Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 09:16
Reklama
Reklama

Wolą leczyć się w Łodzi

Osoby zamieszkujące nasz powiat, chorujące na stwardnienie rozsiane nie chcą leczyć się w szpitalu w Tomaszowie Mazowieckim. Powodem jest brak zaufania do zatrudnionych w TCZ lekarzy i dotychczasowe złe relacje między chorymi a lekarzami z oddziału neurologicznego.

Jak twierdzi prezes lokalnego oddziału stowarzyszenia osób cierpiących na to wieloobjawowe schorzenie, pani Anna Tomkiewicz, większość zrzeszonych w organizacji członków, których przepytała czy byliby zainteresowani korzystaniem z poradni specjalistycznej na miejscu, zamiast jeździć do Łodzi, odpowiadała, że nie.

 

To spory problem, bo prezes spółki stara się aktualnie o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na uruchomienie poradni dla chorych na SM. Miałaby ona powstać właśnie przy oddziale neurologicznym Tomaszowskiego Centrum Zdrowia.  Kto więc miałby w niej zajmować się chorymi? Konrad Łukaszewski uważa, że odpowiedni specjalista się znajdzie.

 

Jaka jest skala problemu i jak dużo osób jest dotkniętych stwardnieniem rozsianym w Powiecie Tomaszowskim i całym województwie łódzkim? Tak naprawdę nikt tego nie wie. Ani szpital, ani Wydziały Zdrowia ani nawet łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Śladowe dane mają oddziały specjalistyczne w łódzkich klinikach ale i te trudno uznać za miarodajne.

 

Być może powodem jest fakt, że u każdej z dotkniętych chorobą osób, może mieć ona inne symptomy i przebiegać inaczej. Mogą być nią dotknięci zarówno dwudziestolatkowie, jak i osoby w średnim i podeszłym wieku. Stwardnienie rozsiane zaczynać się może od zaburzeń równowagi, widzenia i koncentracji uwagi.


W tomaszowskim  oddziale stowarzyszenia chorych na stwardnienie rozsiane zrzeszonych jest kilkadziesiąt osób. Wszystkie one korzystają z pomocy specjalistów w Łodzi. Leczenie wymaga więc wielu wizyt związanych z wyjazdami do stolicy województwa. Dla części z nich, mających problemy z poruszaniem się, taka podróż to za każdym razem duże wyzwanie.

 

Pamiętać należy, że u podstaw stwardnienia leżą zmiany w obrębie układu nerwowego. Polegają one na uszkodzeniu osłonek nerwów, wskutek czego przewodzenie impulsów oraz funkcjonowanie praktycznie wszystkich narządów ulega zaburzeniu.  

 

 

Również o szpitalu: Szpital - potrzebne pieniądze i dalsze zmiany

 

Nikt nie wie jakie są przyczyny choroby. Specjaliści uważają, że  może mieć tu wpływ np. przebycie infekcji wirusowej (podejrzany jest wirus Epstein-Barra), środowisko, zaburzenia genetyczne. Wskutek zadziałania wybranego lub kilku czynników dochodzi do nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej organizmu, w wyniku której atakuje on własne tkanki, powodując uszkodzenie różnych fragmentów układu nerwowego. 
 

- Poradnia nie musi być czynna przez cały tydzień. Pacjentów można umawiać na konkretny dzień i na takich zasadach moglibyśmy zawrzeć umowę z lekarzem specjalizującym się w leczeniu stwardnienia rozsianego - mówi prezes Konrad Łukaszewski.

 

Póki co, chorzy sobie jakoś radzą. Zorganizowali się w stowarzyszenie, organizują spotkania, pogadanki, szkolenia i konferencje. Dotyczą one wszelakich problemów z jakimi na co dzień spotykają się chorzy.

 

 

- Brakuje nam nie tylko specjalisty, u którego moglibyśmy się leczyć na miejscu, ale także podstawowych informacji, dotyczących możliwości wsparcia w postaci np. zakupów sprzętu rehabilitacyjnego. Poruszamy się w gąszczu przepisów prawnych, w którym niezbędne jest posiadanie przewodnika - mówi Anna Tomkiewicz.

 

Prezeska podkreśla, że chorych w mieście i powiecie jest dużo więcej niż by to się mogło wydawać. Część z nich nie zgłasza się do Stowarzyszenia a część nie jest właściwie zdiagnozowana ze względu na wieloobjawowość choroby i jej różne postacie. 

 

Widać, że barierą jest tu brak odpowiednich specjalistów. Chorzy mają zaufanie do łódzkich lekarzy a do miejscowych odnosza się z wyraźną niechęcią. Nie dzieje się tak bez powodu - uważa przewodniczacy Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Poawiatu Tomaszowskiego, Mariusz Strzępek 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
hmhmh. 06.12.2015 22:11
Czy ktoś wie coś więcej o sprawie zmarlego dziecka ???

ktos 05.12.2015 19:30
Dzis na dziecięcym podobno zmarl malutki pacjent.

pacjent 04.12.2015 10:03
Tomaszowska bidota to do Łodzi nie pojedzie się leczyć, skazani jesteśmy na fachowość naszych smecjalistów od leczenia. Czy się komuś podoba czy nie, musi, powarzam musi odsiedzieć w kolejce 4 godziny i bez szemrania zaliczyć kolejną wizytę u lekarza. A jak leki nie pomogą tzn. że za słaby ma organizm do wyleczenia i kaput.

Jimmy 03.12.2015 19:37
Wcale się nie dziwię, że nikt nie ma odwagi się tu leczyć. Jak mojemu koledze tomaszowscy "szpece" usunęli woreczek żółciowy, to musiał jechać na "docinkę" do innego miasta, bo się okazało, że zostawili mu kamienie w przewodach żółciowych.

abc 03.12.2015 18:14
a czy to prawda, że w naszym szpitaliku, mają zajść niebawem jakieś zmiany na SAMEJ górze???? wie ktoś coś bliżej? i ponoć jest to młyn na wodę najlepszemu z neurologów? bo no jako jedyny się ostanie.......

Hipek 03.12.2015 17:39
W tym szpitalu nie ma kto leczyc i mam tu na uwadze wszystkie oddzialy .Moze jest to spowodowane za mala iloscia lekarzy ,ale jesli lekarz ma dyzur na oddziele to niech tam leczy bo tam jego miejsce przy chorych . A tu mam na uwadze Urologie . godziny przyjec od-do a lekarz lata jak opetany gorz -dół zamiast przyjmowac w przychodni .Pozatym diagnozy wystawiane ,bardzo mylne i leczenie bezskuteczne. To samo odnosi sie do Neurologi i oddzialu wewnetrznego .Moim zdaniem lekarze zatrudniani w TCZ to ostatki ktorych nie przyjoł zachod.

Henryk 03.12.2015 16:08
Jako chory korzystający z pomocy Poradni Neurologicznej jestem zszokowany treścią niektórych postów. Dzięki Pani neurolog moja wieloletnia walka z bólami i zawrotami głowy została zażegnana co nie udało się dokonać wielu specjalistom. Bardzo rzeczowa, empatyczna i profesjonalna. Opryskliwość z którą się tam zetknąłem pochodzi jedynie od ludzi z kolejki.

marek 03.12.2015 13:32
Sprowokowales mnie do tego co teraz napisze, ten pan o ktorym tutaj mowa, nie walczyl o zycie mojej mamy. Pisze to slowa z wielkim wyrzutem, na pewno wielu ludzi jest ktorzy niosa pomioc w sposob bezinteresowny, do nicch nie nalezy.........

K2222 03.12.2015 11:19
Ten Pan raczej nie ma już w tym szpitalu na innych oddziałach kolegów, ponieważ jak zapewne wiesz, jego koledzy pożegnali się z pracą w tym szpitalu, a na większości oddziałów jest po prostu nowy personel. Najwyżej może zlecić konsultację i to w trybie proceduralnym. Ciekawe kiedy widziałeś "Kilka razy widziałem jak Pan ordynator ..." to kilka razy? Pracujesz tam?

xyz 03.12.2015 11:07
zadzwoni do swoich kolegów z innego oddziału, żeby przyszli i przebadali pacjenta pod kątem innego schorzenia aby pacjenta nie musiał czekać w nieskończoność.

Pacjent 03.12.2015 10:24
Ludzie tak czytam te Wasze wypowiedzi pod tym artykułem i się tak zastanawiam o co wam chodzi ? Skoro idziesz do lekarza i nie odpowiada Ci jego sposób leczenia to chyba po jednej wizycie można sobie zmieć lekarza, prawda ? Matematykiem nie jestem ale proste obliczenia potrafię wykonać. Lekarz w poradni pracuje 8 godzi dziennie co daje nam 480 minut. Przyjmuje 40 pacjentów. 480 : 40 = 12min. na osobę. Kiedyś byłem 51 osobą zapisaną do Pani Doktor więc wtedy kobitka miała 9 minut na osobę. Przez 9 minut pacjent ma wejść powiedzieć co mu dolega, doktor musi zbadać, opisać co dolega, wypisać receptę lub skierowanie na badanie. W między czasie jakiś młody facet wpada do Pani Doktor z firmy i opowiada o lekach (czyli już przez to jest mniej czasu na pacjenta). Leżałem już kilka razy na Neurologii (między innymi w Tomaszowie jak i we Wrocławiu czy w Łodzi) i śmiało stwierdzam, że podejście lekarzy z Tomaszowa było najlepsze. Podejrzewam, że 1/3 ludzi co się tutaj wypowiada nawet nie wie gdzie znajduję się Oddział Neurologii ale z przyjemnością udzielą zdania na temat funkcjonowania. Szkoda tylko, że jak coś wam dolega to pierwsi lecicie na Oddział czy do Poradni. Tak samo jak gada się na naszych Tomaszowskich policjantów, że nic nie robią ale jak tylko coś się stanie to pierwsze co robicie to dzwonicie na policję. Zdaję sobie sprawę, że serial „Na dobre i na złe” ma duża oglądalność ale życie to nie serial. W żadnym chyba szpitalu w Polsce nie ma tak jak w serialu. Też bym sobie życzył aby na Oddziale Neurologii w Tomaszowie było tak, że każdy pacjent ma swój pokoik, regulowane łóżeczko na pilota, całą dobę aby czuwał przy moim łóżku lekarz ….. Rzucanie „kamieniem” w kierownictwo Oddziału dlatego, że dąży do rozwoju Oddziału ?, że uratowali nie jednego człowieka spod łopaty ? Atakowanie lekarzy w Poradni dlatego, że jak będziesz jedną nogą na tym świecie a Oni Tobie pomogą ?? Może warto się zastanowić czy problemem nie jest czasem NFZ a nie tylko przychodnia czy Oddział Neurologii.

