Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:22
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Najważniejsza jest świadomość

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzą od dłuższego czasu w całym kraju kampanię edukacyjną pod nazwą „Bądź świadomym konsumentem”. W Tomaszowie Mazowieckim działania informacyjne prowadzi od kilku lat Powiatowy Rzecznik Konsumentów. Są one ukierunkowane każdorazowo na różne grupy konsumentów. Tym razem zaadresowano je do seniorów, czyli grupy osób w wieku 60+. Agnieszkę Drzewoską Łuczak wspiera w działaniu również komisarz Katarzyna Dutkiewicz Pawlikowska, oficer prasowy tomaszowskiej Komendy Powiatowej Policji. Pierwsze z zaplanowanych w naszym mieście spotkań odbyło się w miniony wtorek w Sali Obrad tomaszowskiego Urzędu Miasta. Według liczby wypełnionych ankiet uczestniczyło w nim prawie 70 osób.

 

Spotkanie poświęcone było dwóm zasadniczym tematom. Pierwszy z nich, omawiany przez Powiatowego Rzecznika Konsumentów obejmował regulacje prawne dotyczące uwarunkowań rynku usług z punktu widzenia osoby z nich korzystającej. Jakie mamy prawa? Co to jest reklamacja i kiedy możemy ją złożyć? Do kogo możemy zwracać o pomoc w sytuacjach konfliktowych? Jakie obowiązki w stosunku do swoich klientów mają usługodawcy i sprzedawcy?

 

- Wiele osób wciąż nie orientuje się w swoich podstawowych prawach -  mówi Agnieszka Drzewoska Łuczak. - W dużej mierze dotyczy to właśnie seniorów. Pytania, jakie zadawali uczestnicy spotkania dotyczyły właściwie codziennie wykonywanych czynności związanych z zawieraniem umów konsumenckich od tak prostych jak zakup bułek w osiedlowym sklepie, po bardziej skomplikowane umowy dotyczące świadczenia usług telekomunikacyjnych. W czasie tego rodzaju wykładów, jak dzisiejszy, nie staramy się wyjaśniać skomplikowanych niuansów prawnych ale raczej zachęcamy do tak elementarnych zachowań jak dokładne czytanie podpisywanych umów, czy żądanie os sprzedawcy dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży, który stanowi podstawę działań reklamacyjnych.

 

Powiatowy Rzecznik Konsumentów podkreśla, że kwestia świadomości konsumenckiej dotyczy nie tylko osób starszych. One jednak szczególnie narażone są na różnego rodzaju przykre konsekwencje działań sprytnych i zdarza się nieuczciwych sprzedawców. - Wystarczy tylko przyjrzeć się jakiejkolwiek umowie, które podpisujemy. Zdarza się często, że składa się na nie kilka stron tekstu, napisanego drobnym drukiem. Wśród wielu oczywistych zapisów, których równie dobrze mogłoby nie być, ponieważ wiele spraw regulowanych jest przez ustawodawcę w przepisach różnych aktów prawnych, znajdują się też klauzule istotne z punktu widzenia klienta. Niestety zbyt często zdarza się, że zmęczony konsument nie doczytuje napisanej trudnym językiem umowy do końca - mówi Drzewoska -  Łuczak.

 

Ważnym problemem są też oszustwa dokonywane na osobach starszych. Pomysłowość złodziei żerujących na ludzkiej naiwności jest ogromna. Wykracza zdecydowanie poza granice ograniczone wyobraźnią osób uczciwych.  Wiele złodziejskich „patentów” doczekało się własnych nazw własnych funkcjonujących w policyjnych i dziennikarskich żargonach.  Najpopularniejsze z nich to metoda „na wnuczka”, „na pracownika MOPSu”, czy „na obcokrajowca”.  

 

 

- Wciąż mamy do czynienia z tego typu przestępstwami - mówi komisarz Katarzyna Dutkiewicz - Pawlikowska. -  Mimo, że wielu ostrzeń kierowanych z naszej strony co jakiś czas notujemy kolejne oszustwo, którego ofiarą pada osoba starsza. Scenariusze są różne. Najpopularniejszym jest odgrywanie pracowników różnych instytucji zaufania publicznego, takich jak na przykład Pomoc Społeczna, czy ZUS.

 

Jakiś czas temu tomaszowska Komenda Powiatowa Policji przygotowała serię filmów edukacyjnych, w których prezentowane są niektóre zagrożenia z jakimi na co dzień zetknąć się osoby w starszym wieku.  Występują w nim uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego oraz uczestnicy tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.  Filmy zaprezentowano w czasie wtorkowego spotkania.

 

- Zwracamy uwagę na to, że przestępcą nie musi być ktoś w czarnej kominiarce albo masce - wyjaśnia oficer prasowy tomaszowskiej KPP. - Najczęściej są to osoby dobrze ubrane i swoim wyglądem wzbudzające zaufanie. Często oszustami są osoby potrafiące w sposób przekonywujący mówić, doskonale wcielając się w odgrywane przez siebie role.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
18.11.2011 14:05
http://www.nasztomaszow.pl/kom...mentem-60/ Informacja była też w kalendarzu imprez oraz codziennym newsletterze o co więc chodzi?

narka 18.11.2011 13:56
dla kogo to robicie ? chyba tylko dla siebie .. zadnych informacji przed zawsze po .

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama