosek organu

alimentacyjnego – po ustaniu przyczyn zatrzymania

7

2

 

 

 Warto też przypomnieć, że od ubiegłego roku weszło w życie kilka ważnych zmian w zakresie wydawania i cofania uprawnień do kierowania pojazdami.

 

Przede wszystkim istnieje  obecnie możliwość odebranie prawa jazdy na okres od 3 lat do 15 lat (wcześniej od roku do 10 lat) za popełnienie przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji w stanie nietrzeźwości. Osobie zatrzymanej w stanie nietrzeźwości za kierownicą można odebrać prawo jazdy na zawsze.

 

Wspomniane już wcześniej odebranie prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym lub przewożenie osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym lub wynikającej z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu nie podlegającego rejestracji.

 

Okres, na który odebrano prawo jazdy można skrócić pod warunkiem prowadzenia auta z blokada alkoholową - jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru.

 

W tym roku wejść miał w życie przepis, który wprowadzał 2 letniego okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyska prawo jazdy kategorii B, począwszy od dnia, w którym zostanie jej wydany ten dokument

 

Ponadto pomiędzy 4 - 8 miesiącem od otrzymania prawa jazdy kierowca miał być obowiązany odbyć: kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Jeżeli przed upływem 8 miesiąca kierowca nie dostarczy zaświadczenia o ukończeniu kursu i szkolenia, Starosta wyda decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy.

 

Przez pierwsze 8 miesięcy kierowca zobowiązany będzie też do kierowania wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem  liścia klonowego. Zabronione jest przekraczanie prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.

 

Nie ma już możliwości  podejmowania pracy zarobkowej w charakterze prowadzącego pojazdy określone w prawie jazdy kategorii B, a także prowadzenie działalności   gospodarczej jako kierowca w okresie w/w próby.

 

Okres próbny zostanie przedłużony o kolejne 2 lata w przypadku popełnienia dwóch z  wykroczeń takich jak: spowodowanie niebezpieczeństwa w ruchu drogowym, jazda w stanie po użyciu alkoholu,  przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h, niestosowanie się znaków zabraniających wyprzedzania, pierwszeństwa przejazdu, sygnalizacji świetlnej lub poleceń policjanta albo innej osoby kierującej ruchem, nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu lub rowerzyście, wyprzedzanie na przejściu, jazda po chodniku.

 

Przepisy te jednak wejdą w życiw dopiero za rok


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Trzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćPodsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożej
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
bezchmurnie

Temperatura: 3°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama