Jak wynika ze statystyk publikowanych na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Tomaszowie Mazowieckim, w czerwcu 2013 w urzędzie zarejestrowanych było 8236 osób, czyli 17,5% mieszkańców, co oznacza, że bezrobocie w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku (16,8%) jest wyższe o 0,7%.
Biorąc pod uwagę aktualną sytuacje na rynku pracy i nastroje panujące wśród lokalnych przedsiębiorców, bezrobocie do końca roku prawdopodobnie będzie oscylować na poziomie 18-20 procent i nie zanosi się na jego znaczącą redukcję.
Miasto wciąż odczuwa skutki kryzysu gospodarczego i spowolnienia wzrostu gospodarki w całym kraju. Sytuacja ekonomiczna mieszkańców pogarsza się w związku ze stale rosnącym bezrobociem, spowodowanym znaczącą redukcją etatów w ostatnich latach.
Na koniec 2008 roku bez pracy było 13,8%, a w 2012 roku aż 18,3%. Trudna sytuacja na rynku zatrudnienia w Tomaszowie Mazowieckim sprawia, że wiele osób bezrobotnych podejmuje się pracy dorywczej, co powoduje znaczące wahania bezrobocia pomiędzy miesiącami letnimi a zimowymi.
Lokalny rynek zatrudnienia
Tomaszów Mazowiecki jest czwartym, co do wielkości miastem województwa łódzkiego. Do największych pracodawców, obok instytucji państwowych i samorządowych, należą min. Zakład Produkcyjny PepsiCo, Boshoku, Interior i kilka innych firmy.
Tomaszów jest jednak miastem, którego siłę gospodarczą wyznaczają w dużej mierze małe przedsiębiorstwa. Niewielkie rodzinne firmy pozwoliły pracownikom zwalnianym z dużych zakładów, stworzyć samodzielne miejsca pracy i utrzymać siebie oraz najbliższą rodzinę. Małe przedsiębiorstwa w powiecie tomaszowskim zatrudniają z reguły od 3 do 6 osób, a ponieważ są to biznesy rodzinne, to nie przewidują wzrostu zatrudnienia w najbliższym czasie. Niewielkie firmy lokalne specjalizują się w drobnej produkcji dóbr materialnych oraz świadczeniu usług dla mieszkańców i przemysłu lekkiego. Działają w zawodach takich jak np. : handel, stolarstwo, hydraulika, metalurgia oraz w branży remontowo-budowlanej. Oferty pracy z Tomaszowa Mazowieckiego znajdziesz tutaj.
Strategia rozwoju Tomaszowa Mazowieckiego
Brak perspektyw i trudna sytuacja na rynku pracy przyczyniają się do emigracji z miasta wykształconych młodych osób oraz specjalistów. Bliskość Łodzi i Warszawy powoduje również, że trudno jest walczyć lokalnym pracodawcom o zatrudnienie najlepszych fachowców. W sformułowanej przez lokalne władze „STRATEGII ROZWOJU SPOŁECZNO – GOSPODARCZEGO MIASTA TOMASZÓW MAZOWIECKI” na lata 2008 wzwyż, zakładane są inwestycje w infrastrukturę, a w szczególności w infrastrukturę turystyczną oraz komunikacyjną, a także stworzenie miasta przyjaznego dla mieszkańców oraz biznesu. Na ile opracowywane przez władze miasta strategie były skuteczne oraz jak wygląda ich realizacja widać w mieście gołym okiem.
Receptą na ograniczenie bezrobocia jest ściągnięcie do regionu dużego, zagranicznego albo krajowego inwestora, który zagospodarowałby potencjał lokalnego rynku pracy. Jednakże, żeby tak się stało, niezbędne są skoordynowane działania władz powiatu, oraz władz rządzących Tomaszowem Mazowieckim oraz porzucenie przez nie poczucia własnej nieomylności
Michał Flisiuk
Napisz komentarz
Komentarze