Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 23 lutego 2025 19:30
Reklama
Reklama

Umowa niczym fundament

Sezon budowlany właściwie już się rozpoczyna. Na placach budowy ruszają prace. W większości przypadków inwestorzy poszukiwali wykonawców wcześniej, planując harmonogram robót w taki sposób, by przebiegały one w sposób sprawny, szybki i niezakłócony. Nie zawsze jednak udaje się wszystko „dopiąć na ostatni guzik”. Fachowcy, z którymi mieliśmy uzgodniony termin, warunki oraz cenę za wykonaną usługę o odwlekają w czasie wykonanie robót albo zmieniają zdanie w kwestii kosztów. Stajemy nagle w sytuacji bez wyjścia. Godzimy się na podwyższenie ceny i opóźnienia albo szukamy innej ekipy wykonawczej. Znalezienie jej jednak w środku lata wcale nie jest takie proste. Przed niesolidnymi wykonawcami możemy się jednak zabezpieczyć, sporządzając umowy na piśmie. Ekipom, które umowy podpisać nie chcą albo żądają z góry połowy wynagrodzenia, lepiej od razu podziękować.

[reklama2]

Jak znaleźć dobrego fachowca?

 

Jak znaleźć dobrego wykonawcę? Oczywiście najpopularniejszą formą reklamy jest „polecenie przez znajomego”, który jest byłem klientem rzemieślnika bądź firmy. Jeśli cieszy się szacunkiem klientów i chętnie chwali się swoimi pracami. Jeśli nie mamy życzliwego znajomego, możemy poszukać wykonawcy w Internecie, korzystając z ogłoszeń lub internetowych baz firm (portal NaszTomaszów.pl stworzył w ostatnim czasie internetowy katalog przedsiębiorców, w którym nieodpłatnie publikować można nie tylko dane teleadresowe ale również fotograficzną dokumentację wcześniej wykonanych robót).

 

Rzetelny wykonawca nie unika podpisania umowy. Ma bowiem świadomość, że zabezpiecza ona nie tylko interesy klienta ale i jego przyszły dochód, nawet jeśli w dokumencie znajdą się klauzule dotyczące kar umownych za opóźnienia. Umowa gwarantuje płatności według określonego z góry harmonogramu, co pozwala uniknąć zatorów płatniczych i nie naraża firmy na utratę płynności finansowej.

 

Lustracja w terenie? To dobry pomysł

 

Zanim jednak zdecydujemy się na podpisanie umowy, warto odwiedzić inne budowy wykonywane przez daną ekipę, by osobiście sprawdzić nie tylko, w jaki sposób prezentuje się dom pod względem fachowości wykonania ale także w jakim porządku utrzymywany jest teren budowy. Można też porozmawiać z inwestorami.

 

- To czy teren budowy utrzymywany jest w należytym porządku, wbrew pozorom jest bardzo ważne – powiada o swoich doświadczeniach Michał Lemański. – Bałaganiarze nie tylko przysparzają nam dodatkowej pracy ale i narażają na koszty. Jeśli ktoś nie dba o ład wokół siebie najprawdopodobniej nie będzie też szanował powierzonych materiałów budowlanych. Z moich obserwacji wynika, że jeśli np. na budowie pracuje równolegle kilka ekip, to najczęściej żadna z nich nie czuje się zobowiązana do utrzymywania porządku. Miałem taki tydzień, że w tym samym czasie pracowali hydraulicy, elektrycy i firma instalatorska. Kiedy się wyprowadzili, zostawili po sobie pobojowisko, które niestety to ja musiałem posprzątać.

 

Nie tylko porządek możemy sprawdzić podczas wizyty na budowie. Równie ważne jest ile osób pracuje, jaka jest atmosfera i jak wygląda ekipa. To obraz firmy, o który jej właściciel powinien dbać nawet w postkomunistycznej, polskiej rzeczywistości. Nie warto zatrudniać budowlańców od których w czasie dnia pracy czuć alkoholem. Zapaszek tego rodzaju wróżyć nam może sporo kłopotów w przyszłości. 

