Ideą programu „Przedsiębiorstwo Fair Play” jest zachęcenie wszystkich firm w Polsce do zachowań etycznych i wprowadzenia stosownych zmian nie tylko w wewnętrznej organizacji pracy, ale także do kształtowania pozytywnych relacji ze społecznością lokalną oraz dbałości o środowisko naturalne.
Do tegorocznej, XIII edycji programu, zgłosiło się 656 firm z całej Polski. 624 z nich przeszły dwustopniową weryfikację i spełniając wymagania regulaminowe, decyzją Kapituły Programu, uzyskały tytuł i certyfikat. 58 spośród nich pochodzi z województwa łódzkiego za tylko OPO Spała z terenu Powiatu Tomaszowskiego.
Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 17 grudnia w Sali Kongresowej w Warszawie. Firmom w Województwa Łódzkiego certyfikaty wręczali: Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, Przewodniczący Komisji Ogólnopolskiej, Prezes Fundacji "Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym" dr Mieczysław Bąk oraz administrator regionalny programu pan Ryszard Rataj. Certyfikat Ośrodka Przygotowań Olimpijskich odebrał zastępca dyrektora, pan Waldemar Kwiatkowski.
Program „Przedsiębiorstwo Fair Play”:
· jest najstarszym ogólnopolskim programem certyfikującym w obszarze etyki biznesu i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu;
· jest jedynymprzedsięwzięciem, w którym oceniany jest sposób, styl prowadzenia działalności przedsiębiorstwa – aspekt ten nie jest brany pod uwagę w programach,
w których nagradza się za wyniki ekonomiczne czy jakość produktów;
· poprzez uniwersalną wymowę logo „Przedsiębiorstwo Fair Play” i rzetelność weryfikacji stał się pożądanym narzędziem budowania prestiżu firmy na rynku ogólnopolskim;
· do ścisłej współpracy zaangażowane są władze regionalne, samorządy gospodarcze, US, ZUS, PIP i in.;
· wpisuje się w działania Unii Europejskieji cele Zintegrowanego Programu dla Małych i Średnich Firm, w którym promocja kultury przedsiębiorczości jest jednym z czterech najważniejszych zadań;
· ma ciekawą specyfikę, która nie jest obecna w regulaminach innych programów o charakterze gospodarczym, a firmy biorące w nim udział startują na równych zasadach, niezależnie od wielkości, charakteru wytwarzanych towarów czy oferowanych usług.
Zasady weryfikacji firm:
Weryfikacja firm biorących udział w programie przebiega dwuetapowo. W I etapie weryfikowane są informacje zawarte w ankietach, w których przedsiębiorcy szczegółowo prezentują swoją działalność, odpowiadając na szereg pytań dotyczących m.in. relacji z klientami, kontrahentami, pracownikami i społecznością lokalną. Firmy są również proszone o przedstawienie stosownej dokumentacji dowodzącej m.in. terminowości wywiązywania się z podjętych zobowiązań. W II etapie odpowiednio przygotowani merytorycznie audytorzy przeprowadzają audyty certyfikacyjne w firmach. Dodatkowym elementem weryfikacji jest badanie klientów i kontrahentów firm. Suma przyznanych przez audytorów, klientów i kontrahentów ocen decyduje o rekomendacji przedsiębiorstwa do tytułu i certyfikatu „Przedsiębiorstwo Fair Play”.
Program „Przedsiębiorstwo Fair Play”realizowany jest przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym, a afiliowany przy Krajowej Izbie Gospodarczej.
Napisz komentarz
Komentarze