Program będzie wdrażany za pośrednictwem samorządów, którym NFOŚiGW na ten cel zaoferuje pożyczki wraz z dotacjami za pośrednictwem wybranego w przetargu banku, który przekazane pieniądze z funduszu będzie również przeznaczał na dotacje i pożyczki. Nabór wniosków będzie prowadzony w trybie ciągłym.
O pożyczki i dotacje będą mogły starać się osoby fizyczne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz samorządy. Dofinansowywaniem objęty będzie zakup oraz montaż nowych instalacji i mikroinstalacji produkujących energię z odnawialnych źródeł energii, typu prosumenckiego. Oznacza to, że spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły produkować prąd na własne potrzeby. Inwestycje mają szansę przełamać monopol dotychczasowych dostawców energii i znacząco obniżyć koszty.
Budżet przyjętego program „Prosument” wynosi 600 mln zł, umowy kredytowe będą mogły być zawierane do 2018 roku. Część pilotażowa programu zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku.
Zainteresowani będą mogli otrzymać preferencyjne kredyty na 1 proc. rocznie maksymalnie do 15 lat wraz z dotacją, pokrywające do 100 proc. kosztów kwalifikowanych instalacji. Planowana dotacja wynosić ma 15 lub 30 proc. wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji, a w okresie pilotażowym odpowiednio 20 lub 40 proc. Maksymalną wysokość kosztów kwalifikowanych oszacowano w zależności od rodzaju beneficjenta i przedsięwzięcia od 100 tys. do 450 tys. zł.
NFOŚiGW przewiduje, że efektem ekologicznym programu będzie zwiększenie produkcji energii z odnawialnych źródeł energii w Polsce o 360 tys. MWh rocznie oraz coroczne ograniczenie emisji CO2 w wysokości 165 tys. ton.
Napisz komentarz
Komentarze