 

- Ekipa, którą wynająłem wybudowała mi tylko pół domu – żali się Krzysztof Szumilas. – Zdecydowałem się na murarza z pomocnikami ze względu na niską cenę usługi. Nie przyniosło mi to jednak żadnych oszczędności, a jedynie masę nerwów oraz krzywe ściany. Codziennie znajdowałem na placu budowy butelki po piwie i innych alkoholach. Pracownicy potrafili też zniknąć z placu na kilka dni a ja spędzałem czas na ich poszukiwaniu. W końcu ich przegoniłem. Pomijam już nawet fakt, że nie posiadali nawet zestawu właściwych narzędzi, czego przy wynajmowaniu nie wiedziałem, bo uważałem że mam prawo przypuszczać, że jeśli ktoś się czegoś podejmuje, to posiada i odpowiednią wiedzę i wyposażenie.

 

Na jakim sprzęcie robisz?

 

Robiąc wizytację na budowie, przyjrzyjmy się na jakim sprzęcie pracują nasi budowlańcy. Świadczy on o profesjonalizmie i ma wpływ na jakość budowanego domu i oszczędne wykorzystanie materiałów. Im mniej strat tym niższe koszty. Poza „lustracją” powinniśmy ustalić bezpośrednio z wykonawcą czy dysponuje on własnym sprzętem, jakiej jest on jakości i czy pozostaje w dobrym stanie. Wypadek na budowie to poważny problem również dla inwestora.

 

XXI wiek zobowiązuje

 

Nowoczesne technologie wymuszają duży zasób wiedzy fachowej. To kolejny temat, na który powinniśmy porozmawiać z wykonawcą. Ich znajomość świadczy o chęci doskonalenia się fachowca. Nie jest to w dzisiejszych czasach trudne, ponieważ większość  producentów oferuje profesjonalne szkolenia dla ekip wykonawczych.  

Informacje od wykonawcy należy potwierdzić. Wielu z nich bowiem unika stosowania nowoczesnych rozwiązań ze względu na ich czasochłonność oraz konieczną precyzję wykonania. Koszt robocizny przy docieplaniu ścian styropianem u wełną mineralną jest zbliżony, jeśli nie identyczny. Pracochłonność w drugim przypadku jest zdecydowanie większa. Wykonawca może nas więc namawiać do zastosowania korzystniejszego dla niego rozwiązania.

 

[reklama2

Papier jest cierpliwy

Umowa w formie pisemne jest podstawą wzajemnych zobowiązań i rozliczeń między jej stronami. Co prawda jej podpisanie nie jest konieczne do jej ważności ale w przypadku sporu istnieje problem dla strony, która wywodzi z niej skutek prawny. Dlatego też Inwestor powinien dowiedzieć się, czy wykonawca podpisuje taką umowę oraz czy ma wzór do wglądu. Jeśli nie może wzorzec bez problemu znaleźć w Internecie. 

 

W treści umowy poza jej podmiotami oraz przedmiotem i ceną, warto określić formę rozliczeń (po całkowitym wykonaniu prac lub po każdym etapie).

 

Ważne jest też ustalenie harmonogramu prac. Dzięki temu będziemy mogli dopasować szereg innych działań takich jak: zakup i dostarczenie materiałów czy też umówienie innych fachowców.

 

- Problem jaki wyniknął w moim przypadku dotyczył zapłacenia ceny – mówi Adam Jarecki. – W umowie z wykonawcą określiliśmy dokładny koszt usługi. Dopiero kiedy poprosiłem o fakturę okazało się, że mam zapłacić więcej o podatek VAT i podatek dochodowy. Oczywiście nie zgodziłem się na to, bo w mojej ocenie w rozliczeniach tego rodzaju należy przyjmować kwoty brutto a umowa nie mówiła o tym, że mamy do czynienia z kosztem netto. Podobne stanowisko miał Rzecznik Praw Konsumentów, do którego się zwróciłem.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

taka sobie autopsja 12.03.2017 00:01
Autorowi Życie ma więcej odcieni niż kolor liter, które używasz do pisania „dla pieniędzy”. Z tekstu widać, że uważasz się za fachowca w każdej branży. Zapominasz o koniecznym wzajemnym szacunku stron umowy traktując wszystkich budowlańców za „tanich drani”. Po drugiej stronie też są nieźli „fochowcy”, co potrafią swoje fochy wykorzystywać jako powód do niepłacenia za dobrze wykonaną robotę, często mimo podpisanej umowy. Moja rada – nie oglądać się na „wzorce” od drugiej strony tylko samemu przygotować umowę (zachowując umiar i rozsądek w stawianiu warunków) i szukać fachowca, który ją podpisze. Tylko w tym przypadku trzeba się też liczyć, że sezon budowlany może minąć bez Waszego udziału.

mirrud 01.08.2013 18:36
buduję drugi dom, za każdym razem na zakończenie prac okazuje się, że warunki cenowe zmieniły się na korzyść "fachowca" bo to bo tamto, bo nie przewidział. zawsze biorą 2-3 roboty na raz i są na mojej budowie ok. 2 dni a potem kończą pozostałe. to jest norma w tomaszowie, wsi zabitej dechami mój kolega z Nowego Targu, jak usłyszał ile płacimy za blachodachówkę w jednej z firm na ul. Piopiełuszki stwierdził, że u nich jest to prawie o połowę taniej. nasza wieś to miasto ździerców. proponuję jak tylko się da, robić zakupy w innych miastach, piotrków, opoczno, szczególnie mat. budowlane i paliwo, może osłabimy tą mafię tomaszowską

do mirrud 11.03.2017 14:06
:)) typowym kołtunem jestes. Skoro tak jest jak piszesz co szkodzi pojechać po tę blachodachówkę w NT? Jeden kurs. Ale, że jesteś chłopkiem roztropkiem, dla którego siekanie we własne gniazdo łączy się z jakimś iluzorycznym poczuciem wyższości, no to nie pojedziesz, bo wiesz, że to fikcja. Znam cię, nie w sensie osobiście, ale twoj osobowosciowy profil. Lubisz wesela do rana, gdy sobie samochodziuk zmienisz to masz poczucie rozwoju, a córka - dla której budujesz ten dom, nigdzie indziej bez wsparca rodzicow by sobie nie poradzila, to siedzi we "wsi zabitej dechami" i bedzie zrzędzić tak jak ty. Lokalny arystokrato, pajacu.

k 27.07.2013 22:41
Podatek dochodowy ? To już fachowiec powinien ze swojej kieszeni zapłacić a nie inwestora naciągać. Mój mąż po zakończonych pracach to nawet okna myje (kiedyś myłam ja ale stwierdził że za droga jestem :)

ultras 27.07.2013 22:37
Mój kolega z Wielkopolskin gdy gadalismy o budowlańcach i ekipach remontowych podsumował: "Oni k... zachowuja się jak celebryci." Nic dodać nic ująć. @Ruszcyn Masz 100% racji. W... mnie gdy sie okazuje, że to ja mam pamietać czy cena to brutto, czy netto. Wiecej nie pisze bo szkoda się dalej wk...

Ruszczyszyn 27.07.2013 19:07
Cenę produktów i wyrobów powinno się podawać z doliczonym vat-em. Tak stanowi prawo. W budownictwie jednak jest to niewykonalne. Przykładowo wykonuję i montuję schody drewniane w budynku o powierzchni do 300 metrów kwadratowych i inne, identyczne w kształcie i wykończeniu w budynku o większej powierzchni. W pierwszym wypadku vat za montaż wynosi 8% a w drugim 23%. Dlatego w cenniku na firmowym www są podane ceny netto. Tyle, że jest to wyraźnie zaznaczone. Zresztą tych zależności jest znacznie więcej. Czy budynek jest mieszkalny czy o innym przeznaczeniu? A co jeśli jest częściowo mieszkalny, a częściowo usługowy? Czy faktura będzie na osobę fizyczną, czy na firmę. Te przepisy są tak pokręcone, że księgowi się w tym gubią, a nie tylko stolarz.

