W ubiegłym roku CBA prowadziło aż 625 spraw operacyjnych i 398 postępowań przygotowawczych, które zakończyły się przedstawieniem 581 osobom łącznie 1704 zarzutów popełnienia przestępstwa, związanego z przyjmowaniem korzyści osobistych bądź majątkowych. Wśród nich największą grupę (35%) stanowiły postępowania dotyczące samorządowców.
Czy uruchomienie infolinii do zachęta dla Polaków do składania donosów? Wydaje się, że jesteśmy narodem, którego do składania donosów zachęcać nie trzeba. Z raportów o działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego wynika, że ich liczba zbliża się do 10 tysięcy rocznie. To właśnie w oparciu o donosy Biuro podejmuje śledztwa najczęściej.
Szefowie CBA twierdzą co prawda, że infolinii nie uruchomiono wyłącznie w celu składania donosów ale statystyki mówią w tym przypadku same za siebie.
- Infolinia pomóc ma także osobom, które zostały w ten czy inny sposób skorumpowane i nie mogą się wyrwać z układu zależności w jakim się znalazły– wyjaśniają oficerowie Biura. – Pamiętać należy, że osoba, która dała łapówkę i sama ujawniła sprawę nie podlega karze. Natomiast przyjmujący, zgodnie z prawem, może liczyć na złagodzenie kary, jeśli wszechstronnie wyjaśni okoliczności zdarzenia.
Napisz komentarz
Komentarze