marek 03.12.2015 10:47
wpis sponsorowany? Coz za wyrozumialosc? Chyba jestes z tych pacjentow co to mlody, wyksztalcony z wielkiego miasta. Pochyl sie nad tymi co MAJA NP PROBLEMY Z PORUSZANIEM SIE , Z WYMOWA ITD

pacjent 03.12.2015 11:10
marku wiesz co różni mnie od Ciebie ? szanuję drugiego człowieka a jeszcze bardziej takiego co niesie pomoc innym. Obrzucanie człowieka komentarzami na portalu może sprawia niektórym frajdę. Jednak pamiętajmy, że my sobie teraz tu piszemy swoje opinie a ONI tam walczą o czyjeś życie.

Beta 03.12.2015 08:58
Poradnia neurologiczna w szpitalu - poniżej krytyki. Stanie w kolejce do Pani doktor kosztowało mnie 4 godziny. Recepcja wyznacza godziny przyjęć, ale i tak nie jest to dotrzymywane. Pani Doktor P. bardzo niemrawa, przyklejona do krzesełka za biurkiem. Wizyta ograniczyła się do wypisania dokumentacji i recepty na leki przeciwbólowe. Mogę powiedzieć, że i tak miałam szczęście. Tego dnia 4 pacjentów nie zostało przyjętych. Szczerze, to lekarz rodzinny więcej mi pomógł. Zapisanie się do tej poradni było wielkim błędem. Po tym co zobaczyłam i doświadczyłam wiem, że pora jechać do Łodzi.

czytelniczka 03.12.2015 09:39
To wina NFZ, dofinansowują In Vitro w dziesiątkach tysiecy zł dla pary małżeńskiej, w ten sposób fundusz był dreowany do dna i nie było pieniędzy np. na lekarzy specjalistów w poradniach, może niebawem to się zmieni.

xyz 03.12.2015 10:41
100% racji

MMM 03.12.2015 08:31
Oprócz Pani neurolog jest również Pan neurolog, którego podejście do pacjenta jest bardziej "ludzkie". może wystarczy zmienić lekarza. A swoja drogą to trudno się leczyć jeżeli dostajesz nowe leki z nowymi dawkami a wizyta u lekarza za 3-4 miesiące. To właściwie sami się leczymy bo na podstawie swojego samopoczucia ustawiam dawki leków lub je odstawiam co pogorszy mi chorobę

marek 03.12.2015 09:34
Owszem kazdy z nas ma wybor i moze przepisac sie do drugiego lekarza i ja tak uczynilem, ale to nie zwalnia zarzadzajacych z zainteresowanie sie tym probleme, dlaczego tak sie dzieje, jakie sa tego przyczyny , czy to jest problem niedobory lekarzy, czy tez pani doktor minela sie z powolaniem. Podam przyklad Poradni Pulmonologicznejk, tam jest naprawde duzo pacjentow ,pomimo wyznaczania godzin przyjecia sa opoznienia, ale P. Doktor kazdego wyslucha, przebada, pacjent wchodzac do gabinetu jest przygotowany badaniem spirometrycznym, ze strony zarowno pielegniarskiej , jak i p Doktor nie wyczuwa sie ignorancji, jest chec pomocy i wysluchania co ma pacjent do powiedzenia. Mozna?Skargi sie mnoza, cos jest na rzeczy, trzeba pioprostu sie temu przyjrzec, a jesli lokalne wladze nie potrafia tego rozwiazac to moze pomioze Wojewodzki Wydzial Zdrowia, tam jest taka komorka ktora zajmuje sie kontrolami,

marek 02.12.2015 21:20
Chyba autorka tego felietonu nie spodziewala sie takiej reakcj. No coz tak wyszlo jak wyszlo, trzeba bylo wreszcie powiedziec o poziomie neurologii w Tomaszowie Maz

Rudolf 02.12.2015 18:36
Od dawna wszyscy wiedza ze oddział neurologiczny służy wyłącznie jego ordynatorowi i jego prywatnym pacjentom z gabinetu a nie z przychodni.Nawet moja schorowana mama ( SM i tętniak mózgu ) wolała męcząca jazdę do Łodzi niż poniżające traktowanie ordynatora. Pobyt na tomaszowskim oddziale był dla niej trauma. Zmienia sie wszystko a neurologia nie- pytanie czemu

Reklama
Polecane
Trzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćPodsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożej
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
bezchmurnie

Temperatura: 3°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama