Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:22
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Koniec prac sezonowych

Powiatowy Urząd Pracy w Tomaszowie Mazowieckim opublikował dane dotyczące poziomu bezrobocia na koniec listopada 2011 roku. Wynika z nich, że dobiega już końca okres prac sezonowych. Liczba zarejestrowanych osób pozostających bez pracy wzrosła o blisko 300. Jest ona natomiast sporo niższa od tej zanotowanej na koniec listopada 2010. Tylko 1372 osoby mają prawo do zasiłku. Niepokoi duża liczba osób długotrwale bezrobotnych (powyżej 12 miesięcy).

 

 

- Pracuję w firmie budowlanej - opowiada pan Stefan.  - W tym roku zakończyliśmy już wszystkie zamówienia, jakie mieliśmy. Ponieważ szef nie robi „wykończeniówki” kolejną pracę będę miał być może na wiosnę. W tym roku i tak udało mi się dłużej popracować, ponieważ nie było mrozów i mogliśmy zacząć jedną z budów, jakie miały ruszyć dopiero na wiosnę ­­­- mówi i dodaje, że postara sobie mimo wszystko dorobić do zasiłku, który nie jest wystarczający, by z niego utrzymać rodzinę.

 

W liczbach bezwzględnych poziom bezrobocia jest o ułamek procenta niższy do ubiegłorocznego. Na koniec października 2011 roku zanotowano u nas stopę bezrobocia na poziomie 16,1%, czyli o 0,4 mniej niż w 2010 roku. Najniższy w minionych latach odsetek osób bezrobotnych wystąpił w powiecie tomaszowskim w 2008.

 

Obecny wynik można uznać za spory sukces. Tym bardziej, że PUP otrzymał na aktywne formy zwalczania bezrobocia środki na poziomie około 30 otrzymanych rok wcześniej. 

 

- W listopadzie zakończyło się większość staży, jakie mieliśmy do rozdysponowania  w tym roku - mówi Mirosława Leszczyńska, naczelnik działu rejestracji i ewidencji tomaszowskiego  PUP. - Tylko nieliczne przechodzą na 2012 rok.  Ze względu na małą ilość pieniędzy w tym roku staże w większości przyznawane były na okres trzymiesięczny. Widać, że jest potrzeba większej ilości pieniędzy na ten cel. Środki na nowe  otrzymamy dopiero na początku przyszłego roku.  Nikt jednak nie wie ile ich tak naprawdę będzie.

 

Dużo mniejszymi kwotami dysponował Urząd na tzw. samo zatrudnienie. Z tej formy pomocy skorzystało w roku 2011 - 78 osób. 

 

- W grudniu otrzymaliśmy fundusze na kolejne 7 dotacji - wyjaśnia pani naczelnik. - Wnioski rozpatrzone a pieniądze przyznane.  Osoby zainteresowane w ciągu trzech dni złożyły wnioski.

 

Ze względu na brak środków Urząd zaostrzył w tym roku kryteria przyznawania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. 

 

- Jednym z podstawowych jest obowiązek bycia osobą bezrobotną przez minimum trzy miesiące - tłumaczy z-ca dyrektora PUP, Arkadiusz Gajewski. - Chodzi o to, by unikać sytuacji, że osoby rejestrują się tylko po to, by otrzymać dotację.

 

Niestety wiele osób, które pobrały tego typu dotację likwiduje swoje firmy po roku ich prowadzenia. Kolejna grupa rezygnuje po dwóch latach, kiedy kończy się możliwość opłacania składek ZUS w niższej wysokości. 

 

- Tomaszów to bardzo specyficzne miasto - opowiada Robert, który skorzystał z dotacji i zamknął swoją działalność po dwóch latach prowadzenia. - Biznes plan i pomysł to jedno a realia tomaszowskiego rynku, to zupełnie coś innego. Czasem wydaje się, że żyjemy w całkowicie wyizolowanym świecie. Dlatego jeśli planuje się działalność usługową należy tu unikać wszelkich nowinek i niekonwencjonalnych pomysłów. Innym wyjściem jest świadczenie usług poza granicami miasta. 

 

- Ja zrobiłem dokładnie odwrotnie - dodaje Michał.- Zarejestrowałem firmę w Łodzi a działalność prowadzę w Tomaszowie. Okazuje się, że sztuczka wypaliła. Klienci myślą, że jesteśmy łódzką firmą i okazują nam większe zaufanie niż gdybyśmy przyznawali się, że jesteśmy z Tomaszowa.

 

Wciąż brakuje w Tomaszowie inwestorów zewnętrznych. Nie garną się do nas, mimo tego, że Tomaszów jest częścią Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (czyt. Z dala od inwestorów)

 

 

listopad 2011

Zarejestrowani bezrobotni według wybranych kategorii:

Ogółem:

7652 

Kobiety:

3800 

Zamieszkali na wsi:

3079 

Niepełnosprawni:

576 

Z prawem do zasiłku:

1372 

Długotrwale bezrobotni:

3716 

W okresie do 12 m-cy od dnia ukończenia nauki:

405 

Bez kwalifikacji zawodowych:

1934 

Do 25 roku życia:

1397 

Powyżej 50 roku życia:

1858 

Którzy ukończyli szkołę wyższą do 27 roku życia:

95 

Fluktuacja

"Napływ" w miesiącu:

947 

"Odpływ" w miesiącu:

678 

Podjęcia pracy

w miesiącu:

299 

Niepotwierdzenie gotowości do pracy (wyłączenia)

w miesiącu:

231 

Miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej

w miesiącu:

74 

na koniec miesiąca:

27 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Tom 19.12.2011 15:32
Nie garną się zewnętrzne firmy do inwestycji w Tomaszowie bo jakie mają stwarzane utrudnienia. Niektórym bardzo mocno powiązanym z lokalnym mieniem firmom nie zależy na tym aby byli nowi inwestorzy, a urzędnicy pilnują dość mocno tego bo czerpią dodatkowe zyski z tych powiązanych z mieniem firm bądź osobiście lub pracujących członków rodzin. Poza tym im więcej powstawałoby firm to nie byłoby tak taniej siły roboczej.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama