Teren działania KPP Tomaszów, to obszar dziesięciu gmin. Komenda Powiatowa i dwa komisariaty gminne obsługują obszar 1.026 kilometrów kwadratowych. 230 policjantów czuwa nad bezpieczeństwem 125 tysięcznej społeczności.
Według policyjnych statystyk w roku ubiegłym doszło do znacznego spadku przestępstw tzw. pospolitych. Należą do nich rozboje, bójki i pobicia, uszczerbek na zdrowiu, zniszczenia mienia, kradzieże, kradzieże z włamaniem i kradzieże samochodów.
- Przestępstwa te są najbardziej dotkliwe dla mieszkańców – mówił komendant Mirosław Domański. – Generalnie we wszystkich wskazanych kategoriach przestępstw odnotowaliśmy spadek, z wyjątkiem kradzieży samochodów, gdzie nastąpił wzrost.
Wzrost nastąpił także w kategorii przestępstw tzw. „narkotykowych” oraz popełnianych przez nieletnich.
Komendant scharakteryzował także wprowadzony kilka lat temu System Oceny Efektywności Pracy Policji. Są to mierniki, które określane są przez Komendanta Głównego.
W przypadku każdego z nich określone są tzw. progi satysfakcji, które poszczególne komendy obowiązane są osiągać. Odrębnym tematem są mierniki, które nakładane są przez Komendanta Wojewódzkiego.Serię pytań do Komendanta Domańskiego rozpoczął radny Marcin Witko. Pytał miedzy innymi w ilu przypadkach stan dróg i wadliwość skrzyżowań były ich przyczyną. Ponadto radny pytał o skuteczność miejskiego monitoringu, udział pijanych kierowców (w tym przede wszystkim rowerzystów) w ogólnej liczbie wykrytych przestępstw a także przestępstwa narkotykowe wykazane w sprawozdaniu KPP i przestępczość internetową.
W odpowiedzi radny usłyszał, że w ostatnim czasie doszło do co najmniej kilkunastu kolizji, których przyczyną był zły stan dróg. Dochodziło do nich między innymi na ulicy Orzeszkowej i Ujezdkiej.
- W kilku przypadkach monitoring pomógł nam w ustaleniu sprawcy zdarzenia – odpowiada nadkomisarz na pytanie dotyczące skuteczności miejskiego systemu monitoringu.
- Jeśli chodzi o pijanych kierowców i pijanych rowerzystów, chciałbym prosić Państwa, byście nie starali się oddzielać jednych od drugich. To nie Policja ustala przepisy, które jesteśmy zobowiązani przestrzegać – brzmiała odpowiedź na kolejne pytanie. – Z mojego doświadczenia wynika, że nietrzeźwy rowerzysta nie stwarza mniejszego zagrożenia niż nietrzeźwy kierujący pojazdem samochodowym.
Prawdziwą furorę zrobił radny Szczepan Goska pytając o prostytutki uprawiając e swój proceder przy drodze krajowej numer 8. Zdaniem radnego Policja powinna podejmować bardziej energiczne działania w celu wyeliminowania tego zjawiska.
- Mamy rozpoznanie, że panie, które zajmują się tym procederem przemieszczają się czasem wzdłuż trasy szybkiego ruchu. One zmieniają miejsca, często zjawiają się w granicach naszego powiatu ale także sąsiednich – mówił nadkomisarz Domański. – Przypadków sutenerstwa nie odnotowaliśmy w ubiegłym roku.
- Co Państwo robią, żeby jakoś walczyć z tą prostytucją, chociażby tych tak zwanych pracownic leśnych – dopytywał dalej Goska. – Radiowozy przejeżdżają i udają jakby tematu nie było.
- Mamy świadomość, że funkcjonuje tzw. prostytucja przydrożna. Nie mamy informacji, by na terenie miasta lub powiatu funkcjonowały tego typu przybytki. Jeśli chodzi o prostytucję przydrożną jest to problem o wiele bardziej złożony. Osoba, która trudni się prostytucją nie popełnia przestępstwa.
Szczepan Goska zaproponował, by każdorazowo legitymować stojące przy drodze kobiety, w taki sposób, by stało się to dla nich uciążliwe.
- Częściowo ma pan rację – polemizował z radnym komendant. – Muszę panu odpowiedzieć,. Ze te osoby są znane. Legitymowanie ma sens, jeśli te osoby nie mają zezwolenia na pobyt. Trudno, by policjant w ciągu jednej zmiany trzy razy legitymował te same osoby, bo ktoś zacznie inne wnioski wyciągać.
Sekretarz Powiatu Jerzy Kowalczyk wypytywał natomiast komendanta o możliwość stworzenia w Tomaszowie Izby wytrzeźwień.
- Izby wytrzeźwień nie przynoszą dochodu – wyjaśnia komendant Jerzemu Kowalczykowi.- Trend obowiązujący w Unii Europejskiej jest taki, że odchodzi się od Izb Wytrzeźwień. Koszty ich funkcjonowania są bardzo duże.
W czasie sesji uhonorowano także pucharami dwóch funkcjonariuszy Policji, którzy pod koniec stycznia tego roku w miejscowości Bukowiec w gminie Żelechlinek, nie zważając na zagrożenie ewakuowali z płonącego budynku dwie śpiące w nim osoby, 50-letnią kobietę i 47-letniego mężczyznę. Odwagą wykazali się policjanci z komisariatu w Czerniewicach, posterunkowi, Tomasz Kydrzyński i Bartosz Kołodziejczyk
Przesłuchaj całą informację przedstawioną na Sesji Rady Powiatu
Napisz komentarz
Komentarze