- Budowa nowego przystanku o roboczej nazwie Tomaszówek, położonego na linii Łódź - Opoczno (nr 25) między stacją Bratków i przystankiem Szadkowice, zaczęła się od wzmocnienia gruntu pod budowę nowego peronu i przylegającego toru. Zdemontowano już szyny i podkłady na długości ponad 200 metrów - czytamy w komunikacie PKP PLK. Peron powstanie w pobliżu skrzyżowania torów z drogą gminną Tomaszówek - Bratków. Inwestycja zwiększy dostęp do kolei i zapewni lepsze warunki podróży w powiecie opoczyńskim. To oczywiście jest też trasa przy której położny jest dworzec w Tomaszowie Mazowieckim.
PKP PLK przewiduje budowę 200-metrowego peronu o wysokości 0,76 m. Zamontowane zostaną też wiaty i ławki oraz oświetlenie LED. Pojawią się także tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty informacyjne z rozkładami jazdy. Przebudowany peron zostanie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wymienione zostaną tory w rejonie przystanku oraz wykonany remont nawierzchni asfaltowej na przejeździe kolejowo-drogowym. Zakończenie prac planuje się do końca 2022 r.
Budowa przystanku oraz realizowane w ramach oddzielnego zadania prace na odcinku Tomaszów Mazowiecki - Końskie spowodowały zmiany w rozkładzie jazdy. Od 16 lipca do 6 sierpnia za wszystkie pociągi pomiędzy Tomaszowem i Opocznem kursują autobusy zastępcze. Informacje są dostępne na portalpasazera.pl.
Przystanek "Tomaszówek" będzie kolejnym w ramach rządowego programu, którego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. W programie na lata 2021-2025 uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na jego realizację przeznaczono miliard złotych.
W powiecie tomaszowskim projekt przystankowy obejmuje również Zaosie, które na początku lipca zostało przesunięte z listy rezerwowej na podstawową.
Dobre połączenia kolejowe ze stolicą województwa mają kluczowe znaczenie dla mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego. W dobie rosnących kosztów paliw, cen najmu i utrzymania szybki i stosunkowo tani dojazd do Łodzi na przykład dla studentów może pozwolić zaoszczędzić tysiące złotych związane z utrzymaniem wynajmowanych pokoi, mieszkań, dojazdów itd. Wynajęcie pokoju to obecnie wydatek ok. 1000 złotych, samodzielne kawalerki są sporo droższe. Miejsc w akademikach niestety brakuje. Dostosowanie rozkładów jazdy to zadanie dla władz lokalnych, które powinny zabiegać o odpowiednie godziny kursowania pociągów. .
Napisz komentarz
Komentarze