CBOS przeprowadził analizę swoich dwóch sondaży dotyczących aktualnych problemów i wydarzeń z kwietnia i maja 2015, w których przebadano 1027 i 1048 dorosłych Polaków; oba badania przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, ankietowani określali swoje poglądy polityczne na siedmiopunktowej skali.
Według CBOS orientacja polityczna wyrażona na osi lewica–prawica nie przekłada się znacząco na poglądy odnoszące się do społecznej roli państwa oraz systemu podatkowego.
Większość obywateli – niezależnie od zadeklarowanej identyfikacji – popiera progresję podatkową i – w jeszcze większej mierze – model państwa zapewniającego obywatelom szeroki zakres świadczeń społecznych.
Ideę państwa opiekuńczego, zapewniającego obywatelom, szeroki wachlarz świadczeń społecznych, rzadziej od innych popierają osoby określające swoje poglądy jako lewicowe - 78 proc. zdecydowanych wskazań (osoby o poglądach prawicowych - 83 proc., centrowe - 82 proc.).
Osoby o poglądach lewicowych częściej niż inni popierają wprowadzenie podatku liniowego (31 proc. wskazań w stosunku do 22 proc. u osób o poglądach lewicowych i 23 proc. - centrowych).
Większość badanych uważa, że duża część przedsiębiorstw powinna być własnością państwową - twierdzi tak 70 proc. badanych deklarujących się jako zwolennicy prawicy, 65 proc. - lewicy, 64 proc. - zwolenników poglądów centrowych. Osoby o poglądach lewicowych nieco częściej od pozostałych są zwolennikami prywatyzacji.
Podział na lewicę i prawicę widać wyraźniej w opiniach na temat integracji z Unią Europejską. Osoby o poglądach lewicowych w przeważającej części popierają ścisłą integrację Polski z UE (46 proc. zdecydowanych wskazań; wobec 29 proc. wskazanych przez zwolenników prawicy). Respondenci identyfikujący się z prawicą opowiadają się na ogół za zachowaniem jak największej niezależności naszego kraju w ramach tej wspólnoty - 51 proc. zdecydowanych wskazań (zgadza się z tym 29 proc. osób o poglądach prawicowych).
Pytani o sposób prowadzenia przez Polskę polityki wschodniej niezależnie od usytuowania na osi lewica–prawica respondenci częściej aprobowali strategię zachowawczą, akcentującą budowanie dobrych relacji z Rosją, niż model aktywny, w którym Polska angażuje się we wspieranie proeuropejskich dążeń Ukraińców i innych narodów byłego ZSRR.
Z badania wynika, że największe różnice między lewicą, centrum i prawicą odnoszą się do sfery wartości: relacji Kościoła z państwem, prawa do zawierania związków partnerskich między osobami tej samej płci i przerywania ciąży.
Źródło: Kurier PAP - www.kurier.pap.pl
Napisz komentarz
Komentarze