Opinie

Wiceszef MON: kluczowe elementy "Tarczy Wschód" to fortyfikacje, systemy antydronowe i rozpoznawcze

Program "Tarcza Wschód" oparty jest na trzech kluczowych elementach: fortyfikacjach i zaporach przeciwpancernych, systemach antydronowych i rozpoznawczych, oraz wsparciu lokalnych społeczności rozbudową potrzebnej infrastruktury, np. drogowej - powiedział w Sejmie wiceszef MON Cezary Tomczyk.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:29
Wiceszef MON: kluczowe elementy "Tarczy Wschód" to fortyfikacje, systemy antydronowe i rozpoznawcze

Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Media społecznościowe należą do prywatnych firm, które mogą wpływać na siłę przekazu, nad czym użytkownicy nie mają kontroli. Używanie ich przez polityków jako głównego kanału komunikacji z obywatelami może podważać zaufanie do mediów tradycyjnych – uważa politolog i medioznawca dr Wojciech Maguś z UMCS.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:22
Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

Podczas przeziębienia lub grypy 40,1% Polaków mierzy temperaturę ciała dopiero po wystąpieniu objawów gorączkowych. 27,9% chorych robi to raz na dobę, a 21,3% – kilkakrotnie w ciągu 24 godzin. Do tego 77,5% rodaków nie notuje uzyskanych pomiarów. Zaledwie 7,4% badanych zapisuje je i 2,6% robi to dość sporadycznie. Eksperci komentujący wyniki raportu alarmują, że Polacy najwyraźniej nie słuchają zaleceń lekarzy. Z kolei GIS informuje, że tylko w styczniu br. zachorowało na grypę ponad 300 tys. osób, a w lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń. Od początku stycznia hospitalizowano z rozpoznaniem grypy i jej powikłań ok. 23 tys. pacjentów. Natomiast od września ub.r. zmarło z tego powodu ok. tysiąca osób. Jednak Polacy jakby nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:33
Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitalu

Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitalu

Od kilku miesięcy piszemy o tym, że nasz szpital, będzie przechowalnią pisowskich działaczy tracących intratne synekury. O tym, że w tomaszowskim szpitalu zatrudniono kolejnego spadochroniarza PiS dowiedzieliśmy się... z reportażu TVN. Tym razem jest to Radosław Marzec, związany z Janiną Goss (znaną z pożyczek udzielanych J. Kaczyńskiemu). Będzie on pełnił funkcję rzecznika spółki, ale jak zapewnia, wicestarosta Włodzimierz Justyna, nie będzie to jego jedyne zadanie. Marzec to radny Rady Miejskiej w Łodzi. Zajmował też szereg stanowisk bez wątpienia z politycznego nadania. O karierze zawodowej niewiele z Internetu się dowiemy. Poza tym, że był szoferem wspomnianej wcześniej łódzkiej skarbniczki PiS orz po Prezesa Skry Bełchatów. Do grudnia był też przewodniczącym Klubu Radnych. Złożył rezygnację, kiedy porządki w łódzkim PiS zaczęła robić Agnieszka Wojciechowa Van van Hekelom.
Ponad 16 mln zł dofinansowania. Remont zabytkowej kamienicy. Budowa nowego bloku

Ponad 16 mln zł dofinansowania. Remont zabytkowej kamienicy. Budowa nowego bloku

Gmina – Miasto Tomaszów Mazowiecki w październiku 2023r. złożyła dwa wnioski do BGK o otrzymanie dofinansowania w ramach Funduszu Dopłat do budowy jednego budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Barlickiego 22 (22 lokale mieszkalne) przy wnioskowanej kwocie wsparcia 7,133 mln zł oraz do przebudowy kamienicy przy ul. Barlickiego 20 (17 lokali mieszkalnych) przy wnioskowanej kwocie wsparcia 9,052 mln zł. Łączna kwota wnioskowanego i przyznanego wsparcia to 16,185 mln zł, co stanowi 80% szacowanych kosztów obu inwestycji.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: JagodaTreść komentarza: A w sprawie s12, która w wariancie południowym to jakaś masakra milczy...Źródło komentarza: Dariusz Klimczak w Tomaszowie: wkrótce przedstawię projekt usprawnienia procesów inwestycyjnychAutor komentarza: ***Treść komentarza: Teraz się przypomniało jak inni przy władzy, że na dworcu syf! Przepraszam a co wasz PiS i największy ulubieniec -Macierewicz, zrobił wcześniej w tej kwestii dla Tomaszowa? 💩. 😀Źródło komentarza: 300-metrowy peron i przejście podziemne powstanie na stacji kolejowej w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: KasiaTreść komentarza: Dobry wpis ale zapomniała Pani dodać że koniecznością na Dworcu jest okienko z kasą biletową! To prawdziwe utrapienie dla podróżująch tomaszowian.Źródło komentarza: 300-metrowy peron i przejście podziemne powstanie na stacji kolejowej w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: TomaszowiankaTreść komentarza: Wszystko ładnie i pęknie, ale szkoda, że tak mało ludzi korzysta. Czemu ? Bo minister infrastruktury Dariusz Klimczak odpowiedzialny za transport nawala z robotą, za którą bierze niemałe pieniądze. Multum przejazdów, jednak 80% z przesiadką w Koluszkach bądź Łodzi. Nawet do stolicy oddalonej o zaledwie ponad 100 km jest przesiadka. Przecież to komiczne, ale co takiego "szanownego" ministra może obchodzić ?! On w porównaniu do 'szarego obywatela" śmiga sobie samochodem ładowanym/tankowanym za nasze podatki. Jedynie kiedy korzysta z transportu publicznego to czas przed wyborami, kiedy to trzeba się pokazać jak Pan Trzaskowski poruszający się tramwajem jeden przystanek pod publiczkę i moment, w którym dziennikarze mogą cyknąć fotkę na okładkę swojego żałosnego szmatławca. A zwykli ludzie niech sobie radzą, oczywiście tuż po wyborach. Ta sytuacja miała miejsce właśnie po objęciu stanowiska przez Pana Klimczaka. Jeszcze w roku 2023 mieliśmy kilka połączeń bezpośrednich, lecz to się wówczas zmieniło, a Koalicja wpiera nam same dobre zmiany, choć już dobrze wiemy, że ich nie ma pod każdym względem. Mam nadzieję jednak, że rodacy któregoś pięknego dnia, wezmą sprawy w swoje ręce i przestaną wspierać oszustów i złodziei. Prace nad projektem jak zwykle zaczynają się w III kwartale, kiedy to przebudowa będzie stała od IV kw. 2025 r. do końca I kwartału 2026 r. z powodu warunków atmosferycznych, przez co również będzie trwała zapewne do końca 2027 r. o ile i w tym terminie się wyrobią. Kończąc, niech nasz dworzec rośnie w siłę, bezpieczeństwo oraz piękno i wygodę dla podróżujących ludzi.Źródło komentarza: 300-metrowy peron i przejście podziemne powstanie na stacji kolejowej w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: tTreść komentarza: Może mieszkańcy miasta ocenią czy takie dodatkowe skrzydła mieszkalne komponują się z wciśniętą kamienicą zabytkową. Czy modernizacja - remont zabytkowej kamienicy nie wpłynie na charakter elewacji i całego budynku (czy konserwator będzie nadzorował wszystkie działania na każdym etapie).Źródło komentarza: Dariusz Klimczak w Tomaszowie: wkrótce przedstawię projekt usprawnienia procesów inwestycyjnychAutor komentarza: obywatel TMTreść komentarza: Co się spodziewać po wyborcach skoro większość to przybysze z wiosek. Starych tomaszowian coraz mniej, wieś rządzi miastem, wybierając tzw. swoich.Źródło komentarza: Radni chcą nocnej prohibicji. Koalicja ponad podziałami